Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Холандец помага на Чипровския музей да обогати колекцията си от килими

2
Снимка: Регионален исторически музей - Чипровци


Любовта към българските традиции и фолклор е в основата на колекцията от български килими на холандеца Якоб ван Бейлен. Интересът му се заражда в Котел. Там купува първата си къща в България. В близост били музеят на котленските килими и ТПК-то, в което последните три килимарки продължавали да тъкат. Тогава купил първите си котленски килими, а няколко години по-късно в колекцията му намерили място и първите чипровски килими. 


"Преди 8-9 години купих първия чипровски килим, който е известен в Чипровци като "пилета" или "птичи гнезда". Много харесвам чипровски килими, защото са по-фино изтъкани от котленските. Преди година и половина реших да пътувам до Турция, Армения, Грузия и Азербайджан. Останах учуден, защото за пръв път видях там стари български, най-вече чипровски и пиротски килими. Този модел "Бакамски" или "Гарибалда", който е най-старият документиран български модел килими, тъкани в Чипровци. Дотогава в България никога не бях виждал такъв на живо. Там видях 20 на брой, като успях да купя 6 от тях и ги донесох в къщата ми в България. Колекцията ми се състои от над 330 български килима, имам и други.", каза Якоб ван Бейлен.

За холандеца българските килими са като произведенията на изобразителното и музикалното изкуство. Заради фината изработка, орнаментите и цветовете най-много харесва чипровските килими. 
"Килимите за мен са картини за пода, защото много обичам и изкуството и имам доста картини на български художници. В България традицията е не да се поставят килимите на стената като в Украйна, Русия и Молдова, а на пода. Много обичам орнаментиката, защото орнаментът за мен е като соло от симфония. Понякога едно красиво соло на цигулка или флейта е по-красиво от цялата композиция. За мен е същото при килимите, понякога много се радвам да гледам само един орнамент и да разбера защо е направен така, какво означава. Има много преписки за тези орнаменти в чипровските и котленските килими. За по-старата символика е трудно да намеря кое е приказка и кое истина. Чипровските килими са ми любимите, защото са по фини и с повече орнаменти от котленските и разбира се в старите килими багрилата са много красиви."

Якоб ван Бейлен ще представи около 15 килима от своята колекция на фестивала на Чипровския килим през пролетта. Това ще бъдат килими, каквито не могат да се видят във фонда на местния музей, защото българските килими трябва да бъдат показвани и да радват, убеден е чужденецът:
"Килимите трябва да се виждат и да радват, заради историята, заради занаята. Надявам се този занаят да остане жив в Чипровския регион. Аз разбрах, че има все още хора, които тъкат вкъщи. Има поръчки от няколко човека, които правят магазин в София, защото не трябва да се губи този занаят. Не мисля, че ще се загуби, защото от 5 години чипровските килими имат статус от "ЮНЕСКО", което е много важно, за да се запази традицията и да има повече интерес. Надявам се да има хубава сериозна книга за българското килимарство, защото от 1975 година просветата не е издала една сериозна книга за българското килимарство. В Сърбия видях има много хубава книга за килимарството, в Турция има много книги. Трябва да има и в България."
Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неустено започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване, ако..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12