Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за 90-годишнината от рождението на проф. Максим Младенов в Ново село

Снимка: Светла Бондова

Богатството на един език идва от многообразието на диалектите, които внасят синоними, нотки и отсенки на всяка негова дума. Това е максимата, която стои в работохолизма на проф. Максим Младенов, проучващ говорите в България и застанал начело на учените, които искат да изработят речник на диалектите в нашата родина.


Роден е преди 90 години в началото на м. февруари в Ново село, Видинско. Умира ненавършил 70 години, но с много ученици от цяла Европа. Затова храмът на културата в малката община Ново село- НЧ "Земеделец-1874" посвещава на тази годишнина много дати и празници. Сигурно място ще намери тук и сестрата на проф. Максим Младенов – Лили Младенова, която всяко лято пребивава в селото. 


На 3 февруари – деня на неговото рождение, читалищната библиотека подреди изложба. В нея бяха включени двете издания на "Говорът на Ново село, Видинско" – едното на БАН, а другото – фототипно издание от читалището, което все още може да се намери в Ново село. Тук бяха и книгите за Ново село – история, песни и обичаи  от неговата ученичка Сашка Бизеранова. Не можеше да се отминат книгата и статиите на проф. Стефан Брезински – запленен, удивен и живял сред новоселяни и чудноватия им диалект.  Място намериха и двете издания "Ми смо си ми" на хумористични случки от новоселския живот, събрани на новоселски диалект от художника Петър Бърчев. В процес на издаването им се роди крилатата фраза "Моля те намери друг редактор, защото за мен новоселският е бащин, а не майчин език.“


На годишнината са посветени още инициативи през цялата година. В Маратона на четенето през м. април ще бъде отделен ден за запознаване с живота и книгата на Максим Младенов "Говорът на Ново село, Видинско". Пред децата ще бъдат прочетени приказки и легенди от тази книга. Защото преди 40 години децата говореха новоселски диалект, но се сблъскваха с изискването в училище да се говори на чист български език. 


Днес почти няма дете, което може да прочете нещо от книгата на М.Младенов без да се запъва или да сложи ударението на неправилно място. Затова и детското шоу "На гости при баба", създадено, за да пази традициите на селото и необикновения му диалект, ще бъде посветено на говора на Ново село. Баба Минка Сурдолова, е добра и търпелива учителка и режисьорка, когато става въпрос за Ново сълó, а Читалищното настоятелство ще подкрепи идеята.


Презентация за живота на проф. Максим Младенов ще бъде излъчена на 1 ноември – Деня на българските будители. Защото, какво по-силно от неговото дело – да обогати българския език и  да сформира колектив, за изработване речник на местните говори /самият той е проучвал не само новоселския, но и ихтиманския, както и българските диалекти в Румъния/. И днес, в интелигентни хора, прекарали живота си в други краища на страната и завърнали се към корените си в Ново село, гори искрицата да намерят думи и изрази на новоселски, допълващи речника на проф. Младенов. Идеята се заражда на обикновено събиране на приятели, родени през 60-години на миналия век, през лятото на 2019 г. Досега Кирил Мускичев е събрал в своя смартфон, който повече използва като джобен компютър, над 100 думи от ежедневието, човешкото тяло и рибарлъка – другия основен поминък на новоселяни в миналото, позабравени в Ново село. Дано предаде това богатство на внуците си, живеещи в далечни краища.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45