"Държавният план - прием по професии в съответствие с потребностите на пазара на труда" бе темата на днешната работна среща, която се проведе днес във Видин. Организатор е РУО - Видин, на нея присъстваха директори на училища. Бе представено състоянието на образователната система в област Видин за последните три години. Според началника на институцията Веселка Асенова темата е сериозна и се налага обсъждането й.
В област Видин има 4 професионални гимназии, две профилирани и 11 средни училища. МОН изисква в държавния план прием за следващата учебна година превес да има професионалното обучение, което да се осъществи на 60% и да е на брой ученици, а не на брой паралелки и 40% СТЕМ обучение, тоест инженерни и математически науки. Залага се на професионални паралелки и то с търсени специалности и необходими на бизнеса, каза Веселка Асенова:
"Ясно е, че професионалното образование е стратегия на държавата, на министерството. Най-предпочитани са следните специалност: хотелиерство, кетъринг-65%, МПС – 45%, растениевъдство, животновъдство, електроника, компютърна техника, администрация, фризьорски услуги. Най-сериозната заплаха е демографският срив и миграционните процеси..“
За работодателите най- важно е работниците да имат умения и самоконтрол на първо място, както и работа с клиенти, а на последно място се нарежда знаенето на чужди езици и умение за учене. В момента се срещат трудности при намиране на специалисти като заварчици, охранители, готвачи, програмисти, строителни техници, шивачи. През следващите 3 до 5 години ще се задълбочава търсенето на кадри в строителството, търговията, социални дейности, здравни грижи, компютърни науки, електроника, машиностроене и др.
Според директора на ППМГ "Екзарх Антим Първи" Румяна Петрова, заплащането не отговаря на очакванията:
"Бих искала да попитам - колко плаща бизнесът на тези квалифицирани и висококвалифицирани специалисти, за да може да ги задържи и да накара професионалните гимназии да ги подготвят тези деца и да ги ориентира към този бизнес?"
Директорът на ПГТ "Михалаки Георгиев" Евлогия Манджукова смята, че проблемът е в малкото ученици в града и е необходимо уплътняване на паралелките:
"Проблемът в община Видин се задълбочи, не е ничия вината затова, че децата в общината и в областта намаляват ежегодно. Тук по-скоро трябва да се отговори от една страна на заявката на МОН, защото трябва да изпълни и отчете стратегията, и от друга страна трябва да се отговори на потребностите на бизнеса. Ако трябва да правя производствени практики на моите ученици, аз ги пращам на морето.."
Директорът на ГПЧЕ "Йордан Радичков" Любомир Георгиев сподели:
"Определено казвам, че наистина трябва да имаме професии, които са необходими за общината, професии на бъдещето. Една истинска среща между общината, общинските съвети и бизнеса трябва да се направи…"
Мариета Георгиева е дългогодишен директор на ПГ "Проф д-р Асен Златаров". Според нея, проблемът с намаляващия брой ученици все повече ще се задълбочава, а за добро професионалното образование трябва добра среда:
"Сривът ще настъпи следващите години, защото последните години се движим в порядъка 700-750 деца на випуск. Но когато изведнъж се получи пик от 600 деца, тогава ще стане страшна картината. Мисля си, че наистина няма логика да съществуват някои от средните училища. Освен това решението в средните училища в областта да се прави непременно и само професионално образование, на някои места е добре, на други има известен риск. Защото професионално образование се прави трудно. То изисква изключителна база, изисква добра квалификация и реални работни места. Нашата гимназия има идеални връзки с бизнеса, имаме 100 % провеждане на практическите обучения в реална среда, имаме изключително добра материална база в училище."
На срещата стана ясно, че някои училища като "П. Р. Славейков, "Св. Св. Кирил и Методий" и училището в Брегово ще се опитат да направят по една професионална паралелка и че тази година няма да се допусне дублиране на профили в различни училища.
Според информацията за актуалното състояние на пазара на труда в Кула и Белоградчик, над 50% от безработните са без квалификация, а бизнесът, който работи в тези общини, не намира работници за своето производство. В Белоградчик не достигат кадри в областта на хотелиерството и туризма. Липсват бармани, сервитьори, шивачи.
На срещата не присъстваха кметове на общини, нямаше и работодатели, които да представят своите виждания и предпочитания за професионалното обучение.
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се направи..
С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева. Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..
Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..
Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..