Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реализирахте ли идеите си?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

С малко подкрепа и собствени усилия хората могат да реализират идеите си и да променят живота на хората около тях. В "Посоките на делника" ви срещаме с хора с които вече сме говорили и ще се опитаме да разберем до къде стигнаха те по нелекия път на добрата идея. Защото, както е казал героят на Николай Хайтов - "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш.”

С Цвета Йорданова съм ви срещал още когато бе кметски наместник на берковското село Комарево. След като създаде и възроди библиотеката в село Комарево тя започна нова мисия- да спасява книги. Да точно така, да спасява книги. Намира ги по битаци и вторични суровини и ги откупува, а след това ги дарява или подарява. При нея нещата се развиха и вече има фейсбук страничка с над 2 000 души последователи, която се казва "Антикварна книжарница Сlio books-  Всяка книга заслужава да си има дом".

"Спасявам книги. Всеки понеделник обявявам книгите за подаряване...Над 6 000 са вече подарените книги...Продължавам да спасявам книгите преди да бъдат изгорени във пунктовете за вторични суровини...Търсят книги хората. И при мен ги носят...Няма да спра. Ще продължа. Всичко правя сама, но не мога да позволя книгите да бъдат унищожени."- казва Цвета Йорданова.


Координатор на фондация "Искам бебе" за Северозападна България е Здравка Гергова. След като самата тя минава през процесите на инвитро, решава, че трябва да помага и други хора да имат щастието наречено дете в семейството си. Напуска големият град и се връща в Козлодуй за да прави това, което е дало на нея радост:

"Самата аз минах през тези процедури. Искам да зарадвам хората...Влагам всичко от себе си...Вече имаме 30 бебета и ще продължа да помагам."
- в това е убедена Здравка Гергова.


Ангел Ангелов вече от години ни гостува в ефир с неговите "Вкусни юнашки приключения". Обикновено с него говорим за храна. За истинска храна. Много малко хора обаче знаят за това, че той и екипа му имат и друга мисия- да зарадват хора, които имат нужда от нещо различно и от някаква помощ. Всяка година гостуват в Дневният център за деца и възрастни "Зорница" във Враца, а и от проявите си заделят средства за център за деца с онкохематологични заболявания. "Не, ние не правим благотворителност. Ние помагаме", категоричен е Ангел:

"Думата благотворителност е малко плашеща! Това е промяна на поведение. По добре да го наречем - отношение към другите...Защо само на Коледа да сме добри. Та годината е 365 дни. Нека всеки ден да го правим...", казва Ангел Ангелов за дейността си.

В началото говорехме за спасяване на книги. А какво е да спасиш вода? Борислав Драгиев започна нещо много интересно в началото на годината. Да почиства чешми в района около Габрово. Да той живее в Габрово, но родът му е от видинското село Плешивец. Чешмите които почиства са строени преди стотина години, а и повече, но занемарени те са спрели да изпълняват функцията си- да дават вода на хората. Истинска бистра балканска вода.

"Всичко започна с една чешма с минерална вода до Габрово наречена "Вонеща вода". От 2002 година след казармата исках да направя чешма, но сега реших да ги възстановявам...Да, спасявам вода. Водата е живот...Над 10 са чешмите които почистих и върнах към живот...Има още много, но ще ги оправя..."  




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31