Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рецептата да бъдем успешни и щастливи

Снимка: Красимир Каменов

В края на всяка година правим равносметка дали сме успели да постигнем това, което сме си поставили за цел или не. Успешни и щастливи ли сме и как да го постигнем? Понякога отговорите могат да ни доведат до депресивни състояния или точно обратното - към мотивация за позитивна промяна. Как да се свържем със своето щастие, за да бъдем успешни- това е темата в "Посоките на делника". 

Изключително трудно е да дефинираме какво точно означава да бъдеш успешен, тъй като всеки разбира успеха по различен начин, смята психологът Андрей Ганев.



"Понякога успехът ни убягва, защото не можем да го разпознаем. Истината е, че всички имаме умения, способности и таланти, допринасящи за изграждането на навици, които ни правят успешни. И така човек си поставя за цел да бъде успешен и щастлив, но как да го постигнe...Провалът не е противоположност на успеха. Той е нещо, което си заслужава да избегнем, но всъщност е временно състояние, след което обикновено настъпва огромна промяна в курса /обикновено към по-добро/. На всеки се е случвало в даден момент да се сблъска с провала, но това, което е от най-голямо значение, е как реагираме и какво научаваме от своите провали"- коментира за Радио ВИДИН Андрей Ганев.


Не са един и двама известните, които са стартирали от нулата, за да създадат своите световноизвестни империи. Един от гениите на 20 век е бил уволнен от вестник с аргумента, че му липсва креативност. В стремежа си да се докаже, Дисни основава първата си компания - производител на анимация. Успява да събере 15 000 долара, за да стартира своя бизнес, но се налага за затвори врати кратко след това, тъй като един от основните му партньори също прекъсва своята дейност. След този втори съдбовен удар, отчаян и без пари, Дисни си проправя път към Холивуд, където се сблъсква с още повече критика и провалите валят един след друг, докато той не доказва себе си с първите си класически филми, които го изстрелват във висините на популярността. 



Българите са по-щастливи, отколкото са били преди 10 години - обобщава Европейско изследване на ценностите, направено през 2018 година. Близо 17 на сто от българите се определят като много щастливи, а около 6 % казват, че не са никак щастливи. Прави впечатление, че в сравнение с преди 20 години "много щастливите" са скочили двойно. Разглеждайки въпроса "Какво е това успех?" установяваме, че има повече от един отговор.  



Какъв е пътят към успеха и щастието коментира и психологът Кирил Кунчев:



"Базовото и определящо значение на това, дали човек се чувства и оценява себе си като успешен и щастлив, има дълбоко и непреодолимо субективен характер. Усещането за щастие и за успех е строго индивидуално. Има две много важни думи в житейските дейности на човек: равновесие и гъвкавост...Обратната страна на гъвкавостта е ригидността /фиксацията, тесногръдието и схоластиката/. Това е тъмната страна на човешката личност. Тя е източник на много проблеми и е извор на конфликти. Тук битуват базовите убеждения от типа: "Трябва!", "Длъжен съм.", "На всяка цена". За ригидността е типична борбата за власт. Именно ригидността е причина човек да наруши хармонията и равновесието в отношенията между собствения си Аз/егото/ и външният свят/Суперегото/...Не е нужно винаги човек да постига някакви успехи, за да се чувства щастлив...Блестящо потвърждение на необходимостта човек да води живот в хармония със собствения му Аз- "да бъде себе си", са думите, изречени през 2011 година с които Стив Джобс се обръща към випускниците от Стандфортския университет: "Времето ви е ограничено, така че не го хабете в живеене на нечий чужд живот. Не бъдете пленници на догмата – което е да живеете с резултатите от мисленето на други хора. Не се оставяйте шума от чуждото мнение да заглуши вътрешния ви глас. И което е най-важно, имайте куража да преследвате сърцето си и интуицията си. Те някак си вече знаят какво наистина искате да се случи.""

Според видинчани има щастливи и успели българи, но не се афишират. Как те разбират щастието и повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00