Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На сцената се чувствам истински жива - споделя хореографът Цветелина Димитрова

Снимка: Радио Видин
Цветелина Димитрова е главният герой в това издание на "Калейдоскоп". Тя е родена в Бяла Слатина, отраснала е в  село Селановци. Днес работи като начален учител в ОУ "Свети Свети Кирил и Методий" в Козлодуй, успоредно с това ръководи  групи по народни танци, зумба и канго джъмпс към Дома на енергетика.

Основното си образование получава в училище "Никола Йонков Вапцаров" в Селановци. Обича да танцува, да рецитира, да забавлява приятелите си и това определя избора ѝ след 7 клас - профил "Хореография" във врачанското училище "Отец Паисий".  И отново е наясно с избора си след 12 клас, убедена е, че трябва да учи в Академията в Пловдив и да танцува в Ансамбъл "Тракия". Приета е в  Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив и завършва с отличен успех специалност "Българска народна хореография", бакалавър. Продължава да надгражда - следва магистратурата "Арт мениджмънт". Дипломната ѝ работа е оценена с отличен за танца ѝ "Легенда за Калиакра". Започва да преподава в детските градини модерни и народни танци. Работата ѝ с децата е успешна и приятна.  Педагогическият ѝ подход е забелязан, специалисти ѝ препоръчват да следва педагогика и да се развива в тази област. Така записва "Начална и предучилищна педагогика" в Пловдивския университет. В Пловдив живее 12 години, но идва време, когато местенето от квартира на квартира ѝ омръзва, а голямото разстояние до Селановци дотежава и тя решава да се прибере у дома. 


Когато работи, работи с чувство и с емоция и  се обръща към момичетата си:  "Всичко трябва да бъде с чувство!". За себе си казва, че е енергична, харизматична и борбена личност. Преследва неотлъчно целите си, не стои на едно място, действа като една истински лъвица. Преди четири години започва работа на морето като аниматор и там се научава на много и различни дейности, развива в себе си талантите, които носи в себе си от малка.  Това, което прави и което ѝ доставя удоволствие е да забавлява хората и да се раздава. Тя е творческа личност и казва :"Винаги когато творя и трябва да измисля един танц, той трябва да мине през мен, за да се получат нещата."


Мечтата
"Като завърших 12 клас, трябваше да кандидатстваме, дойдоха на място от Варна да ни направят изпита и естествено, всички бяхме приети с отличен. Но не беше държавна поръчка и беше платено, беше много скъпо за моя баща, и аз реших да изчакам една година. Дойдох тук, в град Козлодуй и се подготвях за кандидатстване при Румен Велковски, с когото сега сме колеги в този дом. Започнах със зумба, това са движения под звуците на латино музика. Могат да се направят различни хореографии. И няма определени точни движения като в народните танци, можеш да се движиш, където си пожелаеш и няма значение крак, ръка, танцува се поотделно. Сега танцувам зумба-фитнес. Лятото на 2016 година бях пуснала обява за аниматор, обадиха ми се и аз отидох и започнах работа на морето. На втората година като аниматор получих приза "Служител на сезона", което за мен беше голяма чест. Първата година отидох като детски аниматор с хореография. През деня правех зумба фитнес, туристите чуваха емоцията и идваха така по бански, мокри на площадката, боси и започваха да танцуват, забавляваха се,


Детството
"Моето детство беше много цветно. Израстнах в Селановци и учих до 8 клас там. Ваканциите прекарвахме при другата баба в Хърлец.
Тогава с бабите ходехме по два пъти на Вършец и с  родителите също, но беше по-хубаво с бабите, защото аз бях единственото момиче в рода... Дядо ми разказваше как като малка съм се качвала на стълбата над коша за царевица и съм рецитирала. Рецитирах "Моторните песни" на Никола Вапцаров, И така аз постоянно се качвах на някое дърво, трябваше да рецитирам, да ми се чува гласа. Много обичах да пея, изтърках касетките на баща ми със записи и се записах себе си как пея на английски. Не знам какво му е било на баща ми... Много обичах да танцувам, още от малка в детската градина в пиесите танцувах..."


Творчеството
"Аз обичам свободата, да творя, когато ме поставят в рамка, ми изчезва музата, изпадам в творчески застой. Така и моите момичета, харесват някаква песен и ми казват: "Цвети, тази песен е много хубава, не можеш ли да я направиш?", "Да, така е, но трябва да ме докосне отвътре, момичета, трябва да мине през мен" Така миналата година излиза песента на Миро "Печат от моята душа". Аз я слушам и започвам да плача. Защо? Не знам, тя просто мина през мен. И аз си казах, трябва да направя танц на тази песен. Направих го. Този танц цяла година се игра на благотворителния концерт, на Спортист на годината, в техникума. И всеки път този танц се развиваше до такава степен, уникален танц и това беше печат от моята душа."


Сцената
"Чувствам се най-добре на сцената. Готвиш се, трудиш се, блъскаш се седмици, месеци за три минути слава
. Ето в Сливен бях поканена като зумба -инструктор да покажа своя хореография. Аз се качих на сцената, свалих очилата и просто бях себе си, това е. Това, което ти дава публиката, обратната връзка да те зареди, положителната енергия, усмивките, аплодисментите и стискането на ръката... Това е, което ме поддържа и ме държи, тогава се чувствам истински жива. Животът не е нито само бял, нито само черен. Зависи как гледаш на живота дали чашата е наполовина пълна или наполовина празна. Винаги трябва да гледаш положително на случващото се в живота..."



Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 2 февруари 2025 година

"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..

публикувано на 02.02.25 в 13:41

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00