Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли недостиг на ветеринарни лекари в Българската агенция по безопасност на храните

Снимка: БГНЕС

В Българската агенция по безопасност на храните няма достатъчно ветеринарни лекари и системата е хронично недофинансирана-  за това предупредиха президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров и Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието. В момента има 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. Необходимо ли е удвояване на броя на лекарите, особено в критичната ситуация с чумата и защо младите лекари избират чужбина или частните практики? В момента заплатите на ветеринарните лекари са от 930 до 1 000 лева, но от Конфедерацията на независимите синдикати в България искат стартова заплата от 1 200 лева, за да бъдат привлечени млади хора. Има 70 свободни щатни бройки в Българската агенция по безопасност на храните, но за тях няма кандидати. Лекарите са принудени да изпълняват и дейностите по дезинфекция, тъй като много от хората на тази длъжност са били съкратени- от създаването на агенцията са съкратени 800 души, посочиха от Конфедерацията на независимите синдикати в България. Каква е реалната ситуация в институцията- разговаряхме с д-р Георги Чобанов, директор Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" в Българската Агенция по безопасност на храните:

"Ако направим едно сравнение с преди години, когато беше още Национална ветеринарно- медицинска служба, тогава щата който контролираше ветеринарната част от хранителната верига беше 3 500 човека. В момента целия щат, в който влизат и агрономи, и хуманни лекари, и зооинженери и цялата хранителна верига е 2 400 човека. Броят на ветеринарните лекари е паднал драстично, в сравнение с преди."- обясни д-р Георги Чобанов и допълни:

"Поглеждайки назад в годините можем да видим, че няма предизвикателство като заразна болест по животните, което да не е било менажирано адекватно от страна на нашите служители. От основно значение тук е доколко хората, които отглеждат съответните животни съдействат при решаването на съответния проблем." 

Професията "ветеринарен лекар" е една от най-древните професии, възникнала от естествената нужда на човека да се грижи за животните. Всъщност доказателства за това датират от 3000 години преди Христа по земите на Месопотамия. По онова време това е било заниманието на "експерт, който умее да лекува животни." С годините нуждата на човека да поддържа пълноценния живот на заобикалящите го животни или емпатията, която изпитва към тях, прави така, че това да се превърне в призвание от световно значение. До степен, в която призванието се превръща в професия, чиято критична нужда човечеството започва да осъзнава с годините. Какво може да мотивира един млад човек в България да се захване с ветеринарна медицина- това попитахме Теа Иванова от Видин, която в момента завършва такава специалност в Тракийския университет в Стара Загора:

"За мен, на първо място, като мотив е любовта към животните. На второ място е любовта и към медицината ... Повечето от моите колеги са се насочили към работа с дребни животни Липсата на достатъчно ферми в Северозападна България е една от причината младите ветеринарни лекари да не се завръщат в този регион на страната."- коментира Теа Иванова.

Попитахме видинчани престижна ли е професията на ветеринарните лекари и имат ли интерес младите хора днес към нея:

"Че има нужда има, но кой сега учи за ветеринарен лекар и къде ще го назначат да работи? Трудно е ученето, тая специалност е трудна и отговорна ... Някога, преди да дойде демокрацията имаше и ветеринарна медицина и по границата и в градовете, нямаше такива чуми ... Това да си доктор на животните не е лесна работа. Сега няма интерес към тази професия, може би не я смятат за толкова престижна."- коментираха видинчани.

Достатъчен ли е броят на ветеринарните специалисти в Областна дирекция по безопасност на храните Видин. Това попитахме директора д-р Адриян Данков. Официално разрешение за провеждане на интервюто, обаче не бе получено от Българската Агенция по безопасност на храните и д-р Данков сподели само, че броят на специалистите в Областната дирекция към момента не е достатъчен, но въпреки всичко институцията успява да се справи с поставените задачи и кризисните ситуации в региона.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59