Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Холандец помага на Чипровския музей да обогати колекцията си от килими

2
Снимка: Регионален исторически музей - Чипровци


Любовта към българските традиции и фолклор е в основата на колекцията от български килими на холандеца Якоб ван Бейлен. Интересът му се заражда в Котел. Там купува първата си къща в България. В близост били музеят на котленските килими и ТПК-то, в което последните три килимарки продължавали да тъкат. Тогава купил първите си котленски килими, а няколко години по-късно в колекцията му намерили място и първите чипровски килими. 


"Преди 8-9 години купих първия чипровски килим, който е известен в Чипровци като "пилета" или "птичи гнезда". Много харесвам чипровски килими, защото са по-фино изтъкани от котленските. Преди година и половина реших да пътувам до Турция, Армения, Грузия и Азербайджан. Останах учуден, защото за пръв път видях там стари български, най-вече чипровски и пиротски килими. Този модел "Бакамски" или "Гарибалда", който е най-старият документиран български модел килими, тъкани в Чипровци. Дотогава в България никога не бях виждал такъв на живо. Там видях 20 на брой, като успях да купя 6 от тях и ги донесох в къщата ми в България. Колекцията ми се състои от над 330 български килима, имам и други.", каза Якоб ван Бейлен.

За холандеца българските килими са като произведенията на изобразителното и музикалното изкуство. Заради фината изработка, орнаментите и цветовете най-много харесва чипровските килими. 
"Килимите за мен са картини за пода, защото много обичам и изкуството и имам доста картини на български художници. В България традицията е не да се поставят килимите на стената като в Украйна, Русия и Молдова, а на пода. Много обичам орнаментиката, защото орнаментът за мен е като соло от симфония. Понякога едно красиво соло на цигулка или флейта е по-красиво от цялата композиция. За мен е същото при килимите, понякога много се радвам да гледам само един орнамент и да разбера защо е направен така, какво означава. Има много преписки за тези орнаменти в чипровските и котленските килими. За по-старата символика е трудно да намеря кое е приказка и кое истина. Чипровските килими са ми любимите, защото са по фини и с повече орнаменти от котленските и разбира се в старите килими багрилата са много красиви."

Якоб ван Бейлен ще представи около 15 килима от своята колекция на фестивала на Чипровския килим през пролетта. Това ще бъдат килими, каквито не могат да се видят във фонда на местния музей, защото българските килими трябва да бъдат показвани и да радват, убеден е чужденецът:
"Килимите трябва да се виждат и да радват, заради историята, заради занаята. Надявам се този занаят да остане жив в Чипровския регион. Аз разбрах, че има все още хора, които тъкат вкъщи. Има поръчки от няколко човека, които правят магазин в София, защото не трябва да се губи този занаят. Не мисля, че ще се загуби, защото от 5 години чипровските килими имат статус от "ЮНЕСКО", което е много важно, за да се запази традицията и да има повече интерес. Надявам се да има хубава сериозна книга за българското килимарство, защото от 1975 година просветата не е издала една сериозна книга за българското килимарство. В Сърбия видях има много хубава книга за килимарството, в Турция има много книги. Трябва да има и в България."
Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Христо Стоичков след гола във вратата на Германия на световното в САЩ през 1994 година

30 години от българския триумф на световното по футбол в САЩ

Навършват се 30 години от звездния миг на българския футбол - националният отбор, воден от селекционера Димитър Пенев, се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол в САЩ . Успехът на Пеневата чета идва след победа с 2: 1 срещу световния шампион Германия, за да обедини цяла България и да ѝ даде надежда за още по-големи постижения...

публикувано на 10.07.24 в 12:00

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00