Още от миналата седмица започна голямото чистене в общината, защото идва нашият празник – Трифон Зарезан – празник на лозари и винари, празник на община Ново село. Може и да не е приет общинският бюджет, но всяко село в общината е намерило начин да го отбележи. Дали читалищата ще излязат като инициатори, дали земеделските производители, но във всяко село ще се зарязва, ще се лее вино и ще се надяваме на дъжд и добра реколта.
Три села от общината честват този светец на 1 февруари по новия стил. Първи към църковния календар се обърнаха винаровчани- то и името на селото е свързано с празника- Винарово. Тази година се пада и в почивния съботен ден, така че могат да се съберат и наследниците, живеещи по градовете. За този ден ще се събере винаровската духова музика или каквото е останало от славните ѝ времена и ще засвири на площада в 10 часа. Вече се знае кой ще влезе в ролята на Трифон – Сашо Александров. За веселбата и пъстротата са се погрижили жените от читалището – те са поканили всички да се облекат в национална носия. Готови са менчето, венецът и дряновата тояга, окичена с бръшлян и чимшир, с които Трифон ще поведе селяните към лозето. За да се потопим в миналото, ще има и магарешка каручка с всички атрибути, които са необходими на лозаря в този ден. Няма да мине без богата трапеза, подредена от неуморните женски ръце, с която ще завърши ритуалът. Но голямата веселба за всички жители и гости на селото ще започне вечерта в ресторанта, където се очакват около стотина посетители.
Пак в събота от 10 часа започва и ритуалът по зарязване на лозята в с. Флорентин. Този път хорото ще бъде на площада до църквата, където се провежда фолклорният събор. И пак трапези и греяно вино, и пак облечени в носии, и пак духова музика – Балейската. А вечерната среща е в салона на детската градина, за да се съберат всички желаещи.
След зарязването във Флорентин, Балейската духова музика ще се прехвърли в с. Ясен. Зарязването на лозето ще започне от 12 часа. В танцовия състав има много пенсионерки, но пък се веселят от сърце и заразяват околните. След ритуала по стар обичай с кошница в ръка, празнуващите ще отидат в клуба на пенсионера "Ясените" и ще подредят на масите това, което всяка чевръста домакиня е приготвила. Може да е малко селото, но добрата воля събира жителите му по всеки повод – и да се веселят, и да решат някой неотложен проблем на общността.
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство. България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..
Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...