Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще станат ли по- учтиви държавните чиновници

Проект за нов Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация ще задължава чиновниците да показват, че са на разположение на гражданите, да им отделят нужното време, да са добросъвестни, безпристрастни, почтени и да спазват политически неутралитет. Документът е изготвен от вицепремиерите Екатерина Захариева и Томислав Дончев и е публикуван за обществено обсъждане, а приемането му е предвидено за началото на октомври. В Кодекса се посочва, че служителите в администрацията трябва да представят пред ръководителя си всички проблеми, с които се сблъскват в работата си, да го информират за всички слабости, пропуски и нарушения, които биха създали условия за корупция, измами и нередности. Има ли пропуски в работата на администрацията и могат ли те да бъдат отстранени чрез законови разпоредби? С приемането на новия Кодекс чиновниците ще бъдат задължени да "се стремят да избягват в поведението си конфликтни ситуации, а при възникването им ще целят да ги преустановят, като запазят спокойствие и контролират поведението си".  Изрично им се забранява и да се възползват от служебното си положение. Те ще трябва да спазват и някои основни принципи, като законност, лоялност, добросъвестност, безпристрастност, отговорност, политически неутралитет, публичност, прозрачност и учтивост. Потърсихме представители на институции във Видин. Обърнахме се към Община Видин, откъдето ни отговориха, че няма да коментират темата. Успяхме да разговаряме, обаче с видинчани, чакащи пред отдел "Местни данъци и такси" в институцията.

"Засега добре се отнасят, доволни сме ... Добре се държат и работят добре."- коментираха видинчани. Разговаряхме и с Борислав Костов, ръководител на някогашния клуб по радиоелектроника и радиолюбител от Видин. Той изрази от обслужването, но и сподели някои препоръки, относно достъпа на видинчани до административния отдел на Община Видин.

Потърсихме и представители на други институции в Крайдунавския град, където подобна практика е въведена преди години. Има доста частни компании, в които толерантността е на първо място при работата с клиентите. Разговаряхме с Венцислава Петрова, мениджър в магазин на водещ мобилен оператор във Видин:

"Моите наблюдения са, че при всички случаи униформата респектира. Клиентите, когато видят всички служители, облечени по някакъв стандарт, с баджове на тях, на които са написани имената, представят се, усмихват се- това при всички случаи оставя добро впечатление в клиентите."- каза Венцислава Петрова

Външният вид също ще трябва бъде регламентиран, според новия Кодекс- облеклото ще трябва да бъде делово и да съответства на служебното положение в институцията, в която работят съответните слбужители. В българския Северозапад вече има добър пример в тази насока- от началото на този месец служителите в информационния център на Общинската администрация в Мездра вече са унифицирани облекла. Униформата включва ризи с къс и дълъг ръкав, както и шалчета, което оформя изгледа на служителите. С кмета на Община Мездра, инж. Генади Събков разговаря Жоро Александров:

"Чест прави на нашите служители, че превъзмогнаха битовите си проблеми и заработих по друг начин и на друго ниво."- коментира промените инж. Генади Събков.

Според готвените промени, всеки служител ще трябва да зачита мнението на колегите си и да се съобразява с правото на личен живот, а ръководителите ще трябва да показват уважение към подчинените си, да зачитат личното им достойнство, да проявяват отговорност и да им помагат да си вършат работата. В Кодекса е регламентирано и че няма да се допуска психически, физически, сексуален или всякакъв друг тормоз на работното място.  Имат ли чисто психологически ефект, обаче върху клиентите вежливите обноски и могат ли служителите да станат по- учтиви чрез законова разпоредба- това попитахме Анелия Димитрова, психологот Враца и координатор на Дружеството на психолозите за Северозападна България:

"До този момент народопсихологията ни е малко по- изкривена от западноевропейската. Попадала съм на доста сърдит обслужващ персонал в нашите институции и не ми е приятно. Емоционално не се чувствам добре, което качва напрежението ми и търпеливостта."- коментира Анелия Димитрова.

Кметът на Община Монтана Златко Живков е един от успешните кметове на българския Северозапад през последните години. Критерий за това са неговите пет мандата на управление до момента. Потърсихме го за коментар по темата:

"Облеклото при всички случаи сигурно влияе, защото създава усещането за ред и нещо друго, но няма да направи нелюбезния служител любезен. Хубаво е да бъде приет и да има подобен Кодекс."- каза Златко Живков.

Кодекс за поведение на служителите вече съществува и той е въведен през 2004 година. Вицепремиерите Захариева и Дончев посочват, че той не е актуализиран през годините, а същевременно обществената обстановка и очакванията на гражданите са се повишили. Кодексът според тях е нужен, тъй като се наблюдават недостатъчно доверие и удовлетвореност на обществото по отношение на спазването на изискванията за висок професионализъм на служителите.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59