Работна среща относно възможностите за развитие на туризма в община Кула се състоя в НЧ „Просвета 1882“ – гр. Кула. Инициатор на срещата бе общинския съветник Любомир Георгиев.
На срещата присъстваха кметът на Община Кула, председателят на ОбС, общински съветници, представители на общинската администрация, културни работници, общественици, учители, представители на неправителствения сектор и др. Срещата е една от поредица такива, все свързани с търсенето на варианти Кула да се превърне е една атрактивна туристическа дестинация.
Община Кула притежава богато културно-историческо наследство, включващо материални свидетелства от различни исторически епохи. То е един от най-ценните ресурси на община Кула със значение както за развитието на туризма, така и за социално-икономическото й развитие.
Останките от крепостта Кастра Мартис се намират в центъра на град Кула и определят образа на централната част на селището. Това несъмнено е основната атракция на територията на общината. Самата крепост е в добро състояние за посещения, но въпреки че представлява интерес за преминаващи туристи и гости на града, потенциалът на крепостта като туристическа атракция, не се използва докрай. Възможности открива новата етнографска къща в гр. Кула, в която е уредена богата сбирка от експонати от някогашния кулски бит.Нужно е да се изработи единен туристически продукт, който да съдържа интерпретативни елементи, които да ангажират вниманието на посетителите с възможност за получаване на знание и преживяване. В момента има информационни табели и музейната сбирка е отворена, но изработването на мултимедиен продукт с интересно поднесена информация за легендите, свързани с крепостта в Кула и връзката с крепостите Баба Вида (Видин) и Феликс Ромулиана (Гъмзиград), за специфични празници и обичаи в региона, е най-лесният начин да се осигури допълнително ангажиране на вниманието на посетителите.
Добре обмислена “история”, поднесена по съвременен начин от добре подготвен разказвач (уредник на сбирката или гид), посещението на крепостта в Кула, на етнографската сбирка, където ще бъдат уредени и атракциони, може да се превърне в интересно преживяване, което да доведе до повишен интерес към туризстическите обекти и града като цяло.
Необходимо е да се разкрият и да се използват максимално природните и човешките ресурси, с които общината разполага за развитието на алтернативни и специализирани форми на туризъм, за устойчиво развитие на туризма и превръщане на община Кула в привлекателна туристическа дестинация. Това от своя страна ще доведе до общ икономически растеж на общината, повишаване на заетостта и подобряване качеството на живот на местното население.
Служители на Общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство“ в Кула започнаха основното почистването на градския парк от сухи клони, храсти, треви и отпадъци. Общо 10 работници, разделени на групи в различни участъци, са ангажирани в чистенето. Събраните растителни отпадъци предстои да бъдат извозени за компостиране. От..
Огнеборци от пожарния участък в гр. Брегово спасили възрастна жена, паднала в шахта в района на стопанския двор на с. Гъмзово , съобщават от Областната дирекция на МВР. Сигнал за инцидента постъпил вчера в 12.16 часа. За случая информирали местни жители, които чули викове за помощ. Пристигналите на мястото пожарникари извадили жената от шахтата..
V Национален фестивал за танцови клубове и школи “Хорцето на Дефилето” ще се проведе на 10 май в Мездра , обявиха от Народно читалище "Просвета 1925" в града. Форумът е празник на българските традиции, танци, музика и дух, и цели да съхрани и популяризира богатото културно наследство на България и да даде възможност за изява на талантливите..
Ръководството на ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин предлага за следващата учебна година да се въведе паралелка със задочно обучение . Паралелката ще обхваща хора, които нямат средно образование, основно родители на ученици, които имат желание да се образоват и да получат професионална квалификация. Създаването на такава паралелка е част от..
Три първи места определи журито в провелия се конкурс "Вдъхновени от природата на Врачанския Балкан" , организиран от дирекцията на природния парк. Отличията са за Габриела Цветанова от СУ "Отец Паисий" във Враца, Беатрис Андреева от СУ "Иван Вазов" в Мездра и Гизем Вехбиева от град Попово. Инициативата бе организирана по случай отбелязването..
Врачани ще почетат годишнина от бомбардировките на съюзниците над града, отнели стотици животи. Злокобните полети са реализирани на 24 януари 1944 година. С панихида в храма „Свето възнесение", която започва в 9 часа ще бъде почетена паметта на загиналите от бомбардировките над Враца преди 81 години. В 9.30 ч. пред мемориала на загиналите..
Срокът на обявената във Видин грипна епидемия се удължава до 2 февруари, като се преустановяват присъственият учебен процес и провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на община Видин, съобщават от Министерството на здравеопазването. Временните мерки в училищата се въвеждат от утре, 24 януари до 29..