Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Белоградчик изпраща богата на културни събития година

Снимка: Иванка Петрова

През 2019 година в Белоградчик се проведоха много културни прояви. Три са събитията, които най-трайно оставиха следа в съзнанието на жителите и гостите на града. През месец май в Художествената галерия "Вълчо Вълчев" отвори първият по рода си в България Салон за наивистично и интуитивно изкуство. Изложени са повече от 150 произведения на художници наивисти. Сред тях са Росен Рашев-Рошпака, Ива Яранова, Ганчо Карабаджаков, автори от Румъния, Полша, Сърбия и Гърция. Има и скулптура. Изложбата е постоянна и непрекъснато се допълва от творби на нови автори. Обособяването на място, където посетителите могат да научат повече за това течение и да видят интересни работи на наивистичното изкуство, е събитие за България, защото никъде другаде у нас не съществува подобна постоянна експозиция. 

Друго събитие, което надхвърли границите на България, е "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За трета поредна година Белоградчишките скали станаха декор на един от най – големите проекти на академик Пламен Карталов. Над 5000 са зрителите, насладили се на любимите си оперни и балетни постановки на Софийската опера и балет. Откритото небе, фантастичните скали и тайнствените галерии на пещерата "Магура" дават друг, магичен и приказен изглед на произведенията. Затова с нетърпение се очаква и четвъртият сезон на оперния фестивал през лятото на 2020 година. 


Културните прояви на Белоградчик не се изчерпват с различните по рода си постановки и събития. Много малко се говори за археология. А тя е част от оня дял на нашата култура, който непрекъснато допълва историята на региона ни. През тази година археолози работиха на три основни обекта. В землището на град Димово започна проучването на част от трасето на римския път от "Рациария"  до "Найсус" /град Ниш в Сърбия/. Разкрити са бегли следи от каменна настилка поради дълговременната обработка на земеделските земи. Другият археологически обект е в землището на град Грамада. Там е проучено многослойно селище от праисторията през периода на късния неолит, бронзовата епоха, късната античност и средновековието. И третият обект е пещерата "Козарнника". Работата там е започнала през 1996 година. Тази година са разкопани геологични пластове и културни нива на обитаване от праисторическия човек от периода на ранната праистория- палеолит, на възраст от 60 хил. до 45 хил. г. пр. Хр. 


През 2020 година архитектурните проучвания в Северозападна България са свързани с терена, на който по проект на Агенцията за пътна инфраструктура ще се изгражда магистралният път Ботевград – Видин. Терените за проучване от археолозите са в землищата на няколко села  Медовница, Макреш, Синаговци и др. Ще се правят разкопки на обекти от бронзовата и античната епоха. И през 2020 година се очаква отново един наситен със събития и изяви културен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна велопоходът до Калафат

Велопоходът до румънския град  Калафат е вече в ход. Участниците потеглиха в 10:00 ч. от пл. "Бдинци". Събитието е организирано по идея на кмета Цветан Ценков , а поводът е приемането на България и Румъния като пълноправни членове на Шенгенското пространство  Маршрутът включва улиците "Баба Вида“, "Михаил Трети Шишман“ и "Момчил Войвода“,..

публикувано на 04.01.25 в 10:34

В Ослен Криводол се готвят за Богоявление

В  мездренското село Ослен Криводол ще отпразнуват големият християнски празник Богоявление в новоизградения храм "Св. Николай Чудотворец". На 6 януари в 9:00 часа, в храма ще бъде отслужена Света литургия и Велик Богоявленски водосвет от енорийския свещеник отец Васил . След празничната служба ще се извърши Богоявленски ритуал..

публикувано на 04.01.25 в 08:43

Жените в Област Враца използват повече интернет от мъжете

Жените в област Враца по-често използват интернет от мъжете, това показват данните на статистическото бюро в края на 2024-а година. 72.2 на сто от дамите в региона ползват услугите на глобалната мрежа, а за сравнение този процент при господата е 66.6% . Интересен факт е, че във Врачанско и жените, и мъжете са под средните нива за страната при..

публикувано на 04.01.25 в 08:11
Видинска митрополия

Снимката на 3 януари 2025 година

Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари. Светият синод ще номинира на 14 януари  епископите , от които ще бъде избран нов видински митрополит.  Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите.  Влязоха в сила нови..

публикувано на 03.01.25 в 18:00

Видинската епархия очаква нов митрополит през февруари

Светият синод ще номинира на 14 януари епископите, от които ще бъде избран нов видински митрополит . Първият кръг от процедурата започва три седмици, след като бъде готов списъкът с определените духовни лица. Епархийските избиратели избират двама от епископите, разясни архимандрит Антим , протосингел на Видинската епархия. "На следващия неделен..

публикувано на 03.01.25 в 15:33

Бойница подготвя традиционния бал на носията

Бал на народната носия организират самодейците към читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница . По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари, информира Ирина Станкова , секретар на културното средище:  "Балът се прави при нас повече от 100 години. Само с народни носии от нашия край."..

публикувано на 03.01.25 в 15:06
Снимката е илюстративна.

Момче е първото бебе за годината в Мездра

Момче е първото бебе за 2025 година, родено в Родилното отделение на болницата в Мездра . Детето се е появило на бял свят тази сутрин, 3 януари, след извършено секцио.  Бебето все още няма име. То се е родило 2,970 кг. и ръст 47 см. Това е третото дете на 24-годишната майка от мездренското село Моравица.  Последното бебе, което се роди в..

публикувано на 03.01.25 в 14:41