Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Tърговска или контролна дейност се е осъществявала при кастел Алмус, сочат откритията на археолози

| обновено на 30.09.19 в 13:47
Снимка: Валери Стоичков


Нови данни за римското военно и политическо присъствие на Долния Дунав събраха археолозите, които проучват античния кастел Алмус при град Лом. Археологическите проучвания на ранноримския военен лагер, античен и късноримски кастел се проведоха в екип д-р Юлий Емилов - главен асистент в СУ "Климент Охридски" и ръководител, със заместници Владислав Живков от НАИМ при БАН и Валери Стоичков, уредник в Историческия музей в Лом. Разкрити са войнишка барака, военен лагер и казарма, разказва Валери Стоичков.

"Проучванията на кастела са провеждани в периода 1986-1990 година и бяха възобновени отново през 2015 година. Някогашното ранновизантийско селище представлява важен укрепен пункт при долния лимес на Дунав. Подобно на Рациария и Бонония, Алмус също е място с ранно присъствие на римски военни части. Съсредоточихме се през лятото в проучване на ранните периоди от развитието на Алмус. За първи път имахме възможност да разкрием ранните пластове. В пластове от средата и втората половина на I в. се разкриха част от ранна крепостна стена, улица с канал и разрушена войнишка барака – контуберниум. Сградата е унищожена от силен пожар. В горелите останки от сградата е открита  златна фалера, отличие на висш военен, както и фрагменти от луксозна керамика (тера сигилата) с италийски, галски и източен произход. Откроява се и откритата керамика. Легионерите са получавали високи заплати, имали са висок стандарт на живот, свидетелство са откритията от луксозен материал".

Разкопките при Алмус са част от Археологическо лято 2019. Проучванията са финансирани от Министерството на културата и Община Лом. Оценяваме работата си като успешна, защото не се надявахме да разкрием толкова добре съхранени пластове, продължи Валери Стоичков и допълни:

"Над ранния военен лагер са проучени руини на представителна сграда от II – III в., която е имала стени с мазилки, оцветени в помпеанско червено, жълто, зелениково, бяло. Обитателите също са имали висок стандарт, така да кажем. В сградата със стенни мазилки и масивен керемиден покрив, вероятно се е извършвала търговска или контролна дейност. За това свидетелстват откритите оловни тежести за везни (екзагии), които съответстват на римската система на измерване, основана на либрата (328,9 г.). Нашите данни свързваме с известието, че тогавашният Алмус е най-западната точка на Илирийския митнически комплекс. През втората половина на III в. постройката е засегната при нашествията на готите в тези части на Римската империя. Завърши проучването и на голяма постройка, която най-вероятно е изпълнявала функциите на казарма през IV до първата половина на V век. Нея я регистрирахме още през 1990 година. Завърши проучването и на голяма постройка, която най-вероятно е изпълнявала функциите на казарма през IV до първата половина на V век".

Резултатите и най-ценните находки ще бъдат представени на изложбата "Българска археология 2019", която ще бъде открита през февруари догодина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ никого не подтиска и на никого не налага тежко бреме

Петата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. “И ето, цял град излезе да посрещне Иисуса, и като Го видяха, молиха Го да си отиде от пределите им” /Мат.8:34/. "Иди си от нас, махни се от нашите предели! – така говорел народът, който..

публикувано на 28.07.24 в 08:00

Международен фестивал на музиката и традиционните изкуства започва в Чипровци

70 музиканти от 6 европейски държави пристигат в края на седмицата в Чипровци, за да вземат участие в Международния фестивал на музиката и традиционните изкуства и да се докоснат до магията на българския фолклор. Ментори ще им бъдат изявени български музиканти, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер - един белгиец, който от няколко години..

публикувано на 26.07.24 в 17:32

Четем първия роман на Си Кей Макдонъл

Хана Уилис, доскоро Хана Дринкуотър, е в процес на развод с неверния си съпруг Карл, патологичен измамник, от чиито изневери ѝ е писнало и чиято къща съвсем наскоро някак случайно е подпалила. Без пари е, с незавършено образование и никакъв опит, но с гордост в излишък. И е решена да направи нещо, което никога досега не ѝ е хрумвало – да си намери..

публикувано на 26.07.24 в 17:20

Камъчета с послания ни вдъхновяват да правим добрини

Кампания насърчава хората от Видин, Враца и още 15 от областните градове и три по-малки да правят добри дела. Инициативата е на фондация "Щастъчета", която  призовава за това по нестандартен и забавен начин.  Организацията разпространи цветни камъчета - щастъчета, с изписани върху тях послания за правене на добрини. Броят на камъчетата е..

публикувано на 26.07.24 в 16:54

Нова еко дестинация ще привлича туристи по Искърското дефиле

 „Еко дестинация Искърско дефиле“ е новата инициатива, около която се обединяват Природен парк „Врачански Балкан“, Община Мездра, Народно читалище “Факел“ 1926 с. Зверино и Сдружение “Клуб Еделвайс”.  Искърското дефиле винаги е привличало интереса на пътешественици и изследователи, на писатели и духовни учители, на алпинисти и планинари. Всяка..

публикувано на 26.07.24 в 16:05

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23