Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рецептата да бъдем успешни и щастливи

Снимка: Красимир Каменов

В края на всяка година правим равносметка дали сме успели да постигнем това, което сме си поставили за цел или не. Успешни и щастливи ли сме и как да го постигнем? Понякога отговорите могат да ни доведат до депресивни състояния или точно обратното - към мотивация за позитивна промяна. Как да се свържем със своето щастие, за да бъдем успешни- това е темата в "Посоките на делника". 

Изключително трудно е да дефинираме какво точно означава да бъдеш успешен, тъй като всеки разбира успеха по различен начин, смята психологът Андрей Ганев.



"Понякога успехът ни убягва, защото не можем да го разпознаем. Истината е, че всички имаме умения, способности и таланти, допринасящи за изграждането на навици, които ни правят успешни. И така човек си поставя за цел да бъде успешен и щастлив, но как да го постигнe...Провалът не е противоположност на успеха. Той е нещо, което си заслужава да избегнем, но всъщност е временно състояние, след което обикновено настъпва огромна промяна в курса /обикновено към по-добро/. На всеки се е случвало в даден момент да се сблъска с провала, но това, което е от най-голямо значение, е как реагираме и какво научаваме от своите провали"- коментира за Радио ВИДИН Андрей Ганев.


Не са един и двама известните, които са стартирали от нулата, за да създадат своите световноизвестни империи. Един от гениите на 20 век е бил уволнен от вестник с аргумента, че му липсва креативност. В стремежа си да се докаже, Дисни основава първата си компания - производител на анимация. Успява да събере 15 000 долара, за да стартира своя бизнес, но се налага за затвори врати кратко след това, тъй като един от основните му партньори също прекъсва своята дейност. След този втори съдбовен удар, отчаян и без пари, Дисни си проправя път към Холивуд, където се сблъсква с още повече критика и провалите валят един след друг, докато той не доказва себе си с първите си класически филми, които го изстрелват във висините на популярността. 



Българите са по-щастливи, отколкото са били преди 10 години - обобщава Европейско изследване на ценностите, направено през 2018 година. Близо 17 на сто от българите се определят като много щастливи, а около 6 % казват, че не са никак щастливи. Прави впечатление, че в сравнение с преди 20 години "много щастливите" са скочили двойно. Разглеждайки въпроса "Какво е това успех?" установяваме, че има повече от един отговор.  



Какъв е пътят към успеха и щастието коментира и психологът Кирил Кунчев:



"Базовото и определящо значение на това, дали човек се чувства и оценява себе си като успешен и щастлив, има дълбоко и непреодолимо субективен характер. Усещането за щастие и за успех е строго индивидуално. Има две много важни думи в житейските дейности на човек: равновесие и гъвкавост...Обратната страна на гъвкавостта е ригидността /фиксацията, тесногръдието и схоластиката/. Това е тъмната страна на човешката личност. Тя е източник на много проблеми и е извор на конфликти. Тук битуват базовите убеждения от типа: "Трябва!", "Длъжен съм.", "На всяка цена". За ригидността е типична борбата за власт. Именно ригидността е причина човек да наруши хармонията и равновесието в отношенията между собствения си Аз/егото/ и външният свят/Суперегото/...Не е нужно винаги човек да постига някакви успехи, за да се чувства щастлив...Блестящо потвърждение на необходимостта човек да води живот в хармония със собствения му Аз- "да бъде себе си", са думите, изречени през 2011 година с които Стив Джобс се обръща към випускниците от Стандфортския университет: "Времето ви е ограничено, така че не го хабете в живеене на нечий чужд живот. Не бъдете пленници на догмата – което е да живеете с резултатите от мисленето на други хора. Не се оставяйте шума от чуждото мнение да заглуши вътрешния ви глас. И което е най-важно, имайте куража да преследвате сърцето си и интуицията си. Те някак си вече знаят какво наистина искате да се случи.""

Според видинчани има щастливи и успели българи, но не се афишират. Как те разбират щастието и повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28