Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдни вечер е

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

На 24 декември християните отбелязват Бъдни вечер. В България празникът е известен още като Малка Коледа, Крачун, Мали Божич. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. 


В един от най-светлите семейни празници - Бъдни вечер, народът ни има отколешни традиции и обичаи, които неотклонно се спазват. Жилището се почиства и украсява, готвят се някои ястия за празника. По стара традиция преди да се нареди трапезата за Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня. Там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.


"Бъдни вечер и Коледа, са може би едни от най-хубавите и топли празници. Защото точно тогава семейството се събира около трапезата и всичко онова, което се прави кара дома да ухае на щастие. Празничната трапеза на Бъдни вечер, както всички знаят е постна.", каза за Радио ВИДИН врачанска домакиня, подготвяйки се за празника.


На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.


Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве.


Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Всеки от семейството трябва да опита от всяко от ястията, за да му върви през годината. Накрая сътрапезниците чупят по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува.
Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. 


Вярва се също, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят. Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 10 февруари 2025 година

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия  митрополит Пахомий , съобщи  архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия.   По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...

публикувано на 10.02.25 в 18:10

Празник в чест на свети Харалампий се състоя в Ослен Криводол

Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари.  Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..

публикувано на 10.02.25 в 16:33
Видинска митрополия

Видинска епархия посреща новия митрополит Пахомий на 15 февруари

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи   архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия.  По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..

публикувано на 10.02.25 в 16:10

Форум събра млади учени във Враца

Кръгла маса "Инкубатор за млади таланти" се проведе във Враца . Събитието беше организирано от сдружение "Младите учени". То цели да се предостави възможност на млади учени да презентират своите научни постижения и да придобият опит в представянето на творчески идеи и резултати.  Форумът откри зам.-кметът на Община Враца Петя Долапчиева :..

публикувано на 10.02.25 в 15:48

Близо 500 са нарушенията на трудовото законодателство във Врачанско за месец

По повече от три проверки дневно или общо 109 проверки са извършили през изминалия месец служителите на врачанската Инспекция по труда . Констатирани са 488 нарушения на трудовото законодателство, 6 от които са за работа без трудов договор. От институцията припомниха, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово..

публикувано на 10.02.25 в 15:41

Творчески клуб в Зверино е с редица награди

Художествено творчески клуб „Факел“ към читалището в мездренското село Зверино отчете дейността си за периода от 10  февруари 2022 година до 9 февруари 2025 година. Той е сформиран от 22-ма ентусиасти, в деня на свети Харалампий.  Клубът е завоювал 19 литературни награди, 4 отличия, свързани с изобразителното изкуство и стилистика и десетки други..

публикувано на 10.02.25 в 15:35

Общинската управа в Кула представи отчет за дейността си

Кметът на община Кула Владимир Владимиров  и екипът му отчетоха първата година от мандата си. Владимиров заяви, че целта на отчета пред гражданите е те да получат реалната информация за проблемите, които местната управа е трябвало да преодолее: "Отчетът е структуриран по направления на дейности на администрацията, като приоритетите са..

публикувано на 10.02.25 в 15:02