Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Георги Савков: Ломската болница няма просрочени задължения

Снимка: Радио ВИДИН


Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Николай Чудотворец" - Лом няма неразплатени разходи от началото на годината. Това обясни в предаването "Направление здраве" управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков:

"Болницата е приключила периода макар и на малък, но положителен финансов резултат. Нямаме задължения към банки, към фирми. Изплатени са навреме заплатите спрямо договорните отношения с персонала, изплатен е аванс за този месец. Засега се справяме. Заплатите на медицинските сестри са повишени с 12%  от 1 март. Министерството на здравеопазването е дало повишение на средствата, което също помага за решаването на финансовите проблеми..."

Болницата изпитва затруднения, породени от недофинансираните клинични пътеки и от въведените лимити, обясни още д-р Савков:

"Затрудненията идват по няколко показателя - първо, недофинансираните пътеки, второ, лимитите, които въведоха на легла, на пари, отвсякъде лимити. Сега инфекциозното се е напълнило, от Видин са дошли, от оня край са дошли хепатити, ние сме ги приели и ги лекуваме. Лист не можем да напишем, защото имаме лимит..."

През 2019-та ломската болница "Св. Николай Чудотворец" отбелязва 140 години от своето основаване. Началото й е поставено през 1879 година от д-р Йонас Басанавичус, който е и главен лекар на болницата до 1882 година. В наши дни лечебното заведение приема и лекува пациенти от няколко общини - Лом, Вълчедръм, Якимово, Медковец и Брусарци. През последните години пациенти постъпват и от Видинско. Средногодишно през болницата преминават около 12 000 пациенти.

Новост за ломската болница е въвеждането на т. нар. "нежно цезарово сечение". Методът се прилага с помощта на д-р Румен Велев, управител на Специализирана акушеро-гинекологична болница "Шейново" в София. Въвеждането му е във връзка със зачестяването на оперативните раждания, обясни управителят на ломската болница:

"Все повече ражданията завършват по оперативен път. Причините са много - намалялата раждаемост, по-високата възраст на бременните, завишената патология. Ако преди 30 години оперативното родоразршение е било 4%, след това 1990 година стигна до 10%, то в момента цезаровото сечение бележи ръст и стига до 40%. За ломската болница е 31% за първите 6 месеца на година."

Новият метод е изключително бърз и щадящ майката и бебето. Възстановителният период е най-близък до този при естествено раждане. 154 са новородените от началото на годината в здравното заведение. 10 от тях са проплакали след прилагането на новия метод, като сред тях има и двойка близнаци.

Снимка: Здравей, здраве
Днес в "Направление здраве" говорим и за фестивала "Здравей, здраве". За втора поредна година домакин на събитието е Видин. Този път лектори ще бъдат Галина Герасимова и Андрей Грива, Валентин Колчев - Миро, Радослав Радулов, Иван Попов, Кирил Кирилов и Ерик Благоев, каза журналистът и организатор на събитието Лидия Каменова и добави:

"Радвам се, че има хора, има ентусиасти, които помагат и дават всичко от себе си, за да направим това събитие безвъзмездно, доброволно споделено, какъвто е и девизът, с който е тръгнало то от Пловдив преди десетина години. Видинчани, скъпи приятели, добре дошли на 14 септември, от 9:30 часа, в залата на Общински съвет Видин. Заповядайте, ще бъде интересно и наистина ще има позитивна енергия, от която според мен всички се нуждаем."


Концерти, изложби и базар, са част от съпътстващата програма на фестивала. Начало на програмата ще дадат деца от детска градина "Зорница", а през целия ден за най-малките ще бъде отворена детска работилница.

Повече по тези и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11