Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсебиха ли ни мобилните телефони?

Снимка: Красимир Каменов

Защо се получи така, че наистина първото нещо което оставяме вечер и докосваме сутрин е телефонът? Пристрастени ли сме към телефоните? Навлизането на смартфона радикално промени всеки аспект от живота ни и естеството на нашите социални контакти. Можем ли без телефони и зависими ли сме от тях и има ли опасност за психичното ни здраве?

Китай е първата страна в света, която обяви зависимостта от смартфон за заболяване. Там има лагери за "дигитален детокс", в които родители изпращат тийнейджърите си. Има данни, че смартфоните влияят на раждаемостта, на психичното здраве на днешните младежи, на емоционалното им състояние. 

"Първото, към което посягаме сутрин, и последното, което оставяме вечер е телефона", коментира ситуацията главният редактор на списание "Hera.bg" Цвети Цанева.

"Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат по-далеч - те водят до истинско пристрастяване. В интернет е пълно с иронични картинки, социални проекти като този на Ерик Пикърсгил, изобличаващи манията ни по тях, но в реалния живот истината е далеч по-тъжна. Неконтролируемата употреба на смартфони намалява ценното време с близките, общуването с природата и трупането на истински знания, за сметка на бързото търсене в интернет... Често си мислим, че това не ни засяга, че държим нещата под контрол и винаги можем да се откъснем. Но далеч не се оказва така. Кога ползването на една полезна иначе вещ се превръща в обсебване, подобно на всяка зависимост?...Той е с нас навсякъде. Не само за работа, като телефон и да следим колко е часа. Той е с нас на опашката в магазина, с цигарата на терасата, за 10-те минути в почивката. Да не говорим за банята и тоалетната. Социалните мрежи, чатовете и сайтовете за запознанства - телефонът е минал в съвсем друго измерение. За него харчим наистина много. Освен сметката за разговорите, мобилен интернет, ние направо го глезим - скрийн протектори, калъфи във всевъзможно разновидности, разни джаджи като колонки, док станции, Bluetooth слушалки, зарядни няколко вида и какво ли още не - той е като домашен любимец или детска кукла..."- допълва Цвети Цанева


Новите телефони са навлезли в употреба във всички възрасти показа анкета сред видинчани:

"Не. Не мога без телефон...Ядосвам се понякога, когато ми дойдат внуците на гости  и забият поглед в телефона, но без него не може...На две годинки е внука и си играе на телефона...мога и без него, но младите не могат. Детството ни беше друго...".

В крайна сметка струва си да се замислим, защото общуването ни в движение, с телефона в ръка, колкото и приложения и подобрения да измислят, не може да замени физическия контакт.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28