Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да дариш книга на дете

Снимка: Фондация "Подарете книга"


Почти 10 години вече Фондация "Подарете книга" развива доброволческата си дейност, изразена в даряване на книги и внимание за деца в неравностойно положение. Предстои реализирането и на следващата идея - даряване на време

Фондацията служи като медиатор между децата, настанени в институции, и доброволците, които са готови да дарят частица от времето си, за да работят с децата, да са техни ментори и приятели. Доброволците на фондацията посещават над 20 дома в цялата страна към момента. Сред техните спирки са Лом, Враца, Мездра и Берковица
Много от децата, напускащи институциите, не са добре подготвени за живота извън дома, споделя София Иванова от фондацията. Детето има нужда от компания и от ментор, не само от книга.

"През лятото ще празнуваме 10-годишен юбилей. През това време се занимаваме пряко с деца, лишени от родителски грижи в цялата страна. Започнахме по познат начин: организирахме се приятели около идеята да подаряваме книги на деца. Оказа се, че книгите не са най-важното, защото преди тях е приятелството и отношението. Тези деца се нуждаят от това да разберат защо трябва да четат книгите, които им връчваме. Нашата кауза е да срещаме доброволци с деца, за да направим приятелство. Целим да дадем шанс на децата да намерят своя ментор - такъв, който не е свързан със самата институция или Дома. Сблъсквали сме се с недоверието, но пък вече 10 години сме извоювали името си. Липсващата семейна среда не може да бъде пълноценно заменена от държавната грижа. Всяко дете се нуждае от позитивен пример, идващ от родителите. Пътуваме до много дестинации, в някои градове посещаваме повече от един Дом. В Лом посещаваме два центъра за настаняване от семеен тип".

Освен да събират доброволци, които подаряват частица от своето време на децата в институциите, сред основните приоритети на неправителствената организация е и реализацията. Вярваме, че честите срещи с децата им помагат, за да могат един ден, когато попаднат в реалния живот, да бъдат подготвени, продължи Иванова. Чрез образование и обучение от фондацията целят да намират местни учители за извънкласни занимания. 

"Започнахме от далечни дестинации, но пък всичко се разви натурално. Деца се изместиха в други домове, а ние ги последвахме. На новите места намерихме още приятели. До съвсем скоро и този проект за обучението беше активен. Дълго време преподаватели помагаха на малките извънкласно. Успехи през годините има, но се подразбира, че самото определение за успех е различно за всяко дете. С момиче от Лом, с която работим от доста години, имаше слаб период в училище. Умно дете, но беше изоставила ученето. С доброволка осъществиха комуникация, а година по-късно момичето беше наградена за ученик на годината от кмета на града. Но това не е задължително да е най-големият успех. Учим деца да могат да четат". 

Около 500 са доброволците във фондацията. Винаги сме отворени към нови, допълни София Иванова. За момента не се очаква доброволческите акции или даренията да стигнат и до Видин. 

"Значението на това да подариш книга на дете означава да бъдеш до него, сядайки да почетете. Ако ли не, говорим за подарък, който е просто предмет. Да дариш книга означава да имаш лично отношение. Всяка майка чете на своето дете". 

Не събираме книги, а хора, които искат да дарят книги на деца, които живеят в институции, защото хората и книгите са важни и заедно те създават чудеса, казват доброволците от организацията. 

Да бъдем приятели на децата е занимание, осмислящо времето. Вярваме, че всеки доброволец има на какво да научи едно дете - под това мото ще продължат неспирните и неуморни инициативи на фондацията, променящи детските светове.

През 2017 година Фондацията стана носител на приза за цялостна политика на първите у нас награди посветени на доброволчеството. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48