Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ценностите на християнското семейство...

Снимка: БНР

Денят на християнското семейство и младеж е чудесен повод да насочим вниманието към... семейството.  Въведение Богородично, което Църквата чества днес, е един от дванадесетте Господски и Богородични празници и е посветен на християнското семейство и младеж. На този ден Мария е въведена в храма Господен. Неслучайно този ден църквата е отредила на християнското семейство и на младежта, обяснява Негово Високопреосвещенство Даниил Митрополит Видински:

"Трябва да имаме ясно познание за събитието, за да знаем как да празнуваме. Йоаким и Анна добиват дете когато са на възраст. Те са благодарни на Бога и посвещават малката Мария на него... Преди това те не са се упреквали не са се карали, а са понасяли всичко със смирение. Помагали са и на други хора...Трябва да празнуваме този празник подражавайки на нашите праведници Йоаким и Анна, на тяхната съпружеска вярност и любов към Бога. Тогава и нашите молитви за благополучие на нашите семейства Бог ще ги чуе. Ще ни закриля от многото изпитания на които живота днес ни подлага. И тогава в семейството ще има мир и разбирателство, а децата ще растат в рай. Ето така трябва да празнуваме този празник. Честит празник и Бог да ни пази!"


Доскоро семейството се възприемаше единствено като "основна клетка" на т. нар. социалистическо общество, което трябваше да създава и подготвя послушни членове на системата. Писателя Николай Фенерски има свое мнение, което изразява в есето си "Клетките на обществото" и вярва, че семейството е важно, а отговорността е на всеки от нас:

"Възрастите си имат приоритети, това се учи по психология още в 9 клас. Нормално е на 16 да мислиш за весели неща, за отношенията ти с връстниците, нормално е на 25 да започнеш сам да изкарваш хляба си и да искаш да се задомиш. Нормално е на 35 да имаш едно, две или колкото си искаш деца - и да се грижиш за тях всеки ден. Да се грижиш и за половинката си. Това са нормалните неща и те не са нещо, измислено вчера, а днес вече невалидно. Нормалните неща са вечни, важни, неотменими...Въведението на Богородица в храма всъщност е влизане у дома, тя влиза у дома си, по един чудесен начин тя още като дете е въведена при Невместимия, Когото ще роди. И ние така, имаме си дом, обручени сме, обрекли сме се един на друг и Бог е посред нас, в безопасност сме...Докато сами не излезем навън. А там става страшно."


Ангел Иванов е завършил журналистика, но отдавна не практикува тази професия, той е на 31-а години и определя себе си, като вярващ човек:

"Християнските ценности са навсякъде около нас... Който искрено търси вярата никой не може да му попречи да я открие...Има християнски семейства и аз познавам такива... "

Протоерей Михаил Иванов е свещеник във видинското село Покрайна. Потърсих и него по темата:

"Хората почват да разбират празниците и да се интересуват. Не само да знаят, че е празник, да вникнат в него...Младите хора също вече се интересуват. Лично мен към вярата ме насочила баба ми, която под формата на приказки ми разказваше библейски притчи..."

В анкета на Радио ВИДИН видинчани бяха категорични, че уважават този празник и се събират семейно да го отбележат. Дори и да не можете да спазите всички традиции за църковния празник, отделете в този ден малко повече време за децата си, поговорете с тях, кажете им колко са важни и специални за вас. Демонстрирайте любовта си към децата си и към любимия човек, тя е в основата на всяко здраво семейство!


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00