Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генералният консул на България в Чикаго Иван Анчев: Българските училища са пазители на българщината отвъд океана

1 200 българчета в Чикаго тръгнаха на училище

Данните изнесе в "Другата истина" генералният консул на България в Чикаго Иван Анчев. Според него, там се намира най-голяма българска общност зад граница. Само в района на голямо Чикаго живеят между 100 000 и 120 000 души:

"Това обуславя и големия брой български училища в Чикаго- ние имаме над 12 училища. А за целия консулски окръг, за който отговаряме, те са над 15. Аз няма да се уморя да повтарям, че учителите и директорите на тези училища са пазителите Снимкана българщината отвъд океана. Посредством своята ежедневна дейност те вкарват България в сърцата на децата, по-голямата част от които са родени в Америка...

Програмата "Печат за двуезичност" е нещо, с което много се гордеем, защото именно от Чикаго през 2017 година тръгна тази много добра инициатива, а именно - българският език да бъде признат в американската образователна система. Seal of biliteracy дава предимство на успешно положилите изпит, когато кандидатстват в университет или за работа в САЩ. Ето защо това е нещо, което дава много големи предимства на нашите ученици, защото независимо дали ще Снимкапродължат в академичната среда или ще отидат на пазара на труда, имайки този сертификат, че владеят един рядък език, какъвто е българският, те са с предимство пред своите конкуренти. В нашия окръг българският език е един от официално признатите и  много от общинските документи, уеб сайтове и т.н. са преведени и на български език. Това отново е едно предимство за нашите сънародници, които биха искали да работят за общинските власти. Именно от Чикаго тръгна тази инициатива през 2017 година и до този момент ние имаме над 100 деца, които са издържали изпита. Инициативата е съвместна с  Департамента по езиково обучение (бившето ИЧС) при СУ "Св. Климент Охридски". Ние сме много щастливи и горди, че всичко това тръгна именно от нас...

СнимкаА що се отнася до броя на българските ученици тук, аз мисля, че те са над 1 000. Защото само в едно от училищата имаме повече от 600 деца, в няколко други имаме по 200 - 300, така че, според мен те са около 1 200 ученици...

И именно тук е моментът да споделя и една новина. Тази година имаме открит нов клон към училище "Нов живот". И това ни радва, защото вече имаме 12 училища, открити само в Чикаго. Едно от другите училища- "Малко българско училище" пък, купи своя собствена сграда тази година, което също е прекрасен момент от нашия училищен живот.

СнимкаТака че, българската общност в Чикаго е много уникална, много пъстра, много животворяща. Тя е общност, с която можем да се гордеем и общност, която държи и пази България много силно в сърцата си.
.."

"Важно е децата да се чувстват свързани с България и ще стартираме програма за партньорство между училища в България и българските училища в чужбина, която трябва популяризира българското образование и да мотивира тези деца да се завърнат у нас, вече в системата на висшето образование. В тази връзка ще променим и наредбата за прием в държавните висши училища - ще признаваме оценката от зрелостен изпит в другите държави като входна оценка за българските Снимкауниверситети, плюс сертификата по български език по европейската езикова рамка“. Това каза пред БНР в навечерието на новата учебна година министърът на образованието Красимир Вълчев.

Облекчаване на визовия режим за студенти и електронна платформа за кандидатстване в българските висши училища, са част от мерките, които ще улеснят пътя на кандидат- студентите от чужбина, обеща още министърът и припомни, че образованието е основната причина за емиграцията на българите във възрастовата група 17-25 години.

Как се отразява тази емиграция на едно обикновено българско училище от Северозапада и подробности за началото на новата учебна година в две български училища в Чикаго, можете да чуете от интервютата с Бисерка Каменова- директор на СУ "Св.Св.Кирил и Методий" Видин, Мария Бъргграф- директор на Ново българско училище в Нейпървил, Хриска Перфанова- директор на училище "Нов живот" Чикаго, както и целия разговор с Иван Анчев- генерален консул на България в Чикаго- в звуковия файл.

Снимки:  "Малко българско училище", Ново българско училище в Нейпървил и училище "Нов живот" Чикаго


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно от 7-и..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44