Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Славяна Младенова: Хората трябва да ползват само квалифицираната адвокатска услуга

Снимка: Радио Видин


 

Славяна Младенова е днешната гостенка в "Калейдоскоп". Определя себе си като "необикновена жена, положителна, слънчева и спокойна в повечето случаи".  Славяна работи като адвокат вече 20 години. Член е на Видинската адвокатска колегия. Наскоро отбеляза своята 50-та годишнина. За юбилея си издаде първата своя стихосбирка "Бяла роза". Поетичната  книга включва творби, написани преди повече от 20 години.

Славяна Младенова е родена е в село Дреновец, на 24 февруари 1970 година. Учи в училището в село Дреновец. Когато е на 10 години, се премества със семейството си да живее в Сандански. Още от съвсем малка знае, че иска да учи и да работи в областта на правото.  През 1989 година завършва средното си образованиe. Към дипломата й за средно образование получава и документ за професия "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Продължава образованието си в ЮЗУ "Неофит Рилски" Благоевград, специалност "право".  Учи задочно и работи, тъй като родителите й нямат възможност да я издържат. Завършва висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си. Обича да чете всякаква литература, предпочита книгата в нейния класически хартиен вариант. Днес живее и работи  във Видин, има една дъщеря.  


Коя е Славяна Младенова


"Необикновена жена съм, положителна, слънчева, спокойна в повечето случаи, и се опитвам да се усмихвам, вероятно успявам, защото има хора, които искат да се видят с мен, чувстват се добре след контакт с мен. За 8 март - за моето поколение това е денят на мама. В живота ни има достатъчно драма и не е оправдано да се лишаваме от празници. За мен 8 март е прекрасен празник, хората около мен винаги са го празнували и аз винаги съм го празнувала. И много дни от живота ми са като 8 март."

Родителите

"Родителите ми са хора положителни, обичащи се. Израснала съм в семейство с уважение, обич един към друг и отношение към личните празници. Боледувах много като дете и сме живели с майка ми в Сандански заради моето здравословно състояние. На село предимно четях на двора, четях много, четях всичко, мога да твърдя, че 90% от богатата библиотека на читалището съм я прочела. Родителите ми бяха много четящи хора, чета и днес по всякакъв повод, обичам да чета книга на хартиен носител и да взема книга в ръка, да усетя аромата на хартията, усещането е друго. Баща ми беше ловен надзирател. Майка ми по професия е тъкачка на килими, но почти не е работила по професията си. Предимно се грижеше за мен заради моето здравословно състояние."

 Училището

"Завърших средното си образование по време на системата на УПК. Аз лично мога само да съм благодарна на този етап от моето образование. Излизахме с професия. Моята професия е "Администратор-документалист" със специалност "Стенограф-машинописец". Работила съм по тази си специалност. Първите ми собствени пари съм ги изкарала като стенограф."

Правото

"Аз знаех какво искам да работя и знаех какво трябва да уча, за да работя това, когато бях на 10 години. Знаех, че ще работя в сферата на правото и ще уча право.
Беше много трудно влизането в специалност "Право". Първо трябваше да имам диплом от средното образование 6.00. Желаещите бяха много, местата -ограничени. Приеха ме в Бургас и в Благоевград, може би деветте години в Сандански са ми дали сигурността това че познавам онзи край, чувствам го по-близък и избрах Благоевград. Въпреки че бях приета редовна форма на обучение, родителите ми нямаха финансова възможност да ме издържат, затова избрах задочната форма. Живеех на село, работех през цялото време и учех. Нямах студентски години, но имах житейска школа. Завърших висшето си образование с 8 години стаж зад гърба си.Правното образование е много тежка специалност. Изучава се 5 години, след това има една година стаж, след което има практико-теоретичен изпит, завършва се с три държавни изпита."

Правна помощ

"Във Видин много малък процент от хората, около 10% могат да си позволят да се обърнат към адвокат  и да си позволят финансово тази услуга, каквато и да е тя. Законодателството, за съжаление, отне много от потенциалната сфера на работа на адвокатурата, голяма част отиде към частните съдебни изпълнители, към нотариусите. Най-голям проблем за адвокатурата е това, че хора, които нямат право да упражняват адвокатска практика, извършват адвокатска дейност, нерегламентирана. ...Хората, за съжаление, им се доверяват, така се създават проблеми, и когато дойдат при нас, проблемът вече е много по-трудно решим, понякога и нерешим. Адвокатите могат да защитят авторитета на професията си като обединят усилията си и дадат на обществеността да разбере, че само квалифицираната адвокатска услуга трябва да бъде ползвана. И адвокатите са тези, които могат да са отговорни за правната услуга, която предоставят. Защото хората, които не упражняват тази професия, те не носят отговорност. Забъркват кашата и не носят отговорност. А човекът е отишъл при тях, защото са му казали по-ниска цена...
Не се занимавам с данъчно право и осигурително право. В началото най-трудно ми беше да кажа на клиента, че услугата ми струва пари."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45