"Трудно бих се навил да купя от частник. Стана така, че въпросът е да произведем, а като качество и опазване от болести, не се гледа много сериозно. За съжаление вина има и държавата, защото ветеринарните служби би трябвало да бъдат там през цялото време. Ще си купя месо от лицензирани магазини. Все пак, ако е познат човек и мога да разчитам на качеството, може и от него да закупя... Поначало купуваме от магазин, защото мислим, че там месото е най-добро. От частен не съм вземал никога, защото не знам какво е... Няма да стискам парите...Разлепените обяви може да те ударят в кантара, защото няма как да го измериш, това са старите трикове на търговците."
Във връзка с празниците инспекторите от Областна дирекция по безопасност на храните Видин извършват засилени проверки. Това каза за Радио ВИДИН Инж. Красимира Стойкова началник отдел контрол на храните към областната дирекция.
"Съществува риск за здравето и не бива да се купува от частни лица. Трябва да се купува от регламентирани търговци и регистрирани предприятия, които претърпяват ветеринарен контрол от ветеринарни специалисти. Във връзка с празниците се извършват засилени проверки, като се следи основно по сградов фонд оборудване, начина на съхранение на храните, температурните условия, тяхното етикетиране и представяне на потребителите. Проверяват се приоритетно традиционните за празниците храни. Проверките продължават, по празниците ще имаме дежурни инспектори, които ще извършват проверки на обектите, където има по-голямо струпване на хора, а именно складовете за търговия на едро и по-големите обекти. По всяко време гражданите могат да подават сигнали на горещия телефон- 0700 122 99."
Почти всички сме яли месо от животни, отгледани от нашите дядо и баба. Вкусът е неповторим и може би това кара хората да си купят месо от частен стопанин. Всеки сам решава какво месо и от къде ще си го закупи, но трябва да знаем, че освен, че крие рискове за здравето, продажбата на такова месо е абсолютно забранена.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..