Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Работещите са сериозно застрашени

Снимка: Фейсбук

Национален протест организира днес ръководството на КТ "Подкрепа". От КТ "Подкрепа" настояват практиката в България да се доближи до европейската. Сред исканията им са работодателите да поемат поне първите 5 дни от болничните и да изплащат 100% от трудовото възнаграждение през този период. Включени са още отпадането на данъка върху минималната работна заплата, спешна актуализация на добавката за нощен труд, която е в размер на 25 стотинки, ограничаване на извънредния труд и прилагане на сумираното изчисляване на работното време само в непрекъсваеми производства. Според Ваня Григорова, икономически съветник от КТ "Подкрепа" миналата седмица двата синдиката в България са действали заедно, но изненадващо представителите на КНСБ са се отказали от протестните действия.

"Започнахме заедно подготовка за протест. В един момент колегите от КНСБ решиха, че няма да правят такъв, а ние просто продължаваме по първоначалния план, тъй като нищо не се е променило. Все още правата на работниците, по отношение на болничните са заплашени и не само това. В последните искания на работодателите имаше изречение, в което се казваше, че те предлагат работниците да не получават обезщетения, ако не са внесени дължимите им осигурителни вноски. Нека хората сами да си направят преценка дали да дойдат на протеста, тъй като ако се окаже, че техният работодател не им е внасял осигурителни вноски могат да останат и без пенсия. Правата на работещите са застрашени"- призова Ваня Григорова.

Какво казват от КНСБ и защо се оттеглят от протеста, предвиден за днес? Потърсихме Тодор Капитанов, секретар на КНСБ и председател на стачния комитет на синдиката:

"КНСБ на този етап запазва стачна готовност, защото ако си спомняте, когато бяха обявени намеренията за отнемането на първия ден от болничните, лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" заявиха светкавично, че няма да допуснат такова предложение да бъде входирано, по какъвто и да е начин в Народното събрание. След редица действия и на КНСБ и на КТ "Подкрепа" премиерът обяви, че предложението няма да бъде входирано, което на този етап е факт и това по своеобразен начин свали социалното напрежение от работещите ... Ако някой отново застраши правата на българските работници, тогава КНСБ, бъдете сигурни, че категорично ще излезе на протест, доста мащабен при това"- подчерта Тодор Капитанов.

В края на миналата седмица, четири работодателски организации заплашиха да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество заради изплащането на първите три дни от болничните, които в момента се поемат от фирмите. От Асоциацията на индустриалния капитал в България, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската стопанска камара и Българската търговско- промишлена палата изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов. В него те напомниха, че мярката е била въведена през 2010-а година като временна за срок от една година, но действа вече девет. Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител за Монтана на Асоциацията на индустриалния капитал в България:

"Ясно е на всички, без значение кой от коя страна се намира- дали от страната на работодателите или от страната на неизрядните работещи, че трябва да се намери нещо, което да ограничи тия усещания за несправедливост. Единствено държавата е органът, който може да спре това усещане за несправедливост"- каза Иван Сергисов.

В деня, когато ръководството на КТ "Подкрепа" организира Национален протест, свързан с подобряването на условията на труд на работещите и заплащането на отпуска по болест, попитахме видинчани подкрепят ли исканията на синдиката:

"Ще ги подкрепим, разбира се. Следим събитията и ще ги подкрепим ... Бих се включила, ако съм по- млада ... Сто процентово би трябвало да се включат хората, за да се извоюват правата. Има държави, в които болничните се плащат на 100%. Нали и ние сме в Европейския съюз?"- коментираха видинчани.

Социалните работници също проведоха едночасова предупредителна стачка днес. Те настояват за увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд. Социалните работници от 35 дирекции в страната поискаха увеличение на заплатите с 40 на сто. Те не изпълняваха служебните си задължения от 10.00 до 11.00 ч. Стачката е организирана от КТ "Подкрепа", а мотивът за недоволството са ниските възнаграждения на служителите. Социалните работници се надяват месечните им възнаграждения да бъдат увеличени преди гласуването на бюджета за следващата година. 
"Във Видин няма синдикална секция към дирекция "Социално подпомагане" и стачни действия не са предвидени", обясни Мария Димитрова, зам. председател на регионалната структура на КТ "Подкрепа" в Крайдунавския град. Представители на регионалните дирекции "Социално подпомагане" в общините Враца и Козлодуй се включиха в символичния протест, съобщи Десислава Димитрова, председател на регионалната структура на КТ "Подкрепа" във Враца. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45