Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1000 лева минимална работна заплата?

Снимка: Радио Видин

Синдикатът КТ "Подкрепа" ще поиска в бюджета за 2020 г. да бъде заложена минимална работна заплата от 1000 лв., тъй като това минимално възнаграждение към момента отговаря приблизително на производителността на труда. Това каза преди дни икономическият съветник на синдиката Ваня Григорова, която участва във форум за правата на командированите работници, организиран от синдиката. Осъществимо ли е подобно предложение? Според Ваня Григорова управляващите няма да се съгласят с подобно предложение, защото преди последните парламентарни избори дори е било записано замразяване на минималната работна заплата и само извънредните избори са били повод правителството да промени намеренията, за да "съблазнява българските работници”. Заплатите в България са около една четвърт от средноевропейските, а производителността на труда в страната е около 50% от средноевропейската, каза още Ваня Григорова:

"В момента няма такова официално предложение. Още през 2017 година ние настоявахме за 1000 лева минимална работна заплата, в рамките на 2 до 3 години. Ние имаме една четвърт от средната покупателна способност на европейците, а произвеждаме една втора. За да стигнем тази една втора и да съизмерваме това, което произвеждаме, с това което потребяваме това просто трябва де с случи- трябва да се увеличи почти двойно минималната работна заплата." 

Според Ваня Григорова въвеждането на минимални заплати по браншове би позволило в отделни сектори заплатата да бъде дори по- ниска от настоящата, тъй като няма да има минимум, от който да започват преговорите и тогава всичко би било позволено. От КТ "Подкрепа" искат минимални заплати по браншове, но само ако се запази националната минимална работна заплата. Ваня Григорова обясни, че да се премине към минимални заплати по икономически сектори е предложение на КТ "Подкрепа" от минимум десет години, но за синдиката е неприемливо искането на бизнеса да няма национална минимална заплата. Какво казва бизнесът по темата? Разговаряхме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"Отдавна разговорът се върти около идеята, че минималната работна заплата трябва да се върти около нещо истинско и фактическо, от някаква формула, която дава някакви цифри. Най- важният параметър на минималната работна заплата е производителността на труда. Винаги се концентрираме върху едни проценти и цифри и не гледаме други проценти и цифри, които според мен са в основата на целия проблем."- коментира Красимир Кирилов. Искането на работодателите да няма национална минимална заплата, а само минимални заплати по браншове подкрепи и Малинка Башлийска- председател на Областния съвет на "Съюз на пенсионерите 2004- Видин":

"Това е едно изхвърляне- никога не съм поощрявала минималната работна заплата като категория. Това не е оценка на квалификацията и на труда на хората."- каза Малинка БашлийскаВидинчани не вярват на подобно предложение и то не е осъществимо- това показа анкетата ни:

"Кое предприятие работи, за да ги има тия пари ... Мисля, че подобно предложение не е осъществимо, така изведнъж- може да се помисли за по- малък процент."- коментираха видинчани.

Механизмът за определяне на минималната работна заплата е доста сериозен процес и ако не бъдат достатъчно добре преценени всички детайли може да се стигне и до бойкот от страна на работодателите и замразяване на редица плащания. Разговаряхме с Радослав Георгиев, икономист от Видин:

"Когато не е изработен размерът на работната заплата, това води до невъзможност на въпросния работодатели да изпълни изискванията и той започва порочни практики, по- малко часове работно време, за да спестява данъци и осигуровки."- коментира Радослав Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45