Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот извън работата или работа в живота?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В напрегната ни ежедневна работа, дали успяваме да намерим време за себе си или носим работата си у дома? Отделяме време за почивка през отпуската, но достатъчна ли е тя? Специалистите казват, че тя не може да компенсира цялата работна година. Нужно е да се води балансиран живот, а работодателите да осигуряват нужното време и условия за ежедневен релакс. Темата коментираме с психолога Елица Иванова:

"Човек трябва да умее да се откъсне от работата, защото това ще добре за неговото физическо и психическо здраве...Може да си намери хоби. Може да спортува...Да, не го правим, но е препоръчително това да се случи...Поне за един час трябва да се откъсне от работата и да не мисли за нея..."

Най-хубавото нещо, свързано с работното време, са почивките. Насоки за това как да е разпределено работното време и как трябва да почиваме, за да бъде почивката, а оттам и работата ни ефективна, ни дават Кодексът на труда, Наредбата за работното време, почивките и отпуските и Наредба №15 от 31 май 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.

Днес работата наистина заема по-голямата част от нашето ежедневие, личният ни живот остава на заден план. Забравяме хобитата си и общуването с близките си.  "Трябва да намерим начин да го направим това откъсване от работа", каза за Радио ВИДИН HR- специалиста и член на управителния съвет на "Българската асоциация за управление на хора" Георги К. Първанов:

"...В идеалния случай би трябвало да го направим. Със смартфоните обаче ние наистина пренасяме работата си у дома и сме седем дни в седмицата по 24 часа на работа...Човек трябва да прецени колко време прекарва в социалните мрежи. Да изключва телефона дори...Физиологията на човека е такава, че трябва да има ежедневна и ежеседмична почивка..."- смята Георги К. Първанов.

Понякога наистина се налага да останем и извън работно време, за да доработим или да вземем нещо за работа вкъщи. Това не трябва да се превръща в ежедневие, смятат специалисти. Когато сте във ваканция или просто на вечеря след работа със семейството си, позволете си да изключите служебния телефон. Спрете известията на пощата си извън работно време. Заглушете груповия чат с колегите от работа. Ако не го направите, работата постоянно ще си пробива път във вашето свободно време. А докато мозъкът ви е ангажиран постоянно с тази комуникация, спокойствието и почивката, от които имате нужда, няма да са пълноценни.

Вероятно сте чували много съвети за най-добрия начин да намерите баланс между професионалния и личния си живот. Много експерти и автори по темата от дълги години опитват да намерят тайната формула, която да ни направи щастливи и удовлетворени едновременно от нашата кариера и от живота ни извън офиса. Светослав Димитров има бизнес с компютри. Работата му свързана с продажба, поддръжка и пътувания. Как той намира баланса между професионалния и личния живот?

"...Трудно е, но съчетаваме някакви схеми за почивка. Съчетаваме с колегите нещата. Трудно е в частния бизнес...Обичам да ходя за риба или да гледам мач...Разтоварването е и среща с приятели, но истинската почивка не са два дни. Трябва да са повече. Ако тръгнеш петък за почивка, то в неделя точно когато почиваш то ти трябва да се връщаш на работа...Понякога хобито може да ти е натоварващо и да се върнеш от почивка с физическа умора. Но това друг вид умора, а не психическа пред компютъра. Физическата умора ще я възстановиш с храна, а психическата не...".


Живот извън работата или работа в живота? - това се опитахме да разберем. Всъщност от много врече се водят дебати за баланса между работата и личния живот, но определена "рецепта" няма.

Анкета сред видинчани показа, че почти нямат време за реална почивка. Прибирайки се вкъщи, те продължават да мислят за работа или да работят нещо у дома. Други смятат, че хобито независимо какво е, ти гарантира поне един час отмора от работа.

Редно е да има баланс, коментират специалисти. Балансът е онова състояние, при което чувстваме животът си смислен и пълноценен и възприеме себе си като успешни и щастливи и на работа и извън нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15