Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще работим ли извънредно през 2020 година

видин айхоф бизнес работа
Снимка: Радио Видин

Промяна в Кодекса на труда за увеличаване на извънредното работно време, която ще даде възможност на бизнеса да въведе законно 9-часов работен ден ще обсъжда работна група между правителството, синдикатите и работодателите. Увеличение на лимита за извънреден труд от 150 на 300 часа е една от промените, поискани от бизнеса, по която има съгласие от социалното министерство. Ако тези 300 часа извънреден труд се разхвърлят на работните дни в годината, това означава възможност за удължаване на работния ден от 8 на над 9 часа. В момента извънредният труд е забранен, освен в няколко случая, които са изрично дефинирани от законодателя. Сред тях са осигуряване на сигурността на страната или справяне с последствията от бедствия и аварии. Предложението на синдикатите е да отпадне възможността за извънреден труд извън регламентираната 40-часова работна седмица. Ще се превърнат ли те за пореден път в единствения защитник на работещите българи? По думите на Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа" това предложение е на новия социален министър Деница Сачева.

"Инициатор е министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Това тръгна от нейно интервю за БТА на 30 декември, когато тя обяви, че правителството ще постави на масата искането за двойно увеличение на броя на извънредните часове. Това предложение все още не е официално и не е обсъждано никъде. Няма такова решение и не се обсъжда в работни групи, но очакваме правителството да го направи."- поясни Ваня Григорова.

Според представители на частния бизнес, ако бъдат въведени промените, компаниите ще могат по-ефективно да планират работните си процеси. От друга страна, служителите ще могат да полагат извънреден труд, когато им се налага и да получат заплащане за това. Как коментираха предложението видинчани?

"Не е нормално, за мен не е нопрмално ... Малко ли им е? ... Идете на морето да видите как готвачите работят по 16 часа за една заплата ... Според мен в другите държави работят точно, колкото трябва, а ние работим двойно и тройно повече."

Полагането на извънреден труд да се включва вече задължително в колективния трудов договор, предвижда предложението на социалното министерство. В момента той може да бъде предвиден и в индивидуалния договор. Освен това ще трябва да се спазват нормите за междудневната и междуседмичната почивка, които са съответно 12 и 48 часа. За тази промяна в Кодекса на труда бизнесът отдавна настоява. Потърсихме за коментар представители от Северозапада. Според Диана Върганова, управител на българо- холандско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца, бизнесът няма да спечели от подобна промяна:

"Аз в момента не смятам, че българинът в момента работи ефективно 6 часа на ден. Не виждам, ако се увеличи времето дали това ще доведе до ефективност. За мен, ако хората си работят ефективно 8 часа на ден ефективно и като трябва, тогава няма да се налагат всичките тези нещо и това за мен лично не работи."- подчерта Диана Върганова.

Андрей Колев е президент на фирма за производство на машини за раздуване на полиетиленови продукти в Монтана. Според него е по- добре да се назначават нови хора в компаниите.

"По- добре е да назнача друг човек, защото те и това време не го уплътвяват. по- този начин те разтягат нещата и нещо, което може да се направи за два часа те го правят за 4."- каза Андрей Колев.

Реформите в минималната заплата, болничните, енергетиката и данъците са сред 40-те мерки в общата оферта на синдикатите и бизнеса, за които до края на месеца трябва да се сключи Национално тристранно споразумение, а всички мерки да започнат реализацията си до края на мандата на правителството. Според предварителните оценки на кабинета, обаче 2/3 от предложенията на синдикатите и работодателите са свързани с увеличени плащания от страна на държавата и са неприемливи. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10