Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

45 години от създаването на АЕЦ "Козлодуй"

Снимка: БГНЕС


Преди 45 години на днешния ден тогавашният държавен глава и пръв партиен ръководител Tодор Живков официално открива АЕЦ Козлодуй. Първият български ядрен блок е пуснат да работи два месеца по-рано. Въвеждането в експлоатация на атомната централа е ударно - за по-малко от пет години след първата й копка. 

Историята на АЕЦ Козлодуй е история на ядрената ни енергетика. Свидетелствата са от архива на БНР. Разказва приживе Петър Данаилов, министър на енергетиката през 70-те години.

"България имаше 20-годишна перспективна програма за икономическото и научно-техническото развитие. Държавата имаше нужда от енергетика. Бяхме изчерпали водните ресурси за енергийни мощности. България преживяваше криза в онези времена. Токът спираше постоянно".

Началото се поставя в средата на 1966 година с подписването на спогодба за сътрудничество между тогавашните Народна република България и Съветския съюз за изграждането на атомна централа, първата не само у нас, но и в Югоизточна Европа. Обяснимо основното обурудване е съветско, но отделни съоръжения са от няколко братски социалистически държави от Съвета за икономическа взаимопомощ – ГДР, Чехословакия и Унгария. Първата копка е през 69-та година, а година по-късно започва широко мащабното строителство. Ангажирани са над 100 хил. строители и монтажници. Реакторът е доставен 1972 година. Две години по-късно след пуска на първи блок в края на юни, през септември държавният глава и пръв партиен ръководител Тодор Живков официално открива АЕЦ Козлодуй. 

"Тодор Живков казваше "давайте, бързайте, че загиваме". Ние нямахме наука и техника да изградим енергийна мощност. В Козлодуй имаха подготовка, но нямаха практически опит. Ние пък желаехме АЕЦ-ът да заработи веднага. Аз съм молил КПСС и СССР за хора", продължава Данаилов.

Един от съветските специалисти, който участват в пуска на първи блок, е Степан Константинов.

"Питаха ме, какво ще правиш? Аз разказвах и получавах одобрение. Ръцете ни трепереха. Желанието беше голямо. Опитът може да е липсвал, но имаше желание, хората бързаха да учат".

Здравата спойка между Съветския съюз, държавата и партията в онези години лъсва не само в кратките срокове, за които е изградено уникалното съоръжение, но и в някои прелюбопитни факти от историята на централата. Например през 80-те години в чест на 13-я конгрес на БКП планов ремонт е завършен ударно за 13 дни, при обичаен срок около 40 дни.

Всякакви закачки могат да бъдат открити в ядрените хроники. Не бива да пропуснем да отбележим, че автори на атомните летописи са и тези, чийто професионален и житейски път е пътят на първата ни атомна централа. 

"Дойдох като млад инженер. Бях идеалист, исках в Козлодуй. Минал съм цялата йерархия в атомната централа", разказва инеженер Атанас Койчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза,..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00