Шестнадесетата регионална краеведска конференция "Миналото на родния край - послание към бъдещето" се организирана във Враца. Организатори са Регионално управление на образованието и Регионална библиотека "Христо Ботев". Желаещите да участват в нея могат да го направят със свой авторски материал, базиран на лични проучвания и обобщения, свързани с българските културно-просветни средища, каза за Радио ВИДИН Калина Тодорова от врачанската библиотека:
"В последните години тя прераства в конференция на Северозападна България. Участват различни изследователи в институции или самостоятелно. Редовно при нас участват институциите- Държавен архив- Монтана, Държавен архив- Видин, Държавен архив- Враца, които са съорганизатори на конференцията. Включват се доста ученици и учители. Реализира се една от нашите идеи- съвместно, различните поколения и различните области на знанието, да се съберат, да обменят опит. Защото както ние има какво да научим от младежите, така и те от нас. Темата всяка година е различна, миналата година беше за народната медицина. Тази година обръщаме поглед към обществените организации и институциите. Разбира се и личности, свързани с тях, хората могат да участват и с родово изследване. Желанието ни е и тази година да съберем различни изследвания и погледи от целият регион. Разбира се много изследователи, краеведи са добре дошли. По традиция в нея участват и хора на изкуството, артисти, музиканти и др. "
Тема на конференцията тази година е "Пътища към новото време - градската и селската култура в модерна следосвобожденска България. Материалът може да бъде представен в резюме до 3 страници, като всеки сам избира как да представи своето изследване- по различен начин, интересен или чрез филм. Всички материали ще бъдат издадени в сборник следващата година, за да може всички читатели на библиотеката да се докоснат до темата, уточни Калина Тодорова.
Конференцията ще се проведе на 20 ноември в Регионална Библиотека "Христо Ботев" Враца, а до 10 ноември може да бъдат изпратени изследвания в отдел "Краезнание".
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...