Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога работят добре гражданското общество и местната власт

Снимка: Радио ВИДИН
Граждански наблюдения на политиката на управление на отпадъците в община Видин извършва "Сдружение за регионална инициатива" от юни тази година. С месечните доклади с резултатите са запознати и заинтересованите страни. В тези доклади са отчетени различни проблеми: не е достатъчен броят на контейнерите в селата, не е оптимизиран графикът на извозване на отпадъците и други. Създаден е и Консултативен съвет с представители на различните институции, които са включени в цикъла по управление на отпадъците.


"Всички месечни доклади са предоставени и се обсъждат възможности за подобряване на политиката по управление на отпадъци. В лицето на звеното по екология срещаме събиране, срещаме съдействие. Също така готови за партньорство са и от Регионалното депо за битови отпадъци, от фирмите, които имат сключени договори за оползотворяване на отпадъците. Тепърва предстои да се види дали препоръките, които ние отправяме ще бъдат реализирани", заяви Мария Великова- ръководител на екипа от граждански наблюдатели.


В Кула се проведе среща с граждани, на която общинското ръководство обясни как се разходват средствата за сметосъбиране и сметоизвозване, с колко средства разполага Общината за тези дейности и какви са разходите, защо се налага таксата за битови отпадъци да бъде увеличена. Активни ли са гражданите на Кула, когато Общината отправя покани за публични обсъждания?

"В работата на Общината с гражданското общество, с неправителствени организации има недостатъци. Често пъти някаква инициатива, мероприятие, някакъв проект, който ще се изпълнява недостатъчно добре е обяснен, населението не е запознато с него. Когато не се знае какво точно ще се случва, започват коментарите от гражданското общество, които не корелират с истината каква е целта на Общината, какво точно ще върши. Затова и решихме на големи групи от хора да се обясни каква е целта при събирането на битовите отпадъци, как трябва във времето да се върви към намаляване на количеството на генерирани отпадъци", каза кметът на община Кула Владимир Владимиров.



Обществен дарителски фонд за ВрацаОбществен дарителски фонд за Враца подпомага различни каузи. Организацията обединява около 100 представители на града от различни сфери- представители на бизнеса, местната администрация, на НПО, учители, граждани. Целта е да подпомага различни каузи и инициативи.

"Тази година подкрепихме 7 проекта на местни граждански организации, читалища и неправителствени организации. Тези инициативи се случиха без подкрепата на Общината, но с подкрепата на Общината имахме съдействие по различни неща, без които не можем, като подсигуряване на зала. Доброто взаимодействие между Община и граждански сектор и показателно за инициативите и за каузите, които правим. Когато има единомислие и желание за работа, винаги трябва подкрепа на всички заинтересовани страни", каза пред Генади Вельов Спаска Михайлова- един от учредителите на фонда.



Защо е важно взаимодействието между гражданското общество и местната власт да е ефективно?
По темата Върху това говориха представители на сдружение "Местна инициатива за Вършец" и Община Вършец. Добрата съвместна работа е възможна с подкрепата на всички- бизнесът, неправителствени организации и обществеността. Как да се активизира гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на местни политики? 




"Бяха идентифицирани слабости в това взаимодействие. Гражданите искат да получават обратна връзка на техните въпроси. Беше идентифицирана и ниска активност на гражданско участие. Когато създаваме нашите стратегически документи във всеки сектор, се оказва че когато са отправени покани за обществени обсъждания на тези документи, гражданите са пасивни. Ние това се опитваме-  да направим по-активно гражданското общество във формулиране на политиките на община Вършец", обясни Таня Петрова- председател на Управителния съвет на сдружението.



Кога е ползотворно взаимодействието между гражданско общество и местна власт? Отговор даде и кметът на Монтана Златко Живков:

"Ползотворно е, когато има воля за диалог и от двете места. Мога да кажа за дългия си и не малък път, че има доста инициативни граждани, които имат желание, участват и са в основата на реализирането на десетки добри идеи. Човек трябва да е отворен в 21 век, трябва да търси възможност за работа и за по-добра жизнена среда, да търси всички хора, които имат потенциал, които имат желание. И поради тази причина ние подкрепяме много разнообразни инициативи."

Само през декември Община Монтана е подкрепила около 15 дарителски кампании.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03