Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на прехраната

Снимка: Радио Видин

С решение, взето на 16 октомври 1945 година Организацията на Обединените нации обявява 16 октомври за Световен ден на прехраната. Днес той се чества в над 150 страни, като България се включва през 2006 година за раширяване на достъпа до храна и създаване на условия за устойчиво земеделие. Тази година с редица прояви у нас ще стартира и Националната седмица на достъпа до добра храна. Символът на седмицата е Зеленият картон, а инициативите се провеждат под патронажа на Десислава Танева, министър на земеделието, храните и горите. Тя подчерта, че инициативата е актуална с оглед съвременните изисквания на потребителите за консумиране на здравословни и безопасни хранителни продукти. Приоритет е насърчаването на родното производство и предлагането на качествени храни чрез повишаване на търсенето им. Особено важно е да се развиват местните пазари за осигуряване на къси вериги за доставка на свежи български храни, както и да се развива хранителната грамотност на децата и учениците. Какви са проявите и ще се включи ли Северозапада в тях?

По време на Националната седмица на достъпа до добра храна ще се проведат общински форуми за насърчаване на общинските продоволствени политики, училищни дебати,  открити кухни, посещения на деца и ученици в местни кухни и срещи с водещи местни кулинари, открити пазари, срещи с водещи местни фермери, срещи между ученици от професионалните гимназии с деца от детските градини и ученици от основните училища на тема "Вдъхновението да учиш за храната". За проявите разказа Диана Банчева, координатор на кампанията "Достъп до добра храна":

"Преди всичко хората трябва да отворени и да бъдат любопитни към темата за достъпа до добра храна и да се интересуват от това какво консумират и какво купуват. Ние се опитваме да изградим една мрежа от хора, ангажирани с тази задача. Няколко много прости стъпки могат да доведат до голям ефект в посока да привлечем вниманието към значението на хранителната грамотност на хората."- обясни Диана Банчева и допълни: "Имаме няколко детски градини от Враца, които миналата година бяха изключително иновативни и добре подготвени. Призивът е за цяла България и се надяваме тази година да установим добри практики и догодина да има и представители от Северозапада."

"Фондация ЕкоЦентрик" се включва в седмицата със свой образователен проект за отговорно потребление, под наслов "КонсУмувай: Х като храна". За повече информация потърсихме Александра Димитрова- Ненова от Фондацията.

"Проектът ни е продължение на проект от 2015 година и се фокусира върху отговорното потребление на храна, как да обучаваме младежи и как да говорим с тях именно за консумацията на храни. Проектът е немски, но ние го адаптираме за българската публика. Работим активно с училища във Враца и Мездра и мислим да продължим тази дейност и занапред."- каза Александра Димитрова- Ненова.

Българският Северозапад за поредна година също се включва в кампанията, посветена на Националната седмица на достъпа до добра храна. Мездренското СУ "Иван Вазов" участва в редица проекти,свързани със здравословното хранене на подрастващите, съобщи директорът Мариела Горанова.

"Миналата година активно се включихме в дейностите, свързани с разнообразната и питателна храна. За нас е удоволствие, а не само условие да продължим да работим по такива програми, като посланици на здравето. Като че ли младите хора нямат необходимата здравословна култура и тук е нашето място да ги запознаваме с правилното хранене и хранителните навици, присъщи за нашето ежедневие."- каза Мариела Горанова.

Регионалната здравна инспекция във Видин ще проведе кръгла маса в края на тази седмица, посветена на Световния ден на прехраната, който отбелязваме днес. Това съобщи д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция Видин. Според видинчани имаме достъп до добра храна, но тя е много скъпа и гаранция за качеството е домашно приготвената храна.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00