Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нутриционистът Яна Данаилова: Здравето е в разнообразното хранене


Суперхраните са тези храни, които са по-богати на витамини, минерали, антиоксидантни комплекси, полезни мазнини и други съставки, от които тялото ни жизнено се нуждае, но не може само да синтезира и следва да приемаме чрез храненето. Това обясни в предаването "Направление здраве" нутриционистът Яна Данаилова:

"Ако не искаме да натоварим храносмилателния си тракт, а да консумираме малко количество храна, но с висока хранителна стойност, съответно следва да направим една кратка ревизия на списъка от суперхрани, които се тиражират в публичното пространство, и да видим дали някоя от тях ни допада на вкус и съответно да я включим в менюто си, за да си гарантираме здраве и дълголетие и да обезпечим тялото си с есенциалните хранителни вещества и да не допускаме развитие на евентуални липси и дефицити на тези съставки."

Скъпите вносни суперхрани могат да бъдат заместени от български, които са напълно достъпни, обясни още специалистът по здравословно хранене:

"Храни, които са достъпни, са българският магданоз, българската коприва и българската тученица. Даже сега сме в сезона на тученицата. Това са уникални български храни, еквивалентни на широко тиражираните водорасли от рода на хлорела и спирулина. Това са български храни, които изобилстват на хлорофил, богати са на целия минерален профил - желязо, магнезий, калций, изобилстват и от фибри, в съчетание с малък брой калории. Сега е времето на сезонните салати, които можем да си наберем директно от градината и е хубаво да ги включим ежедневно в менюто си, като основна салата преди основното ястие. По отношение на тиражираната киноа, която е зърнена храна с богат хранителен профил, бих напомнила на нашите слушатели да включат на трапезата си еквивалента българско просо. То е в пъти по-евтино и по хранителен профил не отстъпва на киноата. Българският пчелен прашец също бихме могли да го категоризираме като суперхрана, невероятно богат на хранителни вещества - протеини, витамини, минерали, всичко, от което тялото ни се нуждае да укрепим имунната система, да го подготвим за настъпващата есен. Така че, ако търсим българското, винаги можем да го намерим. За мен здравето е в разнообразието, няма храна панацея, няма храна, която би предложила напълно задоволяване на тялото ни от хранителни вещества..."

Снимка: Радио Видин
В "Направление здраве" говорим и за легионерската болест. Тя е установена за първи път през 1977 година на конференция на Американския легион. Оттогава по света са регистрирани няколко епидемични взрива, най-вече в болници, домове за стари хора, но също и в административни сгради. Любопитен факт е, че в сградата на Европейския парламент в Страсбург също е имало такъв случай. 

Заболяването се причинява от микроорганизъм, който се нарича легионела пневмофила, обясни специалистът по белодробни болести от видинската болница "Св. Петка" д-р Николай Николов:

"Инкубационният период е 10-ина дни с нетипични за пневмония симптоми като объркване, дезориантираност, гадене, повръщане, отпадналост, болки по ставите, тоест белодробните симптоми са почти изключени. Но, когато се направи една рентгенова снимка на бял дроб, се установяват обширни промени в белия дроб, което веднага насочва към белодробен специалист. Заболяването протича по-дълго - месец и дори повече, след излекуване е възможно да останат трайни последствия върху белия дроб."

Отпреди 3-4 години е последният случай на легионерска болест във Видин. Тогава заболява млад мъж, който успешно е излекуван в местната болница. Заразяването е станало по време на риболов, обясни лекарят:

"Едно младо момче беше, той оцеля, последствията останаха хронични. Но важното е, че оцеля. Заразяването беше от водоем, бил е на риболов, след това идва с тези симптоми...Развиха се благоприятно нещата, но не е изключено да има и други, след като имаме данни на антитела срещу този микроорганизъм, значи инфекцията не е толкова нетипична за нас."


Не е установена категорична връзка между заболяването и климатиците, каза д-р Николов. В заключение той препоръча:

"Да не се консумира вода то непроверен източник. Когато се ходи за риболов, на разходка с лодка хората е трудно да стоят с маска, но когато е известно, че в даден район има епидемия, не е желателно да се ходи на това място. Вече заразените хора, които започват да проявяват симптоми, задължително трябва да потърсят лекарска помощ."

Снимка: Фондация Искам бебе
Благотворителен базар в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе"- "За повече деца на България" организират жени от Видин и Брегово. Идеята е да бъдат подкрепени двойки с репродуктивни проблеми от региона, обясни координаторът на организацията за Северозападна България Здравка Гергова:

"Не го предвиждахме, стана бързо и изненадващо, обадиха ми се дами от Видин и Брегово, които изразиха желание за организират базар. Средствата ще бъдат отново за семейства от Видин и региона. На 18 септември, от 10:00 часа, ще има маса на фондация "Искам бебе" в търговския център във Видин. Посетителите ще могат да закупят подаръци за близките си, да подпомогнат каузата и надявам се да помогнем някой нов живот да дойда не този свят."


Инициативата е на три жени от Брегово, които ще кандидатстват за подпомагане пред новосъздадения общински ин витро фонд в пограничния град. Една от тях е Елеонора Золина:

"В нашия регион нещата са много сложни - безработица, никой не ни чува, няма какво да се направи тук, има много семейства, които имат нужда не само от финансова помощ, но и от лекар специалист, който да ги прегледа и да им каже какъв е проблемът. Затова искаме малко показност, да ни чуят, да ни видят и ако е възможно да стане традиция, макар и малко, но се събират пари..."

Повече по темите в предаването може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48