Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литовски журналист търси нови факти за живота на д-р Йонас Басанавичюс в Лом

2
Лотовският журналист Римас Бружас /в средата/ с музейни работници от Лом.
Снимка: Исторически музей Лом



Журналист откри в Лом "изгубения" гроб на съпругата на патриарха на литовската нация и български общественик д-р Йонас Басанавичюс. Римас Бружас от Националната телевизия на Литва посещава дунавския град през декември, когато с помощта на местния музей и граждани успява да постигне целта си - да открие мястото, където през 1889 година е погребана Габриеле Еленора Мол. За журналстическото си разследването Римас Бружас разказа:

"Габриеле Елеонора Мол е била жена на един велик литовец - д-р Йонас Басанавичюс. Той е основател на литовската нация. За съжаление Елеонора Мол е починала много млада в град Лом, където д-р Басанавичюс е работил по онова време. Срещнал се с бъдещата си жена в Прага и се върнал в Лом заедно с нея, за да живеят заедно. За съжаление тяхното семейно щастие е било много кратко, защото Елеонора Мол починала и била погребана в Лом. Разследването ми беше да намеря гроба й, който е изгубен във времето. Главната ми цел беше да намеря стари архиви и документи и този наистина важен гроб за Литва... Отне известно време, но го намерихме. Намерихме точното място и сега въпросът е, че трябва да получим разрешение, за да търсим в подземна сграда, защото знаем, че Басанавичюс е погребал жена си в малък параклис под земята... Тази история с жена му и гроба й ни показва основателя като човешко същество, което е било обичано, като любящ и грижовен съпруг... Това означава, че макар да е историческа личност, започваме да гледаме на него като на всеки един от нас, което прави историята му дори по-интересна и ценна."


Римас Бружас се надява да завърши своя журналистически материали за Деня на независимостта на Литва - 16 февруари. Това е датата, на която през 1918 година Литовската Тариба обявява независимостта на страната. Заседанието е председателствано от д-р Йонас Басанавичюс, наричан и до днес от всички литовци патриархът на нацията.

Д-р Басановичюс е изключително ценен и за жителите на Лом, разказа Бистра Дамянова, уредник в Историческия музей в града:

"Д-р Йонас Басанавичюс има много голямо значение за развитието на здравеопазването в Лом. От януари 1880 година е бил назначен за окръжен лекар в Лом. Той е завършил историко-филологическия и медицинския филиал на Московския университет. Работил е като лекар в Литва, след което през 1880 година е назначен за окръжен лекар и директор на болницата в Лом. През 1881 година отправя искане към върховния медицински съвет да бъде купено мястото "Йончова градина", което сам бил избрал като най-удобно за построяване на болница. Това е може би най-голямата му заслуга за града. Върху същото място през 1884 - 1886 година е издигната новата сграда на ломската болница, която е била открита официално на 1 декември 1889 година. Това е една от първите построени в България държавни болници."


Д-р Йонас Басанавичкус бил много грижовен и всеотдаен, ломчани и досега го помнят с добро, добави историкът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 15 декември 2024 година

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..

публикувано на 15.12.24 в 13:54

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30

Да се поразходим "Из дневниците на Стела Д."

Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

БЧК с благотворителна инициатива на коледния базар в Белоградчик

Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..

публикувано на 13.12.24 в 15:05

Котаракът Оливър: Британска класа с балкански темперамент

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира.  Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...

публикувано на 13.12.24 в 15:00

Магията на цигулката: Историята на Людмила Георгиева от Симфониета - Видин

Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..

публикувано на 13.12.24 в 14:00