Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родова среща в Костичовци

2
Снимка: Фейсбук

В края на тази седмица село Костичовци, община Димово ще бъде домакин на родова среща. Някой беше казал, че няма по-хубаво място от дома, освен при баба. Щастливците, които са пораснали при баба на село, със сигурност ще са съгласни. А нищо не връща топлите спомени от летата на село, когато сме били безгрижни и щастливи така, както родовите срещи. Това е начин да си спомним за онези времена с аромат на прясно изпечен хляб, простор и приятели. На такива срещи оживяват грижливо пазени спомени и неусетно се връщаме в детството. Бабите ни може и да ги няма, но мястото пази спомена за тях и препраща към времето, когато селата бяха живи, дворовете поддържани, градините китни и по улиците имаше детска глъч. 
Пореден опит да махнат бурените на времето ще направят в близкото до Димово село Костичовци, разказа кметският наместник Цветан Петров:

"Това е третата поред родова среща, под името "Завръщане на село". Целта е да обърнем внимание на хората да си идват по-често в родното село и да си видят домовете"- сподели Цветан Петров.

Хората, които идват на тези срещи, са едни и същи, но напоследък се забелязват все по-често и техни наследници. Сред тях е и Даниел Спасов, водещ на предаването на Българската Национална телевизия "Иде нашенската музика":

"Подобни родови срещи са вече една традиция за Костичовци. През 2008 година направихме една такава подобна среща, която нарекохме "Среща на поколенията". Тогава имах удоволствието да поканя Николина Чакърдъкова, заедно с Неврокопския ансамбъл. Тази среща и този концерт бяха повод хората отново да се завърнат към селото и към корените си ... На 15 септември след литургията ще изпълним няколко църковни песнопения в харма "Свети Николай Чудотворец" с квартел "Светоглас", с който аз в момента работя. Целта на предстоящата среща е да не забравяме откъде сме тръгнали, да не се забравяме и по-често да се виждаме и да общуваме"- каза Даниел Спасов.

Всичко зависи от нас и от желанието ни да пазим нишката, която ни свързва с мястото, от което сме тръгнали. И докато има хора, които не забравят корените си и правят каквото трябва, за да не могат бурените на времето да обгърнат в забвение бабината къща, и пътя към нея- селото няма да изчезне. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10