"В последните години категорично има една тенденция млади хора да се заселват в села...Трябва обаче да има инфраструктура и интернет, за да могат да работят дистанционно работата си... Ще продължи да се случва и за в бъдеще..."- коментира Борисов. Спореднего, интересът към селото не е спирал да расте.
В 80% от селата в България има прилични условия за живот. Все повече хора искат да избягат от града и да не са част от големите корпорации. Преди 25 години едни от първите, които предприемат тази крачка, са Иван и Наташа Манчови. Те нямат нищо общо с врачанското село Софрониево, но спонтанно решават да купят къща там за летните месеци. Прекарвайки едно лято, остават завинаги там.
"Не съжалявам за избора. Чувстваме се добре тук. Развиваме си бизнеса...Децата отраснаха тук и сега единият ни син и той от София си дойде тук... Спокойно ни е...", коментира Иван Манчов:
Да се върнеш на село или да започнеш живот там е сериозно предизвикателство. Но човек е адаптивно същество и се справя във всякакви ситуации. Съпругата на Иван Манчов, Наташа, се чувства истински щастлива на село и дори и земеделската работа не я притеснява, нищо, че е софиянка:
"Стана случайно. Бяхме дошли на риболов и пикник и аз попитах един човек с каруца дали продават къщи тук, и си я купихме. Уж за старини. Но след първото лято решихме да останем. Децата бяха малки. Взехме си бельото, двата фризера и най-необходимото и се настанихме...Чудно място е тук, а и хората са добри...Първата зима ни беше трудно, но хората ни помогнаха...Тук не ние скучно...Земеделската работа не ме плаши, нищо ,че съм родена на пъпа на София..."
Да са далеч от комерсиалното и близо до природата е сред целите на много от хората, които преоткриват уюта на българското село. Единият син на Наташа и Йоан, Вълчо, също решава да се прибере на село и си купува къща. Той смята, че нищо от столицата не му липсва тук, а чрез интернет може спокойно да си върши работата:
"Живях в София. Бях и в Чехия и сега реших да се заселя тук. Никак не ми е скучно. И тук може да се работи и има време и за развлечение..."- смята 35-годишният Вълчо.
Разбира се има и такива които предпочитат големият град. Родени на село, но съдбата ги води в големия град. Такъв е случая с Мая Карамфилова, която е родена в селото, расла в Оряхово, но сега живее в Атина. Намерих я сръчно да шета в двора. Не скри, че предпочита големите градове:
"Родена съм в Оряхово, но съм живяла тук. В къщата живеят майка ми, и сестра й, и племенника ми...Не мога да живея тук. Дойдох си отпуска само да помогна...Живея в Атина...Предпочитам големите градове...Някога бих се върнала, но сега не..."
Всеки прави своя избор, но не всеки желае да намали оборотите. Видинчани смятат, че ако работата им позволява, биха живели на село.
Въщност, в ерата на интернет няма много значение къде живееш. Информацията е навсякъде, а много от професиите вече позволяват да се работи дистанционно.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..