Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гечев: "Земеделските кооперации у нас- с проблеми, но и с бъдеще"

Снимка: БГНЕС


Арендатори атакуват част от земеделските кооперации, с цел завземане на земята. Този проблем е разискван по време на годишната конференция на Националния съюз на земеделските кооперации в България. На форума са поставени въпроси и за бъдещето на земеделските кооперации, проблемите и перспективите пред тях, каза в "Земята, която ни храни" председателят Явор Гечев.

"Не искам да обвинявам конкретно арендаторите, но кооперациите, които са останали, са изключително устойчиви. Имат си своите проблеми, но на фона на всичко останало, ние сме сериозни и стабилни структури... Просто в държавата вече няма свободна земя за обработване. Кооперациите са генерирали в себе си доверието на хората и някакъв ресурс, включително и земя, който обработват... Когато в едно село има кооперация, всички се равняват по нея, защото кооперацията дава най-високи ренти... Сами разбирате, едно дружество, в едно отдалечено село, което генерира няколко милиона годишно от обороти, което е стабилен ресурс, има няколко хиляди декара земя, само по себе си става апетитно. Ние не се плашим от конкуренция, но когато е лоялна... Националният съюз се справя успешно с всички опити за извиване на ръце, държим се заедно, имаме добър ресурс- юридически и експертен, и оказваме помощ на всяка от кооперациите, която има каквито и да е проблеми по отношение на такъв тип дейности..."

Проблем с арендаторите от известно време има и в монтанското село Комощица. От няколко години председател на местната кооперация "Единство", която се развива успешно, е Даниел Димитров: 

"Арендаторите разполагат с доста пари и се намесват в нашите землища, не дават висока рента, но дават високи изкупни цени на земята, така и подлъгват хората. Напоследък с тези високи цени много започнаха да си продават земите... Арендаторите дават 1300- до 1500 лева на декар- това е страшно висока цена, която ние не можем да дадем... Има и такива хора, които въпреки това държат да си я продадат в кооперацията, но те са по-рядко..."

Около 14 % от обработваемата земя в държавата - 5,5 милиона декара земя, се обработва в кооперации, а Законът за кооперациите е морално остарял и се нуждае от преработване, смята Явор Гечев:
 
"Ние сме от малкото организации, които дръзват да пишат закони- само като гражданска инициатива... Кооперативното движение в Европа е по-скоро механизъм за производство от бъдещето. В цяла Европа в най-развитите държави над 80 % от производството е на кооперативен принцип. В България по една или друга причина единственото, което е останало като кооперативи, са кооперациите, които са в нашия съюз. Законът е сериозно остарял-и морално, и на години. Искаме специализиран закон за земеделските кооперации. Голяма част от кооперациите в Европа са фермерски, а ние в България нямаме регламентация за това. Трябва да има закон, който да регламентира този тип отношения и да вкара кооперативното движение в 21 век, където му е мястото. Готови сме за дебат, но с тази политическа среда, няма с кого да дебатираме. Държавата не може да говори с всеки земеделски производител- това е ролята на браншовите организации. Но трябва да е ясно кои са точно браншовите организации. Ние представляваме над 50 хиляди член-кооператори- не всеки може да се похвали с това..." 

Повече от две години от Националния съюз на земеделските кооперации работят за нов закон. Според Явор Гечев време е и държавата, и земеделские производители да повярват в силата и ползите от членуването в кооперациите:

"Искаме всички форми на кооперативизъм да бъдат сложени на масата, така ще се решат доста голяма част от проблемите на земеделието- един от най-големите е липсата на еднородна продукция и конкурентноспособността. Никой не произвежда толкова, колкото трябва, за да е устойчив на пазара, особено в секторите "Плодове" и "Зеленчуци"... За да отговориш на пазара, за да сключваш рамкови договори, трябва да си достатъчно устойчив. В целия западен свят това се прави през кооперативните движения. Не е работа на земеделския производител да стои цял ден на пазара, за да си продаде петте касетки грозде или домати. Това трябва да е ролята на браншовата организация.

Кооперациите у нас не са отживелица, те имат бъдеще, пред тях има перспектива. Кооперирането е форма, от която има изключително голяма нужда... Но за да се случи кооперирането - така, както е в голяма част от страните в Европа, е необходимо държавата да помогне с нормативната база, която да отговаря на днешното време"- каза още  Явор Гечев и пожела на земеделските производители добър урожай.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международен фестивал на музиката и традиционните изкуства започва в Чипровци

70 музиканти от 6 европейски държави пристигат в края на седмицата в Чипровци, за да вземат участие в Международния фестивал на музиката и традиционните изкуства и да се докоснат до магията на българския фолклор. Ментори ще им бъдат изявени български музиканти, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер - един белгиец, който от няколко години..

публикувано на 26.07.24 в 17:32

Четем първия роман на Си Кей Макдонъл

Хана Уилис, доскоро Хана Дринкуотър, е в процес на развод с неверния си съпруг Карл, патологичен измамник, от чиито изневери ѝ е писнало и чиято къща съвсем наскоро някак случайно е подпалила. Без пари е, с незавършено образование и никакъв опит, но с гордост в излишък. И е решена да направи нещо, което никога досега не ѝ е хрумвало – да си намери..

публикувано на 26.07.24 в 17:20

Камъчета с послания ни вдъхновяват да правим добрини

Кампания насърчава хората от Видин, Враца и още 15 от областните градове и три по-малки да правят добри дела. Инициативата е на фондация "Щастъчета", която  призовава за това по нестандартен и забавен начин.  Организацията разпространи цветни камъчета - щастъчета, с изписани върху тях послания за правене на добрини. Броят на камъчетата е..

публикувано на 26.07.24 в 16:54

Нова еко дестинация ще привлича туристи по Искърското дефиле

 „Еко дестинация Искърско дефиле“ е новата инициатива, около която се обединяват Природен парк „Врачански Балкан“, Община Мездра, Народно читалище “Факел“ 1926 с. Зверино и Сдружение “Клуб Еделвайс”.  Искърското дефиле винаги е привличало интереса на пътешественици и изследователи, на писатели и духовни учители, на алпинисти и планинари. Всяка..

публикувано на 26.07.24 в 16:05

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00