Архивистите в България отбелязват професионалния си празник. Началото на националната архивна система се поставя с Указ от 10 октомври 1951 г. на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд. Архивите съхраняват документи на държавни, общински учреждения, предприятия, нестопански организации, а също и на изявени личности, които са се занимавали с наука, изкуство, спорт и др. Стремежът на Архивите е да се запазят важните документи за историческото ни развитие, подчерта началникът на "Държавен архив" - Видин Светлана Кръстева.
"И да ги предадат на идните поколения, за нуждите както на изследователите- историци, така и на гражданите, които трябва да защитят свои права, интереси, имоти или да напишат история на своя род, например. Видинският архив съхранява документация на общини и кметства от видинска област. Тези документи след като мине оперативното им значение, се предават в държавните архиви. В архивите се съхраняват и регистри по гражданското състояние. Срокът за тяхното съхранение в общините е 120 години, предстои регулярно да получаваме документи от общините в областта. В нашият архиви по стечение на обстоятелствата се съхраняват регистрите за раждания, умирания, женитби на нашите западни покрайнини или селищата, които вече не са на територията на България. Много хора доказаха имотите, които са притежавали преди колективизацията в края на 40-50 години на 20 век и на базата на документите доказаха своята собственост. Същото стана с реституцията, национализирани предприятия, сгради. Също така много родови и краеведчески изследвания се правят за историята на развитието на селищата. Издадоха се през последните години доста книги, има такива книги за Милчина лъка, Тошевци, Бранковци, Салаш. Когато човек знае предците му с какво са се занимавали, също може да намери следите за тях в фондовете на архивите. Разнопосочни са сведенията, които ние може да предоставим."
Най-често в Държавен архив - Видин се правят справки за строителни разрешения, за проекти на жилищни сгради, комплекси и др. Увеличава се и броят на хората, които търсят своите родови корени, посочи Светлана Кръстева:
"Търсят свои предци, които са участвали във войните. В тази посока Държавна агенция "Архиви" целенасочено работи и за създаването на своите сайтове "Войните на България", с представени документи за Сръбско-Българската война, за войнте 1912, 1913, за Първата и Втората световна война, могат да се намерят списъци на наградени, загинали и др. Съхраняваме и произведения на изобразителното изкуство. Наши лични фондообразователи са видински художници. Съхраняваме произведения на Художествената галерия във Видин, документи на Историческия музей. това са институции на които съхраняваме учрежденските документи. Имаме фондове на архитекти, музиканти, композитори, целият живот, който ни заобикаля."
Кои са най-ценните документи, материали и произведения на изкуствата, съхранявани в архива във Видин?
"Всеки документ, който постъпва за държавно запазване, постъпва, защото е ценен. За всеки човек най-ценен е документа, който на него му трябва. Най-старият ни документ, който е със статут на "уникален" това е един план на Видин от 1730 г. запечатал вида на града, какъвто е бил тогава. През последните години постъпиха много интересни произведения на изкуството. Едното от тях е картина на известният видински художник от миналото, известен и с името "поетът на Дунав"-Тихомир Коджаманов, тя ни бе подарена от дарителя Румен Манов и представлява рисунка на Видин с изглед към река Дунав. Съвсем наскоро получихме една колекция рисунки на Мони Аладжемов, известен от миналото сценограф и художник, с произход от Видин."
Практика на видинския архив е периодично да се срещат с гражданството по различни поводи, дали за представяне на дарение или откриване на изложба, фоайето дава тези възможности и често се представят архивните съкровища, допълни Светлана Кръстева.
За днешния празник видинския архив е подготвил изложба- албум, с архивни снимки и документи за Трети пехотен Бдински полк. Документалната експозиция "Памет за Трети пехотен Бдински полк" ще бъде открита от 17:00 часа. По време на церемонията ще бъдат отличени последните дарители на архива, а след това ще бъдат поднесени цветя на паметника на Бдинци на централния площад във Видин.
За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..
Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида. За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида. В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората. "Хората много..
Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..
Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..
Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...