Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природно земеделие- здрави хора

Снимка: Иван Попов



Как се постига чисто земеделие и в каква степен земеделието вреди на околната среда? За това говорим в "Земята, която ни храни". 

"Здрави хора и жива земя"- под това мото преди дни в Пловдив, в рамките на международната селскостопанска изложба "Агра" за пети път се проведе и националната конференция "Природното земеделие". Модератор и участник в конференцията тази година бе агрономът Иван Попов от Видин, според него форумът набира популярност и се радва на все по-голям успех. 

"Освен интересът на участниците, има все повече известни авторитети, които са наши лектори. Природното земеделие включва всички методи, които най-често са забравени стари методи на земеделие и работа с растенията, които нашите предци са знаели... Ние тепърва трябва да ги преоткриваме, ако искаме да живеем нормално- здрави..."

Според Иван Попов земеделието в известна степен замърсява околната среда. 

"В момента земята се използва хищнически...Това масово и брутално внасяне на торове, пестициди, за да постигнем невероятно големи добиви, които са без качество. И друг път съм казвал, че земеделието, превърне ли се в печелившо занятие, то вече не произвежда храна. Някога се е произвеждало за изхранване на населението, сега вече не е така. Преди земеделието е било изкуство дори, а храната е била одухотворена...  Ще платим скъпо със здравето и живота си, ако не променим начина на земеделие и производство на храна..."

Според Иван Попов, все повече хората започват да обръщат внимание на храната си. Самият той се стреми да произвежда чиста храна и знае, че с минимум усилия може това да се постигне, и не е необходимо винаги да прибягваме до тежката артилерия- химията. Преди всичко обаче, трябват познания: 

"Все още страхът владее- всеки, който иска да има градинка, се втурва към агро аптеката, но трябва грамотност... Често аптекарите предлагат препарати за превантивна употреба, с указания, но не винаги хората ги спазват. Но всичко това се натрупва в организма, с дни, месеци, години. Години наред работим срещу нашето здраве... Може и без толкова химия, но се иска познание..."

Иван Попов е от хората, които постоянно се учат. Не само това, а и се стремят да предадат познанията си- на тези, които искат. Така преди няколко години решава да направи нагледна демонстрация по резитба и калемене на овошки, демонстрация имаше и преди седмица, а с годините интересът расте. 

Кредото, което следва агрономът е: "Да бъдем грижливи стопани, да помагаме на растенията да са здрави, за да сме здрави и ние!" 

В звуковия файл чуйте повече за конференцията за природно земеделие, за пролетните грижи за овошките, както и за това какви дейности се финансират и на какви условия трябва да отговарят кандидатите; кои са основните промени, залегнали в Закона за ветеринарно медицинската дейност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25