Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Гергова: "Дарявам на хората надежда"

Снимка: Радио Видин
Днес в "Калейдоскоп" ни гостува една млада и борбена жена, която определя себе си като непоправим оптимист. Това е Здравка Гергова от Козлодуй. Преживяла пътя на безплодието, тя го определя като един преломен момент в живота си, като прераждане за втори живот. След раждането на нейното момиченце Калина у нея се поражда вътрешната необходимост да помага на хората, които имат проблем като нейния.

Здравка Гергова е родена в село Златия, община Лом. Майка ѝ работи като фармацевт, баща ѝ като ветеринарен лекар. До 13 години живее на село. Средното си образование получава в Математическата гимназия в Монтана, профил "Биология". Завършва "Икономика" задочна форма в Свищов. Премества се да живее в София и започва работа като продавачка в търговска верига. Сменя много работи и това ѝ дава възможност да се научи  да работи здравата, както трябва. Преди три години заедно със съпруга си се връща в родното място, преместват се да живеят в Козлодуй. Тук Здравка започва най-невероятното приключение в живота си -  започва да се бори за сбъдване на мечтите на много семейства от Северозапада в ролята си на  координатор на Фондация "Искам Бебе".


Връщането към корена
"Рано или късно зад ъгъла ни чака доброто и като раздаваш добро, то неминуемо се връща към теб. Преди три години реших, че раздаването на добро трябва да е насочено към родното място. Много са прави хорото, които казват, че не можеш да избягаш от кръвта си и от корените си. На 22 септември 2016 година се пренесохме тук и не съжалявам. "


В училище
"Много харесвах биологията. Но после не кандидатствах с биология, а станах икономист. Ако трябва  да съм честна, една година учих ветеринарна медицина, но прекъснах, защото установих, че не е моята наука, макар че баща ми беше такъв специалист. Един човек, записвайки някакво образование, ако той самият не е достатъчно сериозен и не продължи да се развива, това означава, че всичко е загубено. И всичко, което правиш в живота си, трябва да го трупаш и в главата си като знания. Просто човек не трябва да спира."


Работата

"Научих се, че няма нищо безплатно и че няма срамна работа. За мен е важно какво носи човек в сърцето си и какво може да направи за останалите хора. Аз съм от тоя тип хора, които, когато искаш да направиш нещо и да си дадеш сърцето, трябва да научиш защо си там."


Искам бебе
"Наистина си струва да не се отказваш от това да имаш дете, макар и на по-зряла възраст. И да се раждат деца, защото това е най-важното. Да се продължим е билетът към безсмъртието. С моя съпруг още като се запознахме знаехме, че искаме да имаме деца...След известно време разбрахме, че имаме проблеми и започнахме да ходим в тази клиника, при този лекар... Обаче много често лекарите забравят да бъдат хора. И аз срещнах много такива, които виждат в нас само едни касички. А в същото време ние сме едни хора със собствените си съдби, със собственото си отчаяние. Бях на 36 години, когато чухме диагнозата и не искахме да повярваме. Трудно го приемаш това нещо. След  дълго лутане открих моята лекарка и на 40 години станах майка на Калина. Имахме късмета да попаднем на точното място, на точния лекар, в точното време. Не потърсихме финансова помощ от фондация, минахме по пътя сами, с помощ на наши приятели. На 10 октомври 2015  се роди Калина. Тези часове, прекарани в болницата, ме накараха да си дам сметка, че има много други хора като мен."


Фондация "Искам Бебе"
"Всички работим безплатно, безвъзмездно, изключително и само доброволчески труд полагаме. Пренесох се от София тук и първата ми среща беше с кмета на Козлодуй, тази жена веднага ме разбра. И направихме първия бюджет от 6 000 лв, сега тази година е 20 000 лв. Когато дойдох в Козлодуй, в Северозападна България имаше бюджет за инвитро процедури само в Монтана и във Враца. Сега имам уговорка с още 26 общини. Много се надявам да инвестираме в потенциала на тия хора, които искат да останат тук и да отгледат децата си тук. Много малко са останали такива хора."

Детството 
"Много често съм си мислила за магията. На село съм живяла и зимата виждаш всички къщи светят, виждаш коминчетата пушат. А сега минавам и тук-там светят прозорчета." 

Молебен за чадородие
"Молебенът за чадородие тръгна по инициативата на "Искам Бебе" с вярването, че като отидеш в храма и се помолиш, Господ ще ти помогне. Отец Сионий е написал една молитва, за която много му благодарим. До сега се четеше в Троянския манастир. Познавам хора, които са ми казвали, че след присъствие на тази молитва, нещата са се случили. Когато ти вярваш и си насочил позитивната си енергия в една посока и правиш всичко, за да си помогнеш, тогава всички сили ти помагат. Затова казвам на всички хора, с които работим, че не трябва да се отказват. Колкото и скептични да са хората, оттук нататък няма какво да ме спре, и няма как да ме убедят, че няма смисъл от това, което правя."


Апел

"Тук е моят апел, ако има жени, които са родили вече свои дечица и са до 34 години и искат да помогнат на такива семейства, които нямат собствен генетичен материал, нека да се свържат с нас. Ние ще им разкажем какъв е пътят. Не е страшно, напротив, носи само удовлетворение."



Повече може да чуете в прикачения звуков файл.  




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34