Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога работят добре гражданското общество и местната власт

Снимка: Радио ВИДИН
Граждански наблюдения на политиката на управление на отпадъците в община Видин извършва "Сдружение за регионална инициатива" от юни тази година. С месечните доклади с резултатите са запознати и заинтересованите страни. В тези доклади са отчетени различни проблеми: не е достатъчен броят на контейнерите в селата, не е оптимизиран графикът на извозване на отпадъците и други. Създаден е и Консултативен съвет с представители на различните институции, които са включени в цикъла по управление на отпадъците.


"Всички месечни доклади са предоставени и се обсъждат възможности за подобряване на политиката по управление на отпадъци. В лицето на звеното по екология срещаме събиране, срещаме съдействие. Също така готови за партньорство са и от Регионалното депо за битови отпадъци, от фирмите, които имат сключени договори за оползотворяване на отпадъците. Тепърва предстои да се види дали препоръките, които ние отправяме ще бъдат реализирани", заяви Мария Великова- ръководител на екипа от граждански наблюдатели.


В Кула се проведе среща с граждани, на която общинското ръководство обясни как се разходват средствата за сметосъбиране и сметоизвозване, с колко средства разполага Общината за тези дейности и какви са разходите, защо се налага таксата за битови отпадъци да бъде увеличена. Активни ли са гражданите на Кула, когато Общината отправя покани за публични обсъждания?

"В работата на Общината с гражданското общество, с неправителствени организации има недостатъци. Често пъти някаква инициатива, мероприятие, някакъв проект, който ще се изпълнява недостатъчно добре е обяснен, населението не е запознато с него. Когато не се знае какво точно ще се случва, започват коментарите от гражданското общество, които не корелират с истината каква е целта на Общината, какво точно ще върши. Затова и решихме на големи групи от хора да се обясни каква е целта при събирането на битовите отпадъци, как трябва във времето да се върви към намаляване на количеството на генерирани отпадъци", каза кметът на община Кула Владимир Владимиров.



Обществен дарителски фонд за ВрацаОбществен дарителски фонд за Враца подпомага различни каузи. Организацията обединява около 100 представители на града от различни сфери- представители на бизнеса, местната администрация, на НПО, учители, граждани. Целта е да подпомага различни каузи и инициативи.

"Тази година подкрепихме 7 проекта на местни граждански организации, читалища и неправителствени организации. Тези инициативи се случиха без подкрепата на Общината, но с подкрепата на Общината имахме съдействие по различни неща, без които не можем, като подсигуряване на зала. Доброто взаимодействие между Община и граждански сектор и показателно за инициативите и за каузите, които правим. Когато има единомислие и желание за работа, винаги трябва подкрепа на всички заинтересовани страни", каза пред Генади Вельов Спаска Михайлова- един от учредителите на фонда.



Защо е важно взаимодействието между гражданското общество и местната власт да е ефективно?
По темата Върху това говориха представители на сдружение "Местна инициатива за Вършец" и Община Вършец. Добрата съвместна работа е възможна с подкрепата на всички- бизнесът, неправителствени организации и обществеността. Как да се активизира гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на местни политики? 




"Бяха идентифицирани слабости в това взаимодействие. Гражданите искат да получават обратна връзка на техните въпроси. Беше идентифицирана и ниска активност на гражданско участие. Когато създаваме нашите стратегически документи във всеки сектор, се оказва че когато са отправени покани за обществени обсъждания на тези документи, гражданите са пасивни. Ние това се опитваме-  да направим по-активно гражданското общество във формулиране на политиките на община Вършец", обясни Таня Петрова- председател на Управителния съвет на сдружението.



Кога е ползотворно взаимодействието между гражданско общество и местна власт? Отговор даде и кметът на Монтана Златко Живков:

"Ползотворно е, когато има воля за диалог и от двете места. Мога да кажа за дългия си и не малък път, че има доста инициативни граждани, които имат желание, участват и са в основата на реализирането на десетки добри идеи. Човек трябва да е отворен в 21 век, трябва да търси възможност за работа и за по-добра жизнена среда, да търси всички хора, които имат потенциал, които имат желание. И поради тази причина ние подкрепяме много разнообразни инициативи."

Само през декември Община Монтана е подкрепила около 15 дарителски кампании.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38