Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин обсъдиха политики за енергийна ефективност, качество на въздуха и възобновяеми източници

2
Снимка: БГНЕС

Най-голям принос в замърсяването на въздуха има отоплението на домакинствата с мокри дърва и въглища. Данните от изследванията бяха посочени по време на информационен ден на тема "Общински политики за енергийна ефективност на общински и жилищни сгради и качество на въздуха в община Видин и методите за гражданско участие в тяхното формиране". Когато говорим за качество на въздуха, бързи мерки трябва да бъдат предприети и те вече се предприемат за модернизиране на начина, по-който ние се отопляваме, каза за Радио Видин Лиляна Аджарова, председател на Асоциацията на българските енергийни агенции.

"Има предвидени някъде около 3600 домакинства, на които да бъдат сменени примитивните печки на дърва и въглища. Също така, има предвидени около 3400 жилища, които до 2030 година трябва да бъдат обновени или санирани. Когато говорим за обществените сгради, трябва да подразбираме смяна на отоплението на нафта, с отопление на други горива и смяна на котлите. Почти всички общински сгради във Видин ги познаваме от посещение. Тук има много стари котли, които са на повече от 40 години, даже повече от 50. Няма специалисти вече, които да ги познават тези котли, толкова са стари и те са на замърсяващо гориво", обясни Лиляна Аджарова.

Колко ще струва модернизирането на жилищните и обществени сгради за енергийна ефективност и от къде ще дойдат средствата?

"Когато говорим за промяна на горивната база на домакинствата, финансирането на тази смяна на около 3600 домакинства, ще стане в рамките на оперативна програма "Опазване на околната среда". Там има резервирани средства за община Видин и за други общини, които имат проблеми с въздуха. Тъй като и по мнение на световната банка, община Видин имаше една от най-добрите качествени програми за управление качеството на въздуха, нещата доста бързо ще се придвижат, за да може тази смяна да стане факт, т.е парите са осигурени. Когато говорим за общинските сгради, имаме предвид училища, детски градини, културни, социални и др. заведения, трябва да се търсят всички възможности за финансиране. Това са и Норвежката програма, там може например да се преминава към термо помпи, към някои други възобновяеми енергийни източници, т.е. да се променя горивната база. Това е оперативна програма "Региони в растеж" и други програми. Изисква се Общината да бъде достатъчно активна, за да привличат тези средства."

В рамките на презентацията от "Асоциация за социална отговорност и развитие чрез иновации" са провели анкета сред 110 видински граждани, фокусирана върху ангажираността на гражданите на община Видин в планирането и изпълнението на местните политики за енергия, околна среда и въздух. Резултатите от анкетата показват, че има известна познаваемост на общинските политики сред видинчани, каза Амалия Аббас, председател на асоциацията.

"Положителен резултат от от анкетата е, че над 67% от гражданите заявяват желание да се включат в процесите по формулиране и прилагане на тези политики, но очевидно има недостатъчна информация. Начините за включването на граждани са много видове, като има три основни метода. Единия е чрез финансови похвати, това е когато се създават фондове към общината. Останалите два вида са традиционни методи- дни на отворените врати, обществени обсъждания, граждански съвети, отворени дискусии и съответно дигитални методи, като уеб портали, електронни дискусии, информационни системи и разбира се мобилни приложения."

Видинчани смятат, че можем да бъдем полезни, като спрем да се отопляваме на дърва и въглища:

"Аз като гледам и по другите държави има слънчеви батерии по блоковете, които се слагат и въобще може да се измисли някакъв по-рационален начин за спестяване на средства на гражданите и опазване на околната среда... Ние сме много бедни, затова си палим печките още, ако имахме възможност, можеше да се отопляваме и на друго...Общината може да даде някакви заеми за енергийна ефективност... Саниране на блоковете."

Дали ще успеят видинчани да модернизират своите жилища за енергийна ефективност и ще намали ли достатъчно това вредните фини прахови частици и въглероден диоксид във въздуха, който дишаме, само времето ще покаже.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00