Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ценностите на християнското семейство...

Снимка: БНР

Денят на християнското семейство и младеж е чудесен повод да насочим вниманието към... семейството.  Въведение Богородично, което Църквата чества днес, е един от дванадесетте Господски и Богородични празници и е посветен на християнското семейство и младеж. На този ден Мария е въведена в храма Господен. Неслучайно този ден църквата е отредила на християнското семейство и на младежта, обяснява Негово Високопреосвещенство Даниил Митрополит Видински:

"Трябва да имаме ясно познание за събитието, за да знаем как да празнуваме. Йоаким и Анна добиват дете когато са на възраст. Те са благодарни на Бога и посвещават малката Мария на него... Преди това те не са се упреквали не са се карали, а са понасяли всичко със смирение. Помагали са и на други хора...Трябва да празнуваме този празник подражавайки на нашите праведници Йоаким и Анна, на тяхната съпружеска вярност и любов към Бога. Тогава и нашите молитви за благополучие на нашите семейства Бог ще ги чуе. Ще ни закриля от многото изпитания на които живота днес ни подлага. И тогава в семейството ще има мир и разбирателство, а децата ще растат в рай. Ето така трябва да празнуваме този празник. Честит празник и Бог да ни пази!"


Доскоро семейството се възприемаше единствено като "основна клетка" на т. нар. социалистическо общество, което трябваше да създава и подготвя послушни членове на системата. Писателя Николай Фенерски има свое мнение, което изразява в есето си "Клетките на обществото" и вярва, че семейството е важно, а отговорността е на всеки от нас:

"Възрастите си имат приоритети, това се учи по психология още в 9 клас. Нормално е на 16 да мислиш за весели неща, за отношенията ти с връстниците, нормално е на 25 да започнеш сам да изкарваш хляба си и да искаш да се задомиш. Нормално е на 35 да имаш едно, две или колкото си искаш деца - и да се грижиш за тях всеки ден. Да се грижиш и за половинката си. Това са нормалните неща и те не са нещо, измислено вчера, а днес вече невалидно. Нормалните неща са вечни, важни, неотменими...Въведението на Богородица в храма всъщност е влизане у дома, тя влиза у дома си, по един чудесен начин тя още като дете е въведена при Невместимия, Когото ще роди. И ние така, имаме си дом, обручени сме, обрекли сме се един на друг и Бог е посред нас, в безопасност сме...Докато сами не излезем навън. А там става страшно."


Ангел Иванов е завършил журналистика, но отдавна не практикува тази професия, той е на 31-а години и определя себе си, като вярващ човек:

"Християнските ценности са навсякъде около нас... Който искрено търси вярата никой не може да му попречи да я открие...Има християнски семейства и аз познавам такива... "

Протоерей Михаил Иванов е свещеник във видинското село Покрайна. Потърсих и него по темата:

"Хората почват да разбират празниците и да се интересуват. Не само да знаят, че е празник, да вникнат в него...Младите хора също вече се интересуват. Лично мен към вярата ме насочила баба ми, която под формата на приказки ми разказваше библейски притчи..."

В анкета на Радио ВИДИН видинчани бяха категорични, че уважават този празник и се събират семейно да го отбележат. Дори и да не можете да спазите всички традиции за църковния празник, отделете в този ден малко повече време за децата си, поговорете с тях, кажете им колко са важни и специални за вас. Демонстрирайте любовта си към децата си и към любимия човек, тя е в основата на всяко здраво семейство!


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00