Първите изцяло български индустриални роботи ще се появят тази година. Цехът за производство на машинните елементи се намира във Враца.
Преди около 3 години е започнала работата по производство на робота на име "Анимото". Роботите сa колаборативни, защото могат да работят заедно с хора, каза за Радио Видин съоснователят на компанията производител Giga Automata- Георги Арабаджиев:
"Започнахме да работим в насока универсален робот, представляващ роботизирана ръка, на която може да се монтират различни приставки, за да се адаптира приложението на робота в различни места. По този начин шасито е универсално, целта е да го имаме готово и като дойде запитване, да предложим шасито, плюс малко време за разработване на приставката на края на робота. Производството е организирано в България, във Враца е организирано производството на машинните елементи. Там имаме фрези, стругове, с които имаме капацитет да произвеждаме в голяма серия част от детайлите. Цехът е на местна почва и работи с местни работници. Такъв тип съвременен колаборативен робот се прави за първи път у нас. Навремето такъв тип роботи са се произвеждали в завод "Берое" Стара Загора, но това е било преди 89-та година. Аз съм инженер, моят съдружник Георги Георгиев е и доктор по роботика. Идеята започна доста прагматично. Почнахме с това да си помогнем на себе си, дълго време се занимавахме с производство на различни решения и машини за индустриална автоматизация. Казахме си: Хайде да видим, коя от тези машини можем да произвеждаме серийно, за да помогнем на най-много хора да автоматизират бизнеса си."
Робота "Анимото" е универсален и има 6 свободи на движение. Приложението на иновацията може да бъде в почти всички индустрии, в това число и автомобилната, уточни Георги Арабаджиев:
"Там където има обикновено повторяема дейност от страна на операторите. Работа с поточна линия, пакетиране, разпакетиране, сглобяване на изделия, включително и някои високо технологични задачи, като боядисване, заваряване на детайли и др. Характеристиките на робота са товароносимост до 7 кг. Може да пренесе товар до разстояние до един метър, с ъглова скорост до 180 градуса в секунда. Гъвкав и бърз е, спрямо индустриалните роботи нашият робот не отстъпва по нищо. В автомобилната индустрия може да бъде използван, според статистиката в един автомобил 80% от детайлите са с тегло до 5 кг. Това не го ограничава само до тази индустрия, да кажем, имаме запитвания от хранително-вкусовата промишленост, където сладкарски изделия вървят по поточна линия и трябва да бъдат пакетирани в кутия. Приложенията са универсални. Роботът може да работи и с други машини. Вече сме на етап серийно производство и неговото конфигуриране. Разбира се, имаме прототип, той съществува от около 2 години и върху него разработваме целия софтуер и всички експерименти, които има нужда да се правят върху робота."
Това, че роботът може да работи заедно с хора е голям плюс, по този начин работниците в съответните индустрии няма да губят работата си за сметка на иновацията, успокои Георги Арабаджиев.
Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..
Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..
В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..
„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..
В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..
За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана . Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..