Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в климата се отразяват и на корабоплаването по река Дунав

Все по-осезаеми са климатичните промени. През последните години не са редки и случаите, при които се наблюдава ниско ниво на водните басейни. Река Дунав не прави изключение, а маловодието се отразява и на корабоплаването. 
Според директора на Дирекция "Речен надзор" - Лом, капитан Тони Тодоров, толкова ниското ниво на реката е необичайно за това време от годината.

"Нямам спомен за такова ниско ниво на водата. Дано да не се задържи така, защото при по-ниски температури с текущото количество вода, ще си говорим за по сериозни неща, като ледоход и замръзване на реката" - каза капитан Тони Тодоров.


В българския участък най-критична е ситуацията край остров Белене, където се намират и най-тесните участъци за корабоплаване, допълни кап. Тодоров. Там се налага корабите да преминават поединично, като при разминаване трябва и да се изчакват.

Почти в целия участък на реката се наблюдават минимални стойности на корабоплавателния път, като се започне от Германия, Австрия, Словакия, Унгария и Сърбия. Според специалисти, маловодието е свързано и с климатичните промени, които са настъпили в последните 30 години и продължават да се усложняват.

По данни на Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" водният стоеж на Дунав при Ново село е 96 см, отчетено е понижение от 7 см. При Лом са измерени 154 см., през последното денонощие нивото там се е повишило с 10 см. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41

Кулинарна дегустация събра жителите на Старопатица

Кулинарна дегустация се състоя в кулското село Старопатица, в сградата на Пенсионерски клуб „Дълголетие". Готвачът Димитър Димитров от фирма "Мастер шеф хоум" запозна хората с принципите на здравословното хранене и как да сготвят бързо, лесно и вкусно в домашни условия.  По време на беседата той разкри основните правила при приготвянето на храната...

публикувано на 04.02.25 в 10:05

Полицията разследва вандалски акт във Видин

Благодарение на камери за видеонаблюдение са установени извършители на вандалския акт пред музей „Конака“ във Видин , съобщиха от Общината. Случаят е от първи февруари вечерта, когато е счупено стъклото на автобусната спирка пред сградата на музея. Трима младежи се виждат на видеозаписа .  Записите са предадени на Районното управление на МВР във..

публикувано на 04.02.25 в 09:46

Намалява заболяемостта от грип във Врачанско

116 нови случая на болни от грип и остри респираторни заболявания са констатирали здравните власти във Враца през изминалата седмица. Това е 239 на 10 000 души, съобщиха от РЗИ. Най-много – 33, са случаите на болни в трудоспособна възраст. Според здравната инспекция, нивото на заразени е започнало да спада, а пикът на болестта вече е преминал. На..

публикувано на 04.02.25 в 07:46