Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде намира приложение статистиката

Снимка: Радио ВИДИН

Какво приложение има статистиката и защо са важни данните, които събира и обработва? Поводът да потърсим повече информация по темата е Световният ден на статистиката, който се отбелязва на 20 октомври. Обявен е за такъв през 2010 година с резолюция от Общото събрание на ООН. Този ден трябва да ни напомни и да подчертае нарасналото значение на науката "статистика" за вземане на правилни решения, от които толкова много се нуждае човечеството. 


С какво се занимава статистиката?


"Отчитат някакви стойности- разходи, цени. Имаше преброяване на населението. Аз съм участвала, сега не знам кога ще бъде... Кой каква телевизия гледа, кой какво посещава, каква е активността на населението. Статистика има за всичко...Разбира се, че има полза. Човек трябва да знае много неща... събира информация колко са възрастните, колко са младите, колко са безработните, колко работещите. Щом я има като организация, има полза...", обясниха видинчани.



"Статистическите данни, които произвеждаме, са за всички. Те служат както на управляващите, така и на бизнеса- за планиране и отчитане на резултати. Необходими са на общините- за анализиране на демографската и икономическа среда. Да се планира транспортът, учебният процес. НСИ през настоящата година трябва да проведе 270 статистически изследвания. И в програмата ни за 2019 година са включени 23 нови изследвания. Данните, които събираме, се отнасят за живота на хората, бизнеса, за социално- икономическия живот в страната", каза в студиото на Радио ВИДИН Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин.



Предстои преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 година. Това е най-мащабното статистическо изследване, провежда се на 10 години, регламентирано с отделен закон:



"За предстоящото преброяване ние работим повече от 2 години, а имаме още 1 година до началото му. Колегите от Евростат са подготвили общите европейски регламенти още по-рано. Във всички европейски държави предстои преброяване на населението пред 2021 година. Това ще е 18-тото преброяване и то ще се проведе от 22 януари до 15 февруари 2021 година. Отново ще имаме онлайн преброяване, то ще продължи от 22 до 31 януари, а след това преброители ще преброяват тези, които нямат желание или възможност да се преброят онлайн."



Българите в чужбина ще бъдат преброявани в страните, в които живеят постоянно.  

доц. д-р Мариян Милев, личен архивМариян Милев е доцент по приложна математика, доктор по вероятности и статистика от университета Тренто в Италия. "Вероятности" и "статистика" е дял от математиката, по нестандартни са и представляват трудност за студентите, вече и за учениците, защото се изучават и в училище. Защо статистиката навлиза в училище?

"Математиката да стане по- занимателна и да имат практически умения в живота. Чрез нея се описват много величини- средно аритметично, процеси, които са случайни, защото повечето неща в живота са случайни, т.е. имат случаен характер, не са детерминирани. И това, което се учи по математика, е за детерминирани процеси. Докато повечето неща в живота са с вероятностен изход. Като почнете, като хвърлите една монета три пъти, каква е вероятността да имате ези и много други неща- прираст, смъртност, в земеделието, в медицината, във всяка една наука се използва статистика за описание и затова вече навлиза в училище", заяви доц. д-р Мариян Милев.



БГНЕССтатистиката е математическа дисциплина и изучава събирането, систематизирането и класифицирането на информация чрез методите на анализ на тези емпирични данни, които се събират, използвайки теорията на вероятностите и също разпределенията, които следват. Какво приложение има статистиката за икономиката?



"Статистиката е много важна за икономиката, защото на база на статистиката се правят иконометричните модели, в които съответно се проиграват различни сценарии- вероятностни и такива, които са свързани с исторически данни, за да може да се направи прогноза за някакво бъдещо развитие. Статистиката служи освен за икономическата наука, също и като основа за взимането на решения от примерно, политиците и от тези, които управляват съответно държавите и икономиките на държавите, за да се изработят съответните политики. Т.е. в днешно време демократичните общества не могат да функционират правилно без една основна, надеждна и обективна статистика", каза икономистът Румен Гълъбинов.



Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00