Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата, родителите и електронните устройства

Как влияе прекомерното използване на смартфони и таблети върху въображението на малките деца. Отговорът е- пагубно, защото престоят пред екрана "краде" от въображаемите им приятели и приказни герои. Това установи британско проучване сред възпитателки в детски ясли и градини, цитирано от "The Independant".


Две трети от учителките са убедени, че електронните  устройства намаляват креативността на децата, имат по-малко творчески идеи, фантазията им не е така развита, защото очакват някой друг да ги забавлява и да им предоставя нещо наготово. Освен това електронните устройства влияят негативно не само на творческите способности, децата на възраст 3-5 години, които стоят пред екрана повече от 2 часа на ден, по-късно имат проблеми с поведението и се концентрират по-трудно. Дали това го знаят днешните български родители? 

"Играят на таблети и на телефони, ако не са на училище -постоянно, ако са на училище - по 2-3 часа, на 6 и на 3 години са, това се отразява лошо на децата, научават е и неща, които не са хубави за тях...ограничаваме ги, повече игри навън и това е...Разрешаваме им, но е неизбежно, в добра посока - съвременни са, в лоша- за здравето и за очите, затова да е с мярка...Няма как да не се ползва, предимно след детска градина, научава много неща, прилага гледането на филмчетата, но я болят очичките и затова трябва да е умерено, гледа 15-20 минути и приключва."
 

За да се развиват правилно децата, те трябва да общуват повече с родителите си, с близките си и децата на тяхната възраст вместо да прекарват времето си пред екрана, смятат специалисти. Потърсихме мнението на  преподавател с дългогодишен опит- Веселка Матеева главен учител в ДГ "Арабела" Видин:



"Трябва да се говори за две отделни неща, които вървят заедно, интернет предоставя много информация, но тя се подрежда в таргет групи и ни се подава определена информация, която ни интересува и всъщност имаме достъп до много едностранчива информация. Следващото - мобилните устройства имат силно електромагнитно излъчване......уврежда се начина на предаване на гена.... 90% от енергията на мозъка отива за използването на зрителния нерв, тоест ако непрекъснато дразним очите, това значи, че взимаме от енергията на другите си сетива."


И още -  еднакви ли са понятията, получени в живия живот и чрез екрана. За да се изгради едно понятие, първо се започва чрез физически контакт - чрез устата, ръцете и чрез очите - допълва Веселка Матеева:

"Едно дете, което възприема понятието "чаша" не в триизмерното пространство, а в двуизмерното, каквото е телевизорът, не може да изгради понятието в неговата пълнота. Стеснява се понятийната система на човека, а оттам и въображението... Поради тази причина се наблюдава  забавяне в говора на децата и често се наблюдава, че детето говори на неразбираем език. Стигаме до социалните умения, изгубват уменията си за комуникация в живия свят. ..Трябва много малко телевизия да гледат децата, особено децата до 3-4 години, трябва да са навън в природата, защото цветовете в природата не са толкова ярки и не претоварват нервната система."

 

Престоят пред екрана намалява въображението, децата губят представите си за реалния свят и умението да общуват помежду си. Най-доброто въздействие върху нервната система е престоят сред природата, казва Веселка Матеева:


"Наблюдавам това, че децата с голяма лекота се отказват от игра, за да гледат филмче...Предпочитат моделите на насилието в известен смисъл. Без семейството не става, това е основата..., личният пример, ако детето вижда родителя, че е на телефона само и то ще прави това, ако вижда родителя, че чете книга и то ще чете, ако ходи на театър и то ще ходи на театър."

 

Личният пример в семейството е най-важното условие за поведението на малчуганите.  Родителите трябва да общуват повече с децата си за сметка на телевизията и компютъра - смятат и здравните специалисти. От Американската академия по педиатрия препоръчват на родителите до 18 месеца напълно да забранят електронните устройства, от 18-24 месеца децата могат да гледат образователни програми. Във възрастта между 2-5 години престоят пред екрана да е ограничен, не повече от 1 час на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 8 септември 2024 година

Днес е Малка Богородица . По народно му така се нарича празника, в който православната църква почита Рождението на Дева Мария. Още за посланията на радост и надежда, които носи този значим ден от църковния календар е репортажът на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова. Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го..

публикувано на 08.09.24 в 13:25

Любовта, разкрита чрез Кръста Христов преодолява силата на греха

Днес е Единадесета неделя след Петдесетница - Неделя преди Въздвижение, в която Православната църква отбелязва Рождеството на Пресвета Богородица. "Днес ние слушаме такива думи от Евангелието от Иоана: "Защото Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, за да бъде светът спасен чрез Него". Тези думи ни помагат да разберем..

публикувано на 08.09.24 в 08:00

В Ново село откриха Център за превенция към местна комисия

Център за превенция и консултации е създаден към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) в община Ново село. Осигурява специализирана консултативно терапевтична работа с деца и юноши, чието поведение се определя като негативистично и предизвикателно и води да затруднения в социалното и..

публикувано на 06.09.24 в 19:12

"Бягай с усмивка" стартира за четвърти път

Във Врачанския Балкан за четвърта поредна година ще се проведе благотворителното състезание "Бягай с усмивка". Всички събрани приходи ще бъдат преведени на Асоциация "Лицеви аномалии", която обединява родители и специалисти в една цел - да се осигури най-доброто лечение и подкрепа на засегнатите деца. Състезанието ще е на 7 септември. Стартът ще..

публикувано на 06.09.24 в 18:22

За празника на Чипровци връчиха почетно звание

Известеният онколог  проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на Чипровци . В книгата на общинския съвет професорът написа: За Отечеството с вяра ! В деня на Съединението 6 септември е празникът на Чипровци. На входа на града бе открит бюст-паметник на Васил Левски, дарен от проф. Гаврилов Проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на..

публикувано на 06.09.24 в 17:26

За съдбата на Скърбящия воин, пред който във Видин се прекланят в Деня на Съединението

В Деня на Съединението във Видин отдават почит пред Паметник на скърбящия воин. Посветен е на загиналите в Сръбско-българската война. За монумента, английският журналист Берлайн казва, че в просветена няма такъв . Композицията изобразява воин, който, вместо да ликува заради победата, тъжи за жертвите. Дълга и героична е съдбата на..

обновено на 06.09.24 в 16:46

Във Видин честваха Съединението пред Паметника на скърбящия воин

На 6 септември отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Във Видин честването по традиция се състоя пред Паметника на скърбящия воин, издигнат в знак на признателност към отдалите живота си в Сръбско-българската война, избухнала в защита на Съединението.  Събира ни бележита дата в историята на България,..

публикувано на 06.09.24 в 13:20