"Всички месечни доклади са предоставени и се обсъждат възможности за подобряване на политиката по управление на отпадъци. В лицето на звеното по екология срещаме събиране, срещаме съдействие. Също така готови за партньорство са и от Регионалното депо за битови отпадъци, от фирмите, които имат сключени договори за оползотворяване на отпадъците. Тепърва предстои да се види дали препоръките, които ние отправяме ще бъдат реализирани", заяви Мария Великова- ръководител на екипа от граждански наблюдатели.
В Кула се проведе среща с граждани, на която общинското ръководство обясни как се разходват средствата за сметосъбиране и сметоизвозване, с колко средства разполага Общината за тези дейности и какви са разходите, защо се налага таксата за битови отпадъци да бъде увеличена. Активни ли са гражданите на Кула, когато Общината отправя покани за публични обсъждания?
"В работата на Общината с гражданското общество, с неправителствени организации има недостатъци. Често пъти някаква инициатива, мероприятие, някакъв проект, който ще се изпълнява недостатъчно добре е обяснен, населението не е запознато с него. Когато не се знае какво точно ще се случва, започват коментарите от гражданското общество, които не корелират с истината каква е целта на Общината, какво точно ще върши. Затова и решихме на големи групи от хора да се обясни каква е целта при събирането на битовите отпадъци, как трябва във времето да се върви към намаляване на количеството на генерирани отпадъци", каза кметът на община Кула Владимир Владимиров.
Обществен дарителски фонд за Враца подпомага различни каузи. Организацията обединява около 100 представители на града от различни сфери- представители на бизнеса, местната администрация, на НПО, учители, граждани. Целта е да подпомага различни каузи и инициативи.
"Тази година подкрепихме 7 проекта на местни граждански организации, читалища и неправителствени организации. Тези инициативи се случиха без подкрепата на Общината, но с подкрепата на Общината имахме съдействие по различни неща, без които не можем, като подсигуряване на зала. Доброто взаимодействие между Община и граждански сектор и показателно за инициативите и за каузите, които правим. Когато има единомислие и желание за работа, винаги трябва подкрепа на всички заинтересовани страни", каза пред Генади Вельов Спаска Михайлова- един от учредителите на фонда.
Защо е важно взаимодействието между гражданското общество и местната власт да е ефективно? По темата Върху това говориха представители на сдружение "Местна инициатива за Вършец" и Община Вършец. Добрата съвместна работа е възможна с подкрепата на всички- бизнесът, неправителствени организации и обществеността. Как да се активизира гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на местни политики?
"Бяха идентифицирани слабости в това взаимодействие. Гражданите искат да получават обратна връзка на техните въпроси. Беше идентифицирана и ниска активност на гражданско участие. Когато създаваме нашите стратегически документи във всеки сектор, се оказва че когато са отправени покани за обществени обсъждания на тези документи, гражданите са пасивни. Ние това се опитваме- да направим по-активно гражданското общество във формулиране на политиките на община Вършец", обясни Таня Петрова- председател на Управителния съвет на сдружението.
Кога е ползотворно взаимодействието между гражданско общество и местна власт? Отговор даде и кметът на Монтана Златко Живков:
"Ползотворно е, когато има воля за диалог и от двете места. Мога да кажа за дългия си и не малък път, че има доста инициативни граждани, които имат желание, участват и са в основата на реализирането на десетки добри идеи. Човек трябва да е отворен в 21 век, трябва да търси възможност за работа и за по-добра жизнена среда, да търси всички хора, които имат потенциал, които имат желание. И поради тази причина ние подкрепяме много разнообразни инициативи."
Само през декември Община Монтана е подкрепила около 15 дарителски кампании.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..