Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Харчим повече, отколкото получаваме

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

През последните 5 години доходите на българите са нараснали с 30.7%, но разходите са скочили много по-сериозно - с 43%. Това е накарало населението да посяга по-често към спестяванията си и към тегленето на кредити. Освен това, с над 60% са нараснали редовните финансови трансфери между българските домакинства. Това показват данните от Националния статистически институт /НСИ/, според които общият среден доход на едно лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2019 г. е бил 1770 лв., или с 13.7% повече в сравнение със същия период на 2018 г. При сравнение с данните отпреди пет години пък се вижда, че ръстът му до днес е с общо 30.7%. На каква база са направени тези заключения разказва Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин:


"Общият доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2019 година е 1 770 лева и нараства с 13.75% спрямо същото тримесечие на 2018 година. В структурата на общия доход с най-висок относителен дял са доходите от работна заплата /56.2%/, следван от доходите от пенсии /27.3%/ и от самостоятелна заетост /6.4%/. Спрямо четвъртото тримесечие на 2018 година относителният дял на дохода от работна заплата се увеличава с 1.1 процентни пункта, а доходите от самостоятелна заетост и от пенсии намаляват с по 0.4 процентни пункта... По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Видин към края на декември 2019 година намаляват с 2.9% спрямо края на септември 2019 година, като достигат 15.9 хиляди... В сравнение с останалите области на страната през четвъртото тримесечие област Видин е на предпоследно място по показателя средна работна заплата. Най-висока средна месечна работна заплата получават наетите в областите София/столица/- 1 782 лв., Враца- 1 273 лв. и Варна- 1 236 лв. Средната работна заплата във Видин е 852 лeва..."


Темата коментира и журналистът Цветан Петров от сайта Еconomic.bg:


"Наскоро КНСБ публикува редовното си тримесечно изследване, според което за "нормален живот" са необходими поне 2 517 лв. месечно за едно домакинство /двама възрастни и две деца/. В методологията на изследването се посочва, че става въпрос за парите, нужни за покриване на разходи за храна, поддържане на жилището, за здравеопазване, образование, транспорт, облекло и почивка. С над 60% са нараснали редовните финансови трансфери между българските домакинства, мисля, че това са пари, които се разменят вътре в семейството..."- коментира Цветан Петров.


Според икономиста Радослав Георгиев повишението на доходите е факт, но то се дължи и на парите от чужбина: 

"Това, че доходите на българите са нараснали, е логично и се случва...Правителството има практиката да вдига заплатите в определен период от време...Днес българите получават 243% повече доход от собственост. Голямо повишение има и по перо "регулярни трансфери от други домакинствата", което вероятно се дължи преди всичко на увеличения брой българи в чужбина, които изпращат пари на близките си, останали в страната..."


Анкета сред видинчани отчете, че покачването на доходите не се усеща заради увеличението на цените.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06