Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намаляват хората в трудоспособна възраст у нас

Снимка: Радио Видин

До 5 години хората в трудоспособна възраст ще намалеят с още 163 000 души, това заяви преди дни социалният министър Бисер Петков. Поради това нова стратегия за заетостта ще отговаря на въпросите от какви обучения имат нужда работоспособните хора и как пазарът на труда да се справи с демографската криза. Според новата стратегия трябва да се синхронизират интересите на работещи и бизнес, като на първо време мерките ще бъдат обсъдени с работодателите. Междувременно от социалното министерство ще продължат с опитите да върнат на работа неактивните и незаинтересовани хора основно чрез обучения. Продължава ли  ниската раждаемост у нас да е сред основните причини за тази негативна тенденция- това попитахме Иван Нейков, бивш социален министър и директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Вероятно пак ще се завъртим в старата схема, според която трябва да се раждат деца, за да има работна сила. Всъщност има няколко пътя и възможности, които все още не използваме. Една много голяма група в тази посока са хората с увреждания. Има много възможности, които и новите технологии позволяват, за да бъдат активирани хора с увреждания, които в момента само заради лошата мобилност, която им се предлага стоят извън пазара на труда."- каза Иван Нейков. През последните години в обществото ни сякаш се наложи една невидима теза, според която младите хора са виновни, че напускат страната ни, а работодателите пък са обвинявани от синдикатите, че не дават високи заплати и това е причината за този процес. Така ли е всъщност?

"Една вина няма. Нещата са до голяма степен комплексни. Една голяма част от тези хора, които ние водим като нито учещи нито работещи, те не са и в България, а някъде нещо работят в рамките на Европейския съюз."- поясни директорът на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков.

Потърсихме позиция от бизнеса в българския Северозапад. Разговаряхме с Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца.

"Хората в трудоспособна възраст са достатъчно. Просто не им се работи. При нас, докато се раздават тези помощи на калпак, няма как да се стимулират хората да се образоват, да се приобщават и да работят. Той без нищо да прави получава едни 500 лева. Да отиде да види как се изкарват 500 лева някога в живота си."- коментира Диана Върганова.

Според министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, фокусът на политиката занапред няма да бъде върху субсидираната заетост, защото има достатъчно заетост в реалния сектор, а по-скоро ще бъде насочена изцяло към повишаване качеството на работната сила чрез инвестиране в обучение в прибавяне на нови квалификации, на нови умения и компетентности. Според Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца, няма реален ефект от курсовете за преквалификация. Какво ще случи след време в българския Северозапад, ако тенденцията се запази- това попитахме видинчани:

"Сигурно ще изчезнат хората от Видин. Трябва да има работещи, ама тук няма нито едно работещо предприятие. И аз самата преживях подобни неща ... Всичко изчезва от страната, особено пък в нашия район ... Когато бизнесът се научи да плаща, както плащат на запад, тогава ще им работят хората, както работят на запад."- коментираха видинчани.

Същевременно преди дни от "Евростат" съобщиха, че  трайно ниската раждаемост и по-високата средна продължителност на живота променят формата на възрастовата пирамида на Европейския съюз. Делът на възрастните хора в общото население ще се увеличи значително през следващите десетилетия, тъй като по-голямата част от поколението от следвоенния бум на раждаемостта достига пенсионна възраст. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на тежестта за лицата в трудоспособна възраст, които трябва да осигуряват средства за социалните разходи за редица услуги, свързани със застаряващото население.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45