Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Враца произвеждат части за първия български индустриален робот

Снимка: Фейсбук страницата на Гига Аутомата

Първите изцяло български индустриални роботи ще се появят тази година. Цехът за производство на машинните елементи се намира във Враца. 


Преди около 3 години е започнала работата по производство на робота на име "Анимото". Роботите сa колаборативни, защото могат да работят заедно с хора, каза за Радио Видин съоснователят на компанията производител Giga Automata-  Георги Арабаджиев:


"Започнахме да работим в насока универсален робот, представляващ роботизирана ръка, на която може да се монтират различни приставки, за да се адаптира приложението на робота в различни места. По този начин шасито е универсално, целта е да го имаме готово и като дойде запитване, да предложим шасито, плюс малко време за разработване на  приставката на края на робота. Производството е организирано в България, във Враца е организирано производството на машинните елементи. Там имаме фрези, стругове, с които имаме капацитет да произвеждаме в голяма серия част от детайлите. Цехът е на местна почва и работи с местни работници. Такъв тип съвременен колаборативен робот се прави за първи път у нас. Навремето такъв тип роботи са се произвеждали в завод "Берое" Стара Загора, но това е било преди 89-та година. Аз съм инженер, моят съдружник Георги Георгиев е и доктор по роботика. Идеята започна доста прагматично. Почнахме с това да си помогнем на себе си, дълго време се занимавахме с производство на различни решения и машини за индустриална автоматизация. Казахме си: Хайде да видим, коя от тези машини можем да произвеждаме серийно, за да помогнем на най-много хора да автоматизират бизнеса си."


Робота "Анимото" е универсален и има 6 свободи на движение. Приложението на иновацията може да бъде в почти всички индустрии, в това число и автомобилната, уточни Георги Арабаджиев:


"Там където има обикновено повторяема дейност от страна на операторите. Работа с поточна линия, пакетиране, разпакетиране, сглобяване на изделия, включително и някои високо технологични задачи, като боядисване, заваряване на детайли и др. Характеристиките на робота са товароносимост до 7 кг. Може да пренесе товар до разстояние до един метър, с ъглова скорост до 180 градуса в секунда. Гъвкав и бърз е, спрямо индустриалните роботи нашият робот не отстъпва по нищо. В автомобилната индустрия може да бъде използван, според статистиката в един автомобил 80% от детайлите са с тегло до 5 кг. Това не го ограничава само до тази индустрия, да кажем, имаме запитвания от хранително-вкусовата промишленост, където сладкарски изделия вървят по поточна линия и трябва да бъдат пакетирани в кутия. Приложенията са универсални. Роботът може да работи и с други машини. Вече сме на етап серийно производство и неговото конфигуриране. Разбира се, имаме прототип, той съществува от около 2 години и върху него разработваме целия софтуер и всички експерименти, които има нужда да се правят върху робота."


Това, че роботът може да работи заедно с хора е голям плюс, по този начин работниците в съответните индустрии няма да губят работата си за сметка на иновацията, успокои Георги Арабаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00