"Той е в проекта. Включен е като елемент на парковото обзавеждане в централната пешеходна зона както осветлението с тези старинни автентични фенери. Установено е, че в началото на миналия век на това място е имало часовник, подобен на вид. Всичко, което е в включено в проекта- енергоспестяващото осветление с автентичните фенери, часовникът, цилиндрите за публични обяви и афиши, пейките, които ги виждаме, всички те са по архивни данни и снимки, които са от началото на миналия век, за да се възстанови атмосферата от тогава."
Часовникът е до брега на Дунав, на мястото, където до преди месеци имаше колонада и изписани на нея имената, които Видин е носил. Старата композиция е премахната, тъй като поставянето и не беше съгласувано. Новият часовник за видинчани се превърна в последната градска забележителност:
"Имаше необходимост от часовник. Не знам дали точно там му беше мястото. Точно това дойдох да видя. Гледах го във фейсбук."
"Чудесно е да има един часовник на влизане в Крайдунавдския парк, за да се ориентират хората."
"Много добре се вписва с ремонта на площада. Това беше една необходимост за града."
Във времето, когато часовниците били рядкост, във Видин часовникова кула сочела часовете и минутите. Това разказва пред Стефка Павлова майсторът часовникар Стоян Иванов:
"Мои приятели и клиенти ми донесоха разпечатка от видинския музей, че във Видин е имало кулен часовник и той се е намирал горе-долу от Пазар капия към квартал "Калето". Тази улица е била една от главните улици на занаятите. Понеже занаятчиите са били изключително заети хора, имали са срещи, те са си направили една дървена кула. Имала е кулен часовник. За съжаление при освобождението на Видин, понеже Видин е освободен от турско владичество не от руската армия, а от румънците, те преди да навлязат, преди да минат от Калафат във Видин решават да направят малко артилерийска подготовка. Изстрелват пет гюлета от Калафат, които прехвърлят Дунав и падат тук в града. Едно от тях улучва часовника и го счупва."
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..