Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василовден е! Днес гадаем каква ще е 2020 година

На първи януари църквата отбелязва Обрезание Господне и се почита паметта на Свети Василий Велики. Празникът припомня обрязването на младенеца Исус на осмия ден след раждането му. Свети Василий Велики е голям християнски мислител, философ и писател. Той на дело реализира идеята на Христовия закон на любовта и прошката като полага основите на благотворителната християнска дейност. Василий, наречен Велики още приживе, бил надарен и с пророческа сила, която му позволила да предвиди деня на своята смърт.

Традиции и обичаи на Васильовден

В народния календар Васильовден се нарича Сурваки заради обичая сурвакане. Според традициите децата обикалят къщите и с дрянови сурвачки пожелават здраве и благоденствие на стопаните и на къщата.

Домакините даряват сурвакарите с кравайчета, сушени плодове, дребни пари и лакомства. С пожеланията си сурвакарите трябва да прогонят нечистите сили, които върлуват по време на „мръсните” дни и да предпазят хората от тях.

Празничната трапеза на Васильовден е богата и блажна. Ястията в общи линии повтарят тези, които се слагат на Бъдни вечер, но има и съществени отлики. Задължителните ястия, които трябва да присъстват са баница и/или погача и свинско месо.

Баницата е основното ястие, присъстващо на трапезата. В различните краища на България се приготвя по различен начин, но навсякъде в нея се поставят дрянови клончета с пъпки, като всяко от тях се нарича напр. за здраве, късмет, плодородие и т.н. и според това на кого кое се е паднало, се гадае за състоянието му през идущата година.

Погачата за Сурваки е обреден хляб, голяма прясна (безквасна) пита, специално направена за тази вечер. В тази пита се слага сребърна пара. След като трапезата бъде прекадена, питата се разчупва на определен брой късове, като всеки един се нарича на член от семейството; има късове и за къщата, добитъка, Господ и/или Света Богородица. Според това в кое парче е парата, се определя при кого ще е късметът през годината.

На празничната трапеза са задължителни ястията от свинско месо, които основно я отличават от тази на Бъдни вечер. По традиция това е пача от сварената глава и/или краката на закланото по Коледа прасе.

Пече се и баница или пита с дрянови късмети. На масата се слагат орехи, мед, жито и ошаф. Задължително трапезата се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове.

Смятало се, че това време на годината е най-подходящо за предсказване на бъдещето и на този ден се извършват някои гадания.

Поверия и гадания

Схващането за празника като начало на новата календарна година, обуславя и повсеместно разпространените на гадания, свързани със здравето и благополучието на членовете на семейството, добитъка, плодородието и др.

Широко разпространена е практиката в огнището да се хвърлят дрянови пъпки, наречени на член от семейството, като се следи коя ще подскочи и ще се разпукне – смята се, че този човек ще бъде здрав през годината.

Широко разпространени са и брачните гадания, извършвани най-често от момите. Традицията на Василовден повелява първият залък от баницата с късметите, неженените да сложат под възглавницата си, вярвайки, че когото сънуват, той ще е бъдещият им съпруг.

Някъде момите стават рано сутринта, премитат къщата и отиват на бунището да изхвърлят сметта, ослушвайки се кое ще е първото мъжко име, което чуят; вярват, че ще се омъжат за човек със същото име.

Ако ядките на орехите са едри и здрави, здраво ще е семейството.

Кихне ли някой, приема се за добър знак и на името на кихналия се нарича първото родено напролет домашно животно.

Белязани с конец листа от бръшлян се оставят под стряхата през нощта в паничка с вода. Сутринта гадаят според това, чие листо е свежо или увехнало.

С вода, в която е натопен дрян, моми и жени мият косите си, за да са здрави и лъскави.

Имен ден празнуват: Васил, Василкa, Вeсeлин, Вeсeлинa, Вeсeлa и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превоз на фреон без документи е спрян на Дунав мост 2

Митническите служители са спрели превоз на голямо количество фреон без документи на Дунав мост 2 при Видин. В посока от България към Румъния е спряна товарна композиция с влекач, управлявана от български гражданин. На база „анализ на риска“ митническите инспектори са отклонили композицията за рентгенова проверка, при която се установяват места с..

публикувано на 22.01.25 в 11:09

Психолог проведе обучения с родители в Мездра

В Детска градина „Слънчице“ в град Мездра се проведоха две обучения с родители през декември и януари. Темите бяха: „Превенция на агресивното поведение при децата“ и „Общуването между родителите – ролеви модел за възпитание на децата“. Събитията са част от проект „Силен старт“, с обучител Полина Николова, психолог в детската градина...

публикувано на 22.01.25 в 11:03
МБАЛ

Детското отделение във Видин е пълно

Пълно е детското отделение на видинската болница , най-вече заради усложнения след грип. Това каза завеждащият отделението д-р Пламен Филипов . "Пълно е отделението, усложнения от грипа - най-вече пневмонии, тежки пневмонии. Големи деца има... Всеки ден правим отчети колко изписваме." Засега няма необходимост от допълнителни легла в..

публикувано на 22.01.25 в 10:47

Враца е пред грипна епидемия

Властите във Враца следят с тревога нарастващия брой болни – деца и възрастни. За сериозното положение алармира кметът на града Калин Каменов. С пост в социалните мрежи градоначалникът съобщи, че заедно със здравните власти следят ежедневно нарастващите случаи на болни хора. Кметът написа, че в „момента в града върлуват няколко вирусни щама,..

публикувано на 22.01.25 в 10:11

Училища във Враца са получили сигнали за бомби

Съобщения за поставени взривни устройства са получени тази сутрин на електронните пощи на училища в гр. Враца , съобщават от Областната дирекция на МВР.  Екипи извършват проверки на място и прилагат предвидените законови процедури, посочват от полицията. Криминалистите проверяват сигнали за взривни устройства в учебни заведения и в други..

публикувано на 22.01.25 в 10:04

Общинските съветници в Ново село ще заседават в петък

Общинският съвет в Ново село ще проведе първото си редовно заседание за 2025 година.   Дневният ред включва 13 точки.  Сред по-важните е предложение от Иво Вергилов, председател на Общинския съвет, относно приемане на Отчет за дейността на Общински съвет Ново село и на неговите комисии за периода от 1 юли .2024 година до  31 декември 2024 година...

публикувано на 22.01.25 в 08:45

16 младежи в община Ружинци с първи трудови договори

16 младежи в община Ружинци започват своята първа работа по трудов договор, благодарение на инициативата ,,Младежка заетост +". Те ще изпълняват дейности по почистването и поддръжка на улици и паркове, обясни кметът Александър Александров. "Това е програма, която е европейска, при по-строги правила. Едно от условията е 80% от времето да бъде..

публикувано на 22.01.25 в 08:33