Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме некачествен шоколад


Най-разпространените шоколади в търговската мрежа у нас съдържат повече захар, по-малко какао и добавено палмово масло, сочи проучване на асоциация "Активни потребители". Само две от тестваните марки отговарят на изискването за шоколад на Европейския съюз, според което трябва да има над 35 % обща какаова маса, каза Богомил Николов, директор на неправителствената организация.

"Шоколадът си остава популярен продукт по празниците, особено обичан от деца. Ние анализирахме съдържанието на 27 марки - разбира се, в по-ниската ценова категория. Не сме разглеждали бутикови артикули, струващи по 6-7 лева. Главната тенденция е към намаляване съдържанието на какао и влагане на много захар. Децата са поставени в риск по този начин. Виждаме, че статистиката относно наднорменото тегло и затлъстяването става все по-стряскаща".

Останалите 25 марки могат да се считат за млечен продукт. Изводите на асоциацията са само и единствено от информацията, предоставена от производителите върху опаковките на шоколадите. Анализът показва високо съдържание на въглехидрати. При 22 от 27 марки количеството на захарта е 50% и повече, а при 4 достига 60%. Само при 5 шоколада захарта е под 50%.

"Наблюдава се тенденция за индустриалната храна - тази, произвеждаща се промишлено. Смятаме, че големият дефицит в България е липсата на занаятчийските храни. Белгия е прословута със своя шоколад - там има стотици малки работилници, правещи подобен шоколад. В България подобно производство няма за купища стоки, не единствено за шоколада. Важно е да има развитие на фермерски пазари, на малки занаятчийски стоки и храни. При тях пряката връзка между производител/потребител способства за високо качество. Какаото е най-скъпата съставка, затова производителите ограничават ползването и. Същото е с майонеза и лютеница, например. Тенденцията обаче е глобална. Аз разделям храната на промишлена и занаятчийска. Пазарът ни заслужава многообразие, но нататък всеки може да прецени какво иска да консумира. Защото в крайна сметка купуваме големи количества евтина храна, а накрая я изхвърляме".

Само при една марка е спомената държавата на произход на суровината. Няма нито една марка произведена по оригинална технология от шоколадов ликьор. При 17 от тестваните 27 марки се установява влагане на нетипични суровини. При 7 е добавяна растителна, основно палмова мазнина. Други 7 марки съдържат технологични добавки. При по-голяма част от търговските марки задължителната информация за съставките и предупрежденията за наличие на алергени са отпечатани с твърде дребен и често нечетлив шрифт, а понякога на цветен фон замазващ буквите.

"Различаваме се от Западна Европа, защото там се държи на етичната страна на производството - ясно е откъде идват съставките, спазват ли се правата и нормите. Големият проблем е, че дребният шрифт лишава потребителите от възможност за информиран избор. Как да прочетеш съдържанието и информацията? Пробвахме и с лупа".

В България досега не е известно да са извършвани лабораторни тестове за качество и безопасност на шоколадите въпреки предупрежденията за наличие на такива. На национално и европейско ниво няма метод за проверка на основния критерий за качество на шоколада – съдържанието на обща какаова маса.

Цялото проучване можем да намерим тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13