20 години от подписването на протокола за изграждане на втори мост над река Дунав между България и Румъния при Видин - Калафат се навършват днес.
Историята, около съоръжението е много стара. Проучванията за строеж на мост между България и Румъния започват само няколко години след Освобождението. Двете държави наистина започват строителството на мост, но 70 години по-късно, при Русе. Любопитен щрих е и фактът, че идеята за построяването на мост при Видин е още от началото на 90-те години на миналия век и е на архитект Владимир Робинзонов, автор на редица знакови сгради във Видин, като например тази на младежкия дом и гребната база. Ето какво разказва той:
"Как ми щукна на мен тая идея. Ние се откъсваме от Съветския съюз, нали и вече Дунав мост 1 няма такова голямо значение и се обръщаме на Запад. И какво трябва? Трябва да улесним по някакъв начин контактите между България и Европа. Това много естествено подсказва, че тук трябва да се направи един мост да ни свързва с Европа. Така разсъждавах. Споделих с Младен Каменов (бел. ред. кмет на Видин 1991-1995 г.) и той веднага възприе идеята и тръгнахме да я реализираме... Това беше 1992 година. Идвам тук при Дени и му казвам: "Дени, ще правим мост!". Той беше много възрадван и много му хареса идеята и реагира веднага, и отидохме на другия ден при Тренчев. Той ни посрещна с прегръдки и каза: "Много навреме идвате, защото са дошли с 15 млрд. долара и почваме да правим моста". И така тръгнаха нещата."
На 7 февруари 2000 г протоколът за изграждането на Дунав Мост 2 е подписан в Брюксел от Муравей Радев - тогавашният министър на финансите на Република България, Траян Бъсеску - министър на транспорта на Република Румъния, Бодо Хомбах - координатор на Пакта за стабилност и Гюнтер Ферхойген - еврокомисар по разширяването.
Разрешението за влизане в експлоатация на Дунав мост Видин-Калафат, издадено от Национален строителен контрол, е от 13 юни 2013 г., а на 14 юни 2013 г. Дунав мост Видин-Калафат е официално открит от председателя на Народното събрание – Михаил Миков, премиерите на България – Пламен Орешарски и Румъния – Виктор Понта и от еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хаан. Водосвет е отслужен от Негово Светейшество българският патриарх Неофит. Лентата е прерязана от един български и един румънски строител, участвали в изграждането на моста от самото начало. Година по-късно, на 10 май 2014 г. официално е открита редовната ежедневна железопътна линия Видин-Крайова по Дунав мост Видин-Калафат.
И така, Дунав мост 2 функционира вече над 6 години. Повечето видинчани са доволни, че има такова съоръжение, но не виждат ползи за града от него:
"Така като гледам освен повече тирове по пътя за София, друг ефект не виждам. Преминах 1-2 пъти по него от интерес. Честно казано, не съм имал очакване да съживи града... Специално за града моста оказва само негативно влияние. Първо- разбиха ни пътищата, второ- никакви работни места не се откриха, трето- не е изградена никаква инфраструктура и четвърто- отвориха възможност за вкарване на наркотици и проституция. Все пак може да е от значение моста от национално значение... Много ни улеснява да отидем в Румъния. Хубаво е направено, но няма магистрала, трябва да помислят управляващите... Града не е подобрен, имаше очаквания да се подобрят нещата, но няма да стане поне този век."
Трафикът на автомобили по Дунав мост Видин-Калафат непрекъснато се увеличава, докато предвижданите обеми от товарни и пътнически жп превози не са се осъществили до този момент, това каза за Радио ВИДИН изпълнителният директор на дружеството за управление на моста Любомир Низамов:
"Не се очаква и скоро да се усили трафика на влаковете, поради лошото състояние на жп линията между Видин и София и най-вече между Видин и Крайова, там разстоянието за 90 км се изминава в рамките на 3 часа. Иначе автомобилният трафик, в момента сме на границата на консервативната прогноза за товарните автомобили, а за автомобили и автобуси прогнозните нива, които са предвиждани преди години, не са достигнати. Трафикът все пак се увеличава всяка година с темпове, които са променливи, миналата година темпа беше 1-2 %, от няколко месеца темпа е около 10-15 %. Средно годишно миналата година, вече минават по над 1 млн автомобила, дневно преминават около 2800 до 3000 автомобила. След изграждането на магистрала до Видин, очаква се и по-голям трафик. Досега за моста са изплатени над 150 млн. от българска страна. С тези темпове за около 20-25 години ще бъде изплатен моста."
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..