Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Враца произвеждат части за първия български индустриален робот

Снимка: Фейсбук страницата на Гига Аутомата

Първите изцяло български индустриални роботи ще се появят тази година. Цехът за производство на машинните елементи се намира във Враца. 


Преди около 3 години е започнала работата по производство на робота на име "Анимото". Роботите сa колаборативни, защото могат да работят заедно с хора, каза за Радио Видин съоснователят на компанията производител Giga Automata-  Георги Арабаджиев:


"Започнахме да работим в насока универсален робот, представляващ роботизирана ръка, на която може да се монтират различни приставки, за да се адаптира приложението на робота в различни места. По този начин шасито е универсално, целта е да го имаме готово и като дойде запитване, да предложим шасито, плюс малко време за разработване на  приставката на края на робота. Производството е организирано в България, във Враца е организирано производството на машинните елементи. Там имаме фрези, стругове, с които имаме капацитет да произвеждаме в голяма серия част от детайлите. Цехът е на местна почва и работи с местни работници. Такъв тип съвременен колаборативен робот се прави за първи път у нас. Навремето такъв тип роботи са се произвеждали в завод "Берое" Стара Загора, но това е било преди 89-та година. Аз съм инженер, моят съдружник Георги Георгиев е и доктор по роботика. Идеята започна доста прагматично. Почнахме с това да си помогнем на себе си, дълго време се занимавахме с производство на различни решения и машини за индустриална автоматизация. Казахме си: Хайде да видим, коя от тези машини можем да произвеждаме серийно, за да помогнем на най-много хора да автоматизират бизнеса си."


Робота "Анимото" е универсален и има 6 свободи на движение. Приложението на иновацията може да бъде в почти всички индустрии, в това число и автомобилната, уточни Георги Арабаджиев:


"Там където има обикновено повторяема дейност от страна на операторите. Работа с поточна линия, пакетиране, разпакетиране, сглобяване на изделия, включително и някои високо технологични задачи, като боядисване, заваряване на детайли и др. Характеристиките на робота са товароносимост до 7 кг. Може да пренесе товар до разстояние до един метър, с ъглова скорост до 180 градуса в секунда. Гъвкав и бърз е, спрямо индустриалните роботи нашият робот не отстъпва по нищо. В автомобилната индустрия може да бъде използван, според статистиката в един автомобил 80% от детайлите са с тегло до 5 кг. Това не го ограничава само до тази индустрия, да кажем, имаме запитвания от хранително-вкусовата промишленост, където сладкарски изделия вървят по поточна линия и трябва да бъдат пакетирани в кутия. Приложенията са универсални. Роботът може да работи и с други машини. Вече сме на етап серийно производство и неговото конфигуриране. Разбира се, имаме прототип, той съществува от около 2 години и върху него разработваме целия софтуер и всички експерименти, които има нужда да се правят върху робота."


Това, че роботът може да работи заедно с хора е голям плюс, по този начин работниците в съответните индустрии няма да губят работата си за сметка на иновацията, успокои Георги Арабаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10