Едва ли има водач на автомобил, който да не е чул съвет за това да загряваме автомобила преди потегляне, особено през зимата, когато преобладават минусовите температури. А защо се налага да отделяме допълнително време преди да потеглим. Отговор на този въпрос дава Румен Вътев собственик на автосервиз в град Видин.
"Нормално е за всеки автомобил, без значение дали е бензинов или е дизелов, при всяко запалване на двигателя, той трябва да работи 2, 3 минути на място предвид температурите през зимата. След това автомобилът трябва да се пусне в движение. Трябва да се подгрее, защото агрегата има течности, масло, антифриз и при рязкото подаване на газта може се случат нежелани неща. Това удължава живота на автомобила. Както при спортистите, първо се загрява и тогава се включва в играта. Ако тръгнем, без да сме подгрели колата, може да избие водно съединение, маркуч на маслото и др. При зимни условия резервоарите трябва да са пълни с гориво, защото сега колата има по-голям разход и стават непредвидени неща. Колата ако е с малко гориво, най-вече дизеловите, има случаи на замръзнало гориво при минусови температури. Тогава трябва топло помещение да разкачи резервоара и да се почистят тръбопроводите."
Почти всички водачи от Видин подгряват своите автомобили зимата преди потегляне:
"Задължително трябва да се подгрява поне 3 минути колата на място за да се вдигне маслото. Така съм чул от по-стари шофьори и така го правя, а лятото пак 1 минута я загрявам. По-принцип го правя, защото имам малки деца, иначе качвам се в колата и направо тръгвам... Едно желязо като го хвърлиш на топлото не му е добре... Би трябвало да се позагрее двигателя, за да може да работи по-хубаво. Поне 2 м. работи двигателя... Самият двигател всичко се темперира, имате сигурност за скорост да наберете, да се дигне маслото да има добро смазване, това е за самият живот на двигателя. Ако е 10, 15 градуса навън, не е проблем- палите и тръгвате."
Загряването на автомобила преди потегляне е желателно, но все пак не е нужно автомобилът да работи на празен ход повече от 3, 4 минути. А причина за това са вредните емисии, които колата отделя без да се използва. В Германия дори може да бъдете глобени, ако колата е със запален мотор и стои на място в жилищен комплекс.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..