Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Големият и малкият град- предимства и недостатъци

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

В съвременния свят всеки избира къде да живее. Но какви са предимствата и недостатъците да живееш в малък или голям град? На много хора им се налага да вземат такова решение - да направят своя избор дали да тръгнат към големите градове или да предпочетат уюта на провинцията. Естествено, всичко е свързано с работата и заплащането. 

Всички знаем, че в малкия град е по- евтино, но големият дава и големи възможности. Да, но в малкия град всичко ни е на една ръка разстояние и ако си имаме собствено жилище, нещата са чудесни. В големият град обаче са повечето развлечения, по- големите заплати и възможностите за развитие. Всъщност всеки сам избира. Интересна е обосновката за избора на Светослав Димитров, който се е сблъскал със столичната действителност. Той прави анализ на малкия и на големия град:


"В малкия град имаш и по- малко разходи. Плащаш квартира на ниски цени. За собствено жилище данък в общината и консумативи. Нямаш проблем с паркирането...Заплащането е малко по- различно от това в големия град. Ако оправиш компютър на зеленчукова борса например, ще получиш ябълки, а не пари...И пари се дават разбира се, но са по- малко...В големия град е много сложно. Купуваш апартамент, но имаш разходи за чистачка на входа, домоуправител, чип за входа, за паркомясто и т.н.т...Заплащането е много високо, но има и разходи по пътуване...Всъщност в големите градове всичко е пари. Там те санкционират с пари...В големите градове има правила и всичко се плаща..."


Със сигурност, малкият град има своите предимства. По-лесно е например гледането на деца, повече са и местата в ясли, градини и училища. Спокойствие и тишина, нормална среда за семейства и улегнали хора. Помощ от роднини, на които можеш да разчиташ, ако закъсаш- дори да ти заемат 20 лв. до заплатата! Наблизо има села с градини, оранжерии и домашни плодове, зеленчуци, месо и зимнина. Така е - хората в големия град ходят на хипермаркети, а ние, от малкия- на село!


Големият град предлага професионална реализация и кариерно израстване - ако искаш да градиш кариера и да се развиваш, то нямаш работа в малкия град. Рядко в малките градове има присъствие на международни фирми, а за шанс за глобално корпоративно развитие и дума не може да става. 


Стоян Николов е писател, родом е от Монтана, но е избрал да живее във Велико Търново. Живял е в София, но е предпочел старата столица:


"Раснах на воля в село Говежда и на морето... Завърших в Монтана средно образование и отидох да уча във Велико Търново...Съпругата ми успя да ме убеди да се преместим в София за две години, а те станаха девет. Когато бе бременна с втория от тримата ни сина й казах- "Или развод или Велико Търново". Избра второто и сега сме там... Столицата не е моето място за живеене...Блъсканица и бързащи хора...Има си и своя чар, но тук е по-спокойно- и за нас и за децата..."


Гергана Грънчарова е човек на изкуството- художник и вижда през друга призма градовете. Харесва София, но живее в Благоевград:


"Има си предимства големият град. Тук са повечето институции. Има много приятни места...Музеите и галериите са тук...Обичам тихите стари софийски улици...Като човек, който се занимава с изкуство, ме впечатляват красивите сгради...Чувствам се добре и в София, и в Благоевград..."


Според видинчани, градът ни е красив и спокоен, но липсата на работа принуждава хората да търсят препитание в големите градове.
Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00