Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интернет сайт обединява хора, правещи добрини- можем ли да сме по-добри

2
Снимка: Радио Видин

Общностна медия за добрите дела, сътворени от добри хора в България стартира още през 2013 година като отделна Фейсбук страница. Целта й бе да популяризира добрия пример на онези българи, които с добри дела са направили нещо повече за своята общност, квартал или град. Още в самото начало стотици хора започнаха да споделят в социалната мрежа разказаните истории на добрите българи. На 20 декември 2019 година бе даден и официалният старт на онлайн медията на доброто. Основната й концепция е да бъде медия и общност в едно чрез споделено изграждане от много личности и организации с доброволни репортери и нулева търговска реклама. Може ли интернет сайт да обедини хората, правещи добрини? Създателят на интернет платформата "Добрите българи" Момчил Цонев е културен мениджър, журналист и писател. През 2019 година той е обявен за една от най- изявените млади личности на България в класация на Международната младежка камара. Сайтът е създаден от него за хората, които правят достойни дела за своята общност, квартал или град. 

"Смисълът е в следването на добрия пример, защото хората сме такива, че чисто психологически следваме определени модели на поведение. Това са модели, които ние харесваме или преценяваме, че са достойни за следване ... В моето разбиране за всекидневно добро мога да дам примери като да почистиш кварталната градинка, да се събереш с група ентусиасти и да направите нещо за квартала си ... Според мен това са две направления на гражданската активност, които не трябва да се конфронтират. От една страна трябва да има държава, която да е активна и работи в обществен интерес, а от друга страна трябва да има и активни граждани."- коментира Момчил Цонев.

Много от жителите на Северозападна България достойно могат да се включи с добрите си дела на интернет сайта за добрите българи. Преди дни колегата Стефка Павлова ни припомни за каузата на момчетата от видинския мотоклуб "Норд Уест моторс", които продължават инициативата за закупуване на микробус за децата и младежите от трите центъра за социални услуги във Видин. Тя стартира преди година, като бе подкрепена освен от членовете на мотоклуба, от служители на МВР и много граждани. Със съвместни усилия са събрани около 6000 лева от необходимите 15 000 лева. В първитe дни на годината президентът на мотоклуба Младен Младенов използва социалните мрежи, за да призове видинчани да продължат да помагат, а благотворителността е неизменна част от клубната дейност на "Норд Уест моторс".

Сътрудникът ни в Берковица Петя Генова ни срещна с момичетата от клуб "Добротворци" към Средно училище "Иван Вазов" във Вършец, които не само по празници, а постоянно вършат добри дела. В началото на новата година тези герои ни заредиха с вяра, че младите са способни да съградят достойно бъдеще за всички нас. 

"Вече ходихме при децата от квартал "Заножене", за да им раздадем чорапчета и да им прочетем едно писмо и по този начин се забавлявахме с тях. Вече и в по- малките гласове набираме все повече добротворци, които също се включват в инициативите."- споделиха младите хора.

Един пример от Видин със сигурност би намерил достойно място на интернет сайта за добрите българи. В края на миналата година тази инициатива привлече вниманието ми. Минавайки по видинската улица "Екзарх Йосиф", пред една от жилищните кооперации с №86, видях новозасадени дръвчета от типа "туя", а пространството, около тях бе покрито с хубави бели камъчета. Поинтересувах се и научих, че това е инициатива на живеещите в блока, подпомогната от Община Видин. Срещнах се и разговарях с домоуправителя Адриана Лозанова, която е агроном по професия. 

"Решихме и участвахме в съвета към програмите, които се отпускаха за озеленяване на кварталите. Една част е от съвета и другата част е с наши средства. Трудничко се разбрахме помежду си, но с убеждаване става всичко. Много добре стана засега и напролет имаме още мъничко довършителни работи и да досадим още цветя."- каза Адриана Лозанова.

Попитахме видинчани- срещат ли добри хора в родния си град и имат ли място добрите дела в тяхното ежедневие.

"Има добри хора, разбира се ... не живея тук отдавна- от години живея в Малта и там хората са добри и любезни. Има и много българи ... Аз съм дългогодишен учител и се пенсионирах с пенсия от 65 лева- това ме потиска и не мога да бъда щастлив. Може да има и много добри неща, но аз не ги усещам. Това много ми влияе ... Всеки те гледа злобно- хората нямат пари и нямат работа ... Тези хора, които хранят бездомните котки са наистина добри хора."- коментираха видинчани.

Създателят на "Добрите българи" Момчил Цонев обясни още как функционира платформата:

"Работим изцяло на доброволен принцип. Аз я наричам и общностна медия, защото принципно идеята е да събере около себе общност. Моята концепция е да я развивам без търговска реклама. Всеки може да подава сигнали и да публикува примери за добри дела от различни краища на страната."
 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00